שתף קטע נבחר

"האוטובוס בוער כולו". האזינו לקריאות הפרמדיקים

"יש כמות גדולה של נפגעים, תשלחו דחוף כוחות", דיווח פרמדיק מד"א למוקד, זמן קצר לפני שהתברר שרוב הסוהרים באוטובוס כבר אינם בין החיים. תיעוד מצמרר של הטרגדיה בכרמל

כרוניקה של אסון. הקלטות רשת הקשר של מד"א ממוקד השריפה אמש (יום ה') בבית אורן מתעדות את רגעי האימה הקשים, בהם התבררו תוצאותיה הטראגיות של השריפה. "אני מכריז על אירוע רב נפגעים", דיווח אחד הפרמדיקים, "יש עשרות נפגעים קשה. האש מתקרבת אלינו". האזינו להקלטות.

 

לעדכונים האחרונים ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

גם הפרמדיקים הוותיקים ביותר במד"א, למודי ניסיון מתקופת האינתיפאדה, לא זוכרים אירוע קשה כמו שזה שאירע אמש. במשך דקות ארוכות ניסו אנשי מד"א שנמצאו סמוך לבית אורן לאסוף מידע על מה שהתחולל בזירה, כשלהבות הענק מזדנבות אחרי רכביהם. רק מאוחר יותר התבררו מימדי האסון הכבד, שגבה 42 הרוגים.  

דיווח ראשוני – אירוע בבית אורן  

נציגי מד"א בשטח מדווחים על אירוע בקיבוץ בית אורן, ובו ככל הנראה גם אנשים הלכודים במקום. כוחות רבים מוזעקים לזירה, מבלי שיוכלו להעריך באותם רגעים מה מתחולל בה. אחד הפרמדיקים מדווח למוקד כי ברגע שיגיע למקום ויראה במו עיניו, יוכל להעריך כמה צוותים נוספים יש להזעיק לזירה.    

"מדובר באירוע רב נפגעים"  

דיווח ראשוני על אוטובוס הלכוד ככל הנראה במוקד השריפה. הכוחות בשטח מזעיקים אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ לצומת בית אורן. "ידוע כמה אנשים לכודים באוטובוס?", שואלת המוקדנית. "כנראה שמדובר בחמישים", משיב הפרמדיק, "אני מבקש להכריז על אירוע רב נפגעים, כל האוטובוס בוער. ראיתי תמונות שמישהו צילם ויש אנשים לכודים, האוטובוס בוער כולו. יש כמות גדולה של נפגעים, תשלחו דחוף כוחות!".  

"שוטרת לכודה בפנים"  

בשלב הזה מתחילה להתגבש תמונת מצב לגבי זהות הנפגעים בשריפת הענק ב"שוויצריה הקטנה". אחד הפרמדיקים במקום מדווח על "שוטרת שנפגעה, אהובה תומר. יש גם לכודים. ניידת משטרה עם אהובה תומר והאוטובוס לכודים בתוך הלהבות".  

"יש עשרות, עשרות רבות"  

התמונה מתחילה להתבהר, ועמה גם גודל הטרגדיה. באותם הרגעים השריפה הגדולה מתחילה להתקדם לעבר הצוותים הרפואיים המבקשים להגיע לזירת האירוע. "תעצרו את האוטובוסים בכלא דמון, לא להתקדם. הלהבות גדולות ומסכנות את כולם", מבקש הפרמדיק בשטח. הוא נשאל לגבי מספר הנפגעים ומדווח: "ידוע על כמות גדולה של נפגעים, אנחנו לא יכולים להיכנס כרגע למקום". "בודדים, עשרות או עשרות רבות?" נשאל הפרמדיק. "מדובר בעשרות נפגעים קשה", הוא משיב. 

"לא הגיעו לניצולים"  

התמונה הולכת ומשחירה מרגע לרגע. הצוותים בשטח אוספים פרטים מהכבאים ההמומים שיוצאים מהזירה ומדווחים על אסון כבד. "הנתונים הראשוניים הם על 11 הרוגים, לא הגיעו לניצולים", מדווח הפרמדיק בשטח. "האם צריך צוותים נוספים מעבר למה שנשלח?" הוא נשאל ומשיב בשלילה. באותם הרגעים הוא מבין כנראה, שלצוותים הרפואיים אין את מי להציל. "שלילי, גם הגישה למקום חסומה. האש מתקרבת, אנחנו יוצאים מהמקום הזה", הוא מדווח למוקד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האוטובוס שבו נספו הסוהרים
צילום: דרור עינב
"כמות גדולה של נפגעים"
צילום: אבישג שאר- ישוב
מאמצי הכיבוי בכרמל
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים