שתף קטע נבחר

המפכ"ל אופטימי: מקווה שהאש תכבה עד מוצ"ש

רב-ניצב דודי כהן העריך שעד מחר יהיה ניתן לקבוע אם שריפת הענק - שלדבריו החלה במוקד אחד - נגרמה כתוצאה מרשלנות או הצתה. "אני מאוד מקווה שהדרמה תגיע לסיומה מחר בשעות הערב", אמר. בשטח הופסק הכיבוי האווירי. שני תושבי דליית אל כרמל שהשליכו בקבוק חשודים בניסיון להצתה מחודשת של האש

אופטימיות זהירה ביום השני לשריפת הענק בכרמל: מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, הביע הערב (יום ו') תקווה ששריפת הענק שגבתה את חייהם של 41 בני אדם תכובה עד מחר בשעות הערב. בתדרוך שערך, אמר המפכ"ל כי השריפה התחילה במוקד אחד ועד מחר יתברר אם מדובר בתוצאה של רשלנות או הצתה. בינתיים, הופסק הכיבוי האווירי בכרמל בגלל החשיכה.

 

לדברי רב-ניצב כהן, צוות החקירה המיוחד שהוקם בימ"ר חוף בעקבות השריפה יוכל מחר כנראה כבר לקבוע אם רשלנות או הצתה עומדים מאחורי שריפת הענק. "כעת אנחנו מסוגלים לומר שהשריפה שמתחוללת בהרי הכרמל יצא והתפתחה מאתר אחד בלבד", הוסיף. 

 

 

הסיוע מהעולם, ציין המפכ"ל, הביא ל"שיפור משמעותי" - אך עדיין לא ניתן לומר שהושגה שליטה על האש. הוא ציין כי ביממה האחרונה פונו מבתיהם יותר מ-17 אלף תושבים ב-14 יישובים שונים: "זה מעיד על הדרמה שמתחוללת בהרי הכרמל באופן שוטף, ואני מאוד מקווה שתגיע לסיומה מחר בשעות הערב".

 

מפקד המחוזי הצפוני, ניצב שמעון קורן, התייחס לשריפות הנוספות שפרצו במהלך היום בצפון וליידוי בקבוקי תבערה בכביש 70. "אנחנו בודקים את כל הקשרים בין האירועים האלה", אמר הניצב והוסיף כי ייתכן שמדובר ב"מי שלוקח טרמפ על אירוע גדול יותר".

 

לעדכונים האחרונים ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

ניצב קורן נשמע נרגש כשדיבר על חבריו ופקודיו שנפגעו. הוא סיפר כי בשעות הלילה המאוחרות ביקר בבית החולים אצל מפקדת משטרת חיפה, ניצב-משנה אהובה תומר, וכי ניצב-משנה ליאור בוקר , קצין המודיעין של המחוז שנספה, היה בן מחזורו. "זה לא פשוט להמשיך ולתפקד במצב כזה, אך אין לנו ברירה. אני אחראי פה על אלפי שוטרים שערים כבר מאתמול ופועלים סביב השעון ואנחנו ממשיכים במטרה להציל חיים", אמר.


מוקדי האש

 

סמוך לבית-אורן, הקיבוץ שבתיו נשרפו כליל, הושגה אמנם שליטה על האש, אך הכבאים עדיין נאבקים בלהבות, שמשתוללות בכמה מוקדים - דרומית וצפונית לחי-בר, ליד ניר עציון ובמספר מוקדים קטנים יותר, כמו סמוך לעוספייה. במקביל, עצרה המשטרה שני תושבי דליית אל כרמל, שהשליכו בקבוק. הם חשודים בניסיון להצתה מחודשת של האש.

 

פעולות הכיבוי האוויריות הופסקו לפנות ערב, משום שלא ניתן לבצע כיבוי אווירי בחושך. הכבאים נכנסים למגננה סביב היישובים ופסי האש, כדי למנוע התפשטות נוספת של האש שכילתה עד כה כ-30 אלף דונם. היום התמודדו הכבאים בצפון עם שריפות נוספות, פרט לשריפת הענק בהר שהפך מירוק לשחור. אחרי שריפות בקריית ביאליק ובקריית טבעון, שם גם כן עלה חשד להצתות, פרצה אחר הצהריים שריפת קוצים סמוך לבת שלמה, על כביש 70. היא כובתה בשעות הערב והכביש נפתח שוב לתנועה. 

ynet

 

בעקבות האש צפוי הכביש להיסגר לתנועה ממחלף שפיה לכיוון צומת פרדיס משני צדדיו. כביש 4 נסגר כבר לפני כן, והאפשרות הכמעט-יחידה להגיע לצפון בזמן הקרוב היא דרך כביש החוף, שגם הוא נסגר לזמן קצר

הבוקר. התושבים שפונו התבקשו לא לחזור לבתיהם, על אף שכמה מהם, כמו בבית-אורן, לא שמעו להנחיות - והחליטו בכל זאת לראות מקרוב את הנזק העצום.

 

באזור המוחרקה שבמרכז הכרמל איתרה המשטרה שני תושבי דלית אל-כרמל, כבני 35, שזרקו בקבוק העשוי לשמש לבעירה. כוחות ממשטרת חיפה וממרחב חוף הוזעקו למקום ועצרו את השניים, שהועברו לחקירה. במשטרה בודקים חשד כי ניסו לבצע הצתה.

 

המשטרה, עיריית חיפה וקול ישראל פתחו היום גל שקט לטובת תושבי הכרמל שומרי השבת. הגל, בתדר 531 AM יעביר הודעות במקרי חירום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית אורן, אחרי האסון
צילום: גיל יוחנן
הכרמל עדיין בוער
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים