שתף קטע נבחר

ה"סופר טנקר" בדרך: מטוס אמריקני גדול מהרוסי

ישראל תשכור את הבואינג 747 שהוסב לכיבוי, והוא ינחת בישראל הלילה. בינתיים פועלים בשריפה כמה כלי טיס רוסים - ביניהם מטוסי כיבוי ענקיים

"המלחמה החמה" על רקע המאמצים לכיבוי השריפה בכרמל: לאחר שרוסיה שלחה לישראל את מטוס הכיבוי הגדול בעולם, ה"איליושין 76", נמצא בארצות הברית כלי גדול עוד יותר - מטוס מוסב לכיבוי שריפות מדגם בואינג 747. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה להעביר מיידית את התקציב הדרוש להשכרת המטוס, "סופר טנקר", השייך לחברת Ever, והוא צפוי לנחות בישראל כבר הלילה.

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 • הרוגי אסון הכרמל: השמות והסיפורים בעמוד מיוחד  
 • מכבים בעיקר מהאוויר: "יש לנו עוד הרבה עבודה"
 • זה מה שנשאר מעין הוד: תיעוד מצולם של ההרס
 • הערכות: השריפה פרצה כתוצאה מרשלנות
 • רוצים לסייע למפונים? פתחנו פורום מיוחד   

   

  ה"סופר טנקר" יכול לשאת כ-80 אלף ליטר מים, פי 16 ממיכלית כיבוי ממוצעת. כעת פועלים בשריפה בכרמל עשרה מטוסי כיבוי ושלושה מסוקים. ארבעה מטוסים הגיעו מיוון, אחד מקפריסין, שניים מטורקיה, שניים מרוסיה ואחד מצרפת. בנוסף הגיעו שלושה מסוקים - אחד מקפריסין ושניים מבריטניה. מחר צפויים להגיע לארץ עוד תשעה מטוסי כיבוי: חמישה מספרד, שלושה מארצות-הברית ואחד מגרמניה.

   

  המטוס האמריקני בפעולה. ארכיון

   

  גם רוסיה שלחה סיוע לישראל. בכרמל פועלים שני מטוסי "אליושין" ענקיים ומטוס B200. מחר אמורים להיכנס לפעולה שני מסוקי כיבוי. "אנחנו מאמינים שאפשר לסייע לכם להשתלט על האש", אמר קצין בכיר בצבא הרוסי. לישראל גם הגיעו 22 מומחים אוויריים ומומחי שריפות מרוסיה.

   

  הבכירים שהגיעו מרוסיה הגיעו בין היתר לחפ"ק באוניברסיטת חיפה, שם נפגשו עם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'.

  השר בירך את המשלחת הרוסית: "אתם שיניתם את המאזן. אני מצפה לעבוד אתכם בצמוד, כמי שממונה מטעם הממשלה על הטיפול באסון הלאומי הזה. תקבלו מצה"ל את כל הסיוע הנדרש. אתם תוכלו להקים כאן חמ"ל משלכם, בסמוך לחפ"ק הבין זרועי שפועל כאן. צה"ל ומדינת ישראל ידאגו לכל מחסורכם. תודה לרוסיה על מה שהיא עושה עבור ישראל כאן".

   

  אנשי הכיבוי מרוסיה, שפעלו בקיץ האחרון בשריפה הענקית שפרצה באזור מוסקבה, ינסו לסייע לישראל בצורה דומה.

   

  נתניהו שוחח עם אבו-מאזן

  במקביל להגעת צי המטוסים הרוסי, הורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו למזכירו הצבאי, יוחנן לוקר, לבחון אפשרות רכישת מטוסי כיבוי גדולים שישמשו את ישראל בתרחישים דומים לזה שאירע בכרמל. האלוף לוקר, טייס קרב בהכשרתו, בוחן את המצאי.

   

  של מטוסי כיבוי בשוק העולמי ומציג בפני ראש הממשלה את ההצעות. לא מן הנמנע שהצעה שכזו תועלה מחר בפני ממשלת ישראל בישיבתה שייתכן שתיערך בחיפה.

   

  נתניהו שוחח בצהריים עם הנשיא הפלסטיני.  אבו-מאזן הביע את תנחומיו לישראל

   על ההרוגים בשריפה, ואמר כי ישמח להגיש כל סיוע נדרש. בשיחה בין השניים, שהוגדרה בלשכת ראש הממשלה כחמה וידידותית, אמר נתניהו כי שכנים תמיד צריכים לעזור זה לזה. כמו כן, אמר ראש הממשלה כי החליט להקים מערך מטוסי כיבוי שיעמוד גם לרשות שכניה של ישראל במקרה הצורך, ובוודאי ישרת גם את הרשות הפלסטינית. אבו-מאזן אמר לנתניהו כי בנסיבות אנושיות אלו העם הפלסטיני אינו מהסס להגיש את הסיוע ההומאניטארי שהוא מסוגל להעניק.

   

  Read this article in English


 •  

  בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ופולינה גרייב
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סופר טנקר בפעולה
  אחד ממטוסי הכיבוי מרוסיה
  צילום: ניר כהן
  מטוס כיבוי בפעולה
  צילום: אריק ניסימוב, כבאות והצלה
  מומלצים