שתף קטע נבחר

הישג לאינדיאנים בארה"ב: יפוצו במיליארדים

הקונגרס אישר ברוב גדול תשלום של 4.6 מיליארד דולר לבעלי קרקעות אינדיאנים וחקלאים אפרו אמריקנים בגין אפליה ממשלתית וזכויות שהוצאו מהם במרמה

הישג היסטורי לבעלי קרקעות אינדיאנים וחקלאים אפרו אמריקנים בארצות הברית, שהמתינו שנים ארוכות שוושינגטון תתייחס לתביעותיהם בגין אפליה ממשלתית: בשבוע שעבר אישר הקונגרס אישר תשלום של 4.6 מיליארד דולר לקבוצה, החלטה שתסדיר שתי תביעות.

 

 

ההצבעה עברה באישור של 256 מצביעים מול 152 מתנגדים, וכעת תוחזר ההצעה לנשיא ברק אובמה שהתחייב כבר במהלך קמפיין הבחירות למצוא פתרון לחילוקי הדעות המתמשכים שעסקו באפליה הממשלתית בעבר כלפי מיעוטים.

 

בהודעה רשמית שיבח אובמה את אישור הצעת החוק, וציין כי ימשיך לפעול על מנת לפתור תלונות היסטוריות נוספות העוסקות באפליה שנגרמה בעבר, בהן תלונות של נשים וחקלאים היספאנים.

 

אלואיז קובל, חברה בשבט בלקפיט והתובעת הראשית בתביעה האינדיאנית אמרה כי זהו "יום היסטורי במדינה האינדיאנית, כמו גם בהיסטוריה האמריקאית".

 

זכויות שהוצאו במרמה

לדבריה, "נעשה צעד כביר להסרת הכתם מהכבוד הלאומי שלנו וליצירת עתיד טוב יותר לאינדיאנים, בזמן שהממשלה שלנו מתחילה לעשות כמה תיקונים לשינוי אי הצדק ההיסטורי העגום".

 

חבילת הפיצויים תעניק כ-3.4 מיליארד דולר לאינדיאנים בעקבות תביעות בגין זכויות שהוצאו מהם ברמייה הנוגעות למשאבים המפוקחים על ידי משרד הפנים, כגון נפט, גז ועצים. 1.2 מיליארד דולר נוספים יועברו לאפרו-אמריקנים שתבעו שנמנעו מהם שלא בצדק הלוואות וסיוע ממשרד החקלאות האמריקאי.

 

ההצעה עברה בסנאט כמעט ללא התנגדות: רק 16 מתוך 100 התנגדו לה. רבים טענו שיש בסיס ראוי לטענות היישובים האינדיאנים שונים, אבל התנגדו לאיחוד הצעת החוק עם תקנות נוספות, הכוללות עסקאות הסדר של ארבעה סכסוכים ארוכי ימים בנוגע לזכויות האינדיאנים על משאבי מים.

 

"זה לא איזו הונאה. זהו עניין של צדק עבור חקלאים אפרו אמריקנים שנעשה להם עוול על ידי משרד החקלאות האמריקני", אמר ג'ון בוייד, מייסד התאחדות החקלאים השחורים שניהל את מסע השתדלנות בקונגרס במשך יותר משני עשורים.

 

הסנטור הרפובליקני טום קול כינה את ההחלטה "עסקה עבור משלמי המסים האמריקאים שנמנע מהם תשלום של עשרות מיליוני דולרים נוספים בהוצאות בתי משפט". הוא הוסיף כי "אנחנו מתקנים עוולות היסטוריות שלא היו צריכות בכלל להיעשות מעולם".

 

בתיק התביעה האינדיאני, טענו כ-300 אלף אינדיאנים כי הונו וזכויותיהם על משאבים וקרקע נלקחו מהם מאז 1887. במקור, טענו התובעים כי הממשלה חייבת להם 100 מיליארד דולר, אולם רמזו שיהיו מוכנים להגיע לפשרה.

 

עשרות אלפי תביעות חדשות

עבור החקלאים האפרו אמריקאים מדובר בסבב שני של פיצויים, לאחר שהגיעו להסדר בשנת 1999 בעקבות תביעה ייצוגית על אפליה שיטתית וממושכת בחסות משרד החקלאות האמריקני.

 

הממשל כבר שילם בעבר למעלה מ-1 מיליארד דולר לכ-16 אלף חקלאים, רובם זכו לפיצוי בסך כ-50 אלף דולר לחקלאי.

סכום הכסף הנוכחי מיועד לחקלאים שלא זכו לקבל את התשלומים בהסדר המקורי משום שהחמיצו את מועד הגשת הבקשות.

 

עשרות אלפי תביעות חדשות צפויות לצוץ כעת, וסכום הכסף שכל תובע יקבל תלוי בעיקר בכמות שתוגש. הצעת החוק כוללת גם כמעט מיליארד דולר להסדר תביעות ארוכות שנים בנוגע לזכויות האינדיאנים על מקורות המים ולהארכת תכנית הסיוע הזמנית למשפחות אינדיאניות נזקקות בשנה נוספת.

 

כמו כן מעבירה התכנית מלגות כספיות למדינות בארצות הברית כדי שיעניקו סיוע כספי ושירותים נוספים למשפחות עניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סבב שני של פיצויים
צילום: רויטרס
מומלצים