שתף קטע נבחר

הקרב על ועדת החקירה: רק 3 מ-11 מתנגדים

שריפת הענק בכרמל כובתה, ומחדל הענק מחפש הורים. בידי ח"כים בודדים הכוח להקים ועדה ממלכתית בעקבות הדו"ח החריף שצפוי להגיש המבקר. בסביבת נתניהו כבר מפזרים אזהרות: זה לא כדאי לקדימה, גם ממשלת שרון פישלה

אחרי שהאש כובתה , הנושא הבוער מגיע לפתחה של הכנסת: השבוע יפרסם מבקר המדינה דו"ח חריף על אי-יישום מסקנות קודמות בנושא ההזנחה רבת השנים של שירותי הכיבוי. לאחר מכן, השאלה כיצד ייחקר האסון האזרחי הגדול בתולדות ישראל תוכרע כנראה בוועדת ביקורת המדינה. בכוחם של חברי כנסת בודדים להקים ועדת חקירה ממלכתית. עוד לפני כן, הבוקר (יום א') תקיים מליאת הכנסת דיון מיוחד בנושא השריפה שגבתה את חייהם של 41 בני אדם.

 

אסון הכרמל - כל הדיווחים ב-ynet

  

ממשאל ynet אמש עולה שרק שלושה מ-11 חברי הוועדה מתנגדים במובהק לחקירה ממלכתית לחוסר המעש של הממשלות. כל היתר ישקלו את האפשרות על פי ממצאיו של השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, שיוגשו אולי כבר מחרתיים.

 

צילום: AFP

 

דו"ח המעקב, בעקבות הדו"ח הקשה על מצב העורף מ-2007 אחרי מלחמת לבנון השנייה, יוגש ליו"ר ועדת ביקורת המדינה, חבר הכנסת יואל חסון מקדימה. בדיון שצפוי בעקבותיו תעמוד בפני חברי הכנסת האפשרות להשתמש בסמכותם - על פי סעיף 14 לחוק מבקר המדינה - ולהקים על בסיס הדו"ח ועדת חקירה ממלכתית.

 

היסטוריה של הזנחה - כתבות אחרונות ב-ynet

 

חסון אומר שטרם החליט אם להעלות את האפשרות הזו, והחלטתו תהיה תלויה מן הסתם בהחלטת קדימה ויושבת הראש ציפי לבני. יו"ר האופוזיציה עשויה לשקול בחיוב אפשרות לנגח את ממשלת נתניהו. חסון הדגיש שבסמכותו לקבל החלטה באשר לוועדה ממלכתית ברוב רגיל: "גם הקואליציה יודעת שאם יו"ר הוועדה רוצה – הוועדה הממלכתית תוקם".

 

אלי ישי רוצה ועדה, נתניהו כנראה לא

כך, בידי 11 חברי כנסת ההכרעה, מה שעשוי להוביל גם את הנושא הקריטי הזה למאבק רווי לחצים פוליטיים. לכאורה לקואליציה יש רוב, עם אופיר אקוניס, ראלב מג'אדלה, כרמל שאמה-הכהן, אמנון כהן, אנסטסיה מיכאלי,

 ציפי חטובלי ואורי אורבך - לעומת ארבעה מהאופוזיציה: היו"ר חסון, עתניאל שנלר, אורי אריאל ומרינה סולודקין.

 

אולם בפועל, לפחות שניים מחברי הקואליציה עשויים להצביע בעד הקמת ועדת חקירה ממלכתית - המורד מהעבודה מג'אדלה ונציג ש"ס אמנון כהן, בהתאם לעמדת יו"ר מפלגתו, שר הפנים אלי ישי - האחראי על שירותי הכיבוי. בינתיים, אגב, אחרי קריאות בכנסת, תופסת תאוצה גם עצומה אינטרנטית הדורשת מישי לקחת אחריות ולהתפטר.


נתניהו ב"סופרטאנקר". לא הפסיק להצטלם בשטח (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

  

התמונה עדיין לא ברורה, אך שלושה מתנגדים מובהקים לוועדה ממלכתית: אופיר אקוניס וכרמל שאמה מהליכוד, לצד אורי אריאל מהאיחוד הלאומי. גם עתניאל שנלר, אם זה יהיה תלוי בו ולא בסיעתו, היה מצביע נגד מכיוון שהוא רואה בחקירה ממלכתית הליך מיותר. אנסטסיה מיכאלי נוטה אף היא לחשוב שהוועדה תוביל לבזבוז כספים, אך טרם הכריעה. היחידה שאינה מהססת לומר שתתמוך היא מרינה סולודקין מקדימה.

 

בסביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טוענים שלא כדאי לאופוזיציה לקדם ועדת חקירה.

 בין היתר הם מזכירים שביוני 2002 הייתה זו ממשלתו של אריק שרון שהוציאה את מסוקי היסעור ממערך הכיבוי האווירי - ואנשי קדימה תמכו.

 

בקדימה עונים ומזכירים את העבר הקרוב - דיון מדצמבר 2009 בעניין הצורך בתקצוב לשדרוג מערך הכיבוי, שאותו עצר נתניהו. הוא טען שלא נעשו סקרים חשובים. "גם אז ביבי התעניין ביחסי ציבור וסקרים ולא במה שצריך לעשות כדי לאפשר טיפול בשריפות כמו זו בכרמל", אומרים באופוזיציה. האש כבתה, אבל להבות הוויכוח הפוליטי כנראה רק ניצתות. נותר לראות אם יהיה מי שישלם את המחיר על ההזנחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. מתמרן
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אלי ישי. רוצה ועדה
צילום: גיל יוחנן
ומי ישלם את המחיר?
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים