שתף קטע נבחר

רה"מ בעוספיה: במדינות אחרות מכבים ב-21 יום

אחרי ישיבת הממשלה בטירת כרמל, פגש נתניהו את בכירי העדה הדרוזית. "שמענו בדרך את הרחש של הציפור הגדולה", אמר על ה"סופרטאנקר" והפנה אל חצי הכוס המלא: "אמרו לנו 'איך אתם מסיימים שריפת ענק תוך פחות מ-3 ימים?'"

האש שמשתוללת כבר ארבעה ימים החלה בעוספיה, אבל הדרוזים הם מהקורבנות הגדולים ביותר שלה. כמה מהסוהרים שנהרגו באסון שייכים למגזר, ודליקת הענק כילתה מיליוני עצים ושרפה עשרות אלפים דונמים, חלקם צמודים לעוספיה ודליית אל-כרמל.

 

 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע היום (א') לעוספיה אחרי ישיבת הממשלה שנערכה

בטירת כרמל, וסיפר על המראות והקולות בדרך. "בדרך עצרנו על רכס הכרמל ושמענו את הרחש של הציפור הגדולה", אמר בהתייחס ל"סופרטאנקר", שערך את גיחתו השנייה מעל הכרמל.

 

"אנחנו בתוך פחות מ-72 שעות מתחילת האירוע, ונדמה לי שאנחנו מגיעים לשליטה", אמר נתניהו, שמוקדם יותר החליט לעצור את הרכבת האווירית מחו"ל. "אנחנו נדע יותר הלילה וייתכן מאוד שנשתמש בסופרטאנקר הזה גם בלילה. נפעיל אותו במטרה לסיים ולכבות את השריפה סופית".

 

נתניהו, שפגש את בכירי הדרוזים בעוספיה, העדיף להסתכל על חצי הכוס המלא: "במדינות אחרות שריפות ענק לקחו יותר זמן. שאלו אותנו 'איך אתם מסיימים שריפת ענק בתוך פחות משלושה ימים, ולמדינות אחרות זה לוקח 3 שבועות?'. התשובה שלי היתה 'אין לנו ארץ אחרת, וזו ארץ קטנה מאוד'. משימת הממשלה, משימת הכבאות, משימת צה"ל, משימת חיל האוויר היא אחת - להציל את הארץ הקטנה שלנו, את הכרמל שלנו. אני מקווה שנהיה שם אולי כבר היום. זאת האדמה של כולנו".

 

נותרו מוקדים קטנים בלבד 

ראש הממשלה הביע את תנחומיו למשפחות ההרוגים הדרוזים ופנה לראש מועצת עוספיה, ווג'יה כיוף. "אמרת שיושבים פה דרוזים, מוּסלמים, נוצרים ויהודים ביישוב אחד, על אותו הר, בצל אותם עצים. אנחנו פועלים יחד כדי להבטיח את העתיד של כולנו, את הנוף של כולנו, את החיים של כולנו. הנחיתי לקבל תוכנית פעולה תוך 24 שעות, ולקדם פתרון מיידי לאנשים. אנשים צריכים לחיות".

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

נתניהו אמר כי הינחה לקדם תוכנית לשיקום ההר הירוק, שהפך לשחור: "הכרמל זה משהו מיוחד ולכן יש כאן נכונות בינלאומית לשקם את מה שנהרס. ההתגייסות הבינ"ל כללה גם את שכנינו הערבים, קיבלנו עזרה ממלך ירדן עבדאללה, מנשיא מצרים, מראש הרשות. הודיתי להם על כך. מי ייתן שמהאסון הזה יצמח טוב, יצמח שלום".

 

ראש מועצת עוספיה מתח ביקורת על התנהלות הרשויות עם פרוץ הדליקות, וציין בפני נתניהו כי היישוב היה מכותר

ולתושביו לא היה סיוע.

 

אתמול עצרה המשטרה שני נערים אחים מעוספיה, בחשד שגרמו ברשלנות לשריפה. בביקורו ביישוב היום אמר נתניהו כי ""אין שום ידיעה על אחריות קולקטיבית כלשהי. אני אומר את זה ובאתי הנה להגיד את זה".

 

בינתיים נראה כי השריפה הולכת ומתקרבת לסיומה. סיור אווירי של המשטרה מעל הכרמל דיווח סמוך לשעה 14:30 בצהריים כי לא נותרו עוד מוקדי שריפה גדולים בצפון, אלא רק מוקדים קטנים שנמצאים כעת בטיפול כוחות הכיבוי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. רואה את הסוף
צילום: AFP
הסופרטאנקר מכבה את האש
צילום: AFP
אין דליקות חדשות
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים