שתף קטע נבחר

זירת הקניות

החברה להגנת הטבע: לא לנטוע אורנים בכרמל

בנייר עמדה בנושא שיקום הכרמל מנזקי השריפה הגדולה, ממליצים בחברה להתבסס על היכולת הטבעית של היער להתחדש מעצמו, להמנע באופן מוחלט מנטיעת אורנים ולא לפנות בשלב זה עצים שרופים

יש להמנע באופן מוחלט מנטיעה של אורנים, אשר לרוב הם זרים אקולוגית למערכת הטבעית בכרמל ובזמן שריפה גורמים להתפשטות מוגברת של האש". כך עולה מעמדת החברה להגנת הטבע שפורסמה הבוקר (ב') בנושא שיקום הכרמל לאחר השריפה הגדולה.

 

 

"הכרמל הוא חבל ארץ הררי, שמהווה מוקד חשוב של יער וחורש ים תיכוני ומאכלס מגוון רחב של צומח וחי, לצד תפקודו החשוב כאתר מרכזי לפנאי ונופש בחיק הטבע" מצוין בעמדת החברה. "השריפה האחרונה גרמה לנזק מהותי למערכת הטבעית של הכרמל בהיבט נופי, בפגיעה בתשתית הצומח של השטח, בפגיעה בבעלי החיים ובפוטנציאל נזק מסחף קרקע, עם בוא הגשמים".


לא לפנות כרגע עצים שרופים (צילום: רועי הוכברג)

 

בנייר העמדה מצוין, שלא ניתן למנוע לחלוטין שריפות יער, אך ניתן לצמצם את ההסתברות לשריפות ענק ואת נזקיהן לטבע ולאדם תוך הקלה על מאמצי הכיבוי במקרה של שריפה. על פי החברה, על השיקום להתבסס על יכולת ההתחדשות הטבעית של השטח, באמצעות בנק הזרעים שמצוי בקרקע, תוך התערבות מושכלת.

 

בחברה ממליצים להשקיע את מרבית המשאבים בניהול ההתחדשות הטבעית של הצומח, במטרה ליצור שטח מגוון מבחינה אקולוגית ונופית, עם מגוון בתי גידול. 

 

בנוסף ממליצים להמנע ככל האפשר מנטיעות חדשות, ורק לאחר הערכה אקולוגית שתוכיח את נחיצותם ובשטחים מצומצמים. כמו כן קוראים להמנע בשלב זה ככל האפשר מפינוי עצים שרופים כדי למנוע סחף קרקע או הידוק שלה כתוצאה מפעילות כלים כבדים.

 

עוד ממליצים, לקיים פעילות ארוכת טווח כדי למנוע שריפות עתידיות, כך שתבטיח בין השאר את הפחתת חומרי הבערה הפוטנציאליים בשטח על ידי דילול הצמחייה, רעייה מבוקרת וגיזום מבוקר, יצירת אזורי חיץ ללא עצים סביב ישובים ומתקנים, והמנעות מפריצת דרכים חדשות בשטחים רגישים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נזק מהותי למערכת הטבעית
צילום: רועי הוכברג
השריפה ביערות הכרמל
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים