שתף קטע נבחר

נתניהו ופרס הודו לכבאים מחו"ל: "לא נשכח זאת"

כ-250 הכבאים ממדינות העולם שנרתמו להושיט יד לישראל בהשתלטות על השריפת בכרמל הוזמנו לבית הנשיא, שם הוענקו להם תעודות הוקרה. הנציג היווני הופתע: "חיל האוויר הישראלי ידוע בכל העולם, איך לא היה לכם מטוס כיבוי?"

אחרי שהאש הקטלנית בכרמל דעכה, התפנתה ישראל להוקיר תודה לחברי משלחות הכיבוי הזרות שנרתמו לסייע בהשתלטות על שריפת הענק בכרמל. באירוע שנערך הבוקר (יום ג') בבית הנשיא בירושלים, העניקו נשיא המדינה, שמעון פרס, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, תעודות הוקרה לכ-250 כבאים ממדינות שונות.

 

 

לאירוע הוזמנו כל אנשי הצוותים הזרים, ובהם - פרט לכבאים - גם טייסים, מומחים לשעת חירום והשגרירים בישראל מטעם אזרביג'אן, בולגריה, קרואטיה, קפריסין, מצרים, צרפת, גרמניה, יוון, הולנד, איטליה, ספרד, שוויץ, בריטניה,

ארצות-הברית, רוסיה ואף מהרשות הפלסטינית.

 

עקיצה מרומזת לארדואן

בדברים שנשא מול חברי המשלחות, התייחס נתניהו במרומז גם לצוותי הסיוע ששגרה טורקיה, ולהצהרותיו של ראש ממשלתה שלפיהן אין הדבר מעיד על כך שהיחסים בין שתי המדינות שבו למסלול תקין.

 

"במשך שנים רבות, נענתה ישראל לסייע למדינות אחרות שהתמודדו עם הרס ואסונות", אמר נתניהו. "אחרי רעידת האדמה בהאיטי שלחנו צוותים רפואיים, וגם כשרעידת אדמה הכתה בטורקיה שלחנו אנשים עם סיוע מתוחכם. פעם אחר פעם, ישראל הייתה שם כדי לעזור".

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

טרם דבריו של נתניהו, נאם פרס מול חברי המשלחת. "בשם מדינת ישראל, בשם הילדים, הנשים וההורים, אני רוצה להודות לכל אחד מכם שהגיע עם אומץ רב לעזור לנו. הרוח הייתה משוגעת, בעלת עוצמה רבה ונישבה בכיוונים שונים, ולמרות שהאש הגיעה לעיתים לגובה של אפילו 30 מטרים לא היססתם ללחום בה. אחרי פעמים רבות שבהם נחלצנו לסייע לאחרים בהתמודדות עם אסון טבע, הייתה זו הפעם הראשונה שבה נזקקנו אנו לעזרה".

 

כשדבריו לוו במחיאות כפיים סוערות, סיכם פרס ואמר כי "התקווה שלנו היא האמונה בכך שאם אנו מסוגלים להילחם באיתני הטבע, יש ביכולתנו לגבור גם על העוינות כדי להתאחד ולכונן שלום בין כל העמים".

 

"אל תמצאו את עצמכם שוב בסיטואציה מביכה"

הנציג היווני, קפטן ניקולס מילאנס, סיפר כי הגעתו לזירת האש בכרמל "הייתה הפעם הראשונה שלי ושל כל חברי המשלחת בישראל. זו לא הייתה חופשה, אבל זכינו כאן להכנסת אורחים נהדרת.

פגשנו אנשים שנתנו לנו חום והוקירו לנו תודה. שיתוף הפעולה המקצועי בין כל ארגוני החירום מכל המדינות היה פנטסטי. ביוון יש לנו שריפות יער גדולות בכל קיץ, כך שמבחינתי זו הייתה חוויה מוכרת ולא הופתענו במיוחד".

 

כמו רבים, מחה מילאנס גם הוא על מצבם העגום של כוחות הכיבוי. "ישראל ידועה בכל העולם בחיל האוויר המפותח שלה, לכן זה הפתיע אותנו שאין לה ולו מטוס או מסוק אחד שעוסק בכיבוי. השטח והסביבה דורשים למצוא תקציב לכך, כדי שלא תמצאו את עצמכם שוב בסיטואציה מביכה".

 

איש הצבא הספרדי, סוטצי לואיס, אמר כי למרות שגם בארצו מתחוללות לעיתים שריפות ענק, הייתה הדליקה בכרמל אירוע חריג גם עבורו. "יש אמנם שריפות יער גדולות בספרד בכל שנה, אך זו בהחלט הגדולה ביותר שראיתי בחיי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזרה מהשמיים. מטוסי כיבוי זרים מעל הכרמל
צילום: חגי אהרון
מומלצים