שתף קטע נבחר

אלי ישי מגלגל אחריות: כל הממשלה אחראית

מי אשם ומי אחראי למחדל הזנחת שירותי הכבאות שנגמר באסון הכבד בכרמל? לקראת התשובות שיופיעו מחר בדו"ח מבקר המדינה, אמר שר הפנים, אלי ישי, בוועדת הכספים: "הזהרתי שעלול לקרות אסון המוני אם יבוטל הכיבוי מהאוויר, אבל רק שרי ש"ס הצביעו נגד הביטול"

שר הפנים, אלי ישי, מגלגל אחריות לקראת דו"ח מבקר המדינה על הזנחת שירותי הכבאות, שיתפרסם מחר. בדיון שהתקיים היום (ג') בוועדת הכספים בכנסת, הסביר ישי מדוע אינו אחראי למחדלים שאיפשרו את אסון הכרמל: "בדמוקרטיה, אחרי ששר נאבק ועמדתו לא מקובלת, והממשלה מקבלת החלטה אחרת, האחריות הקולקטיבית על התוצאה חלה על כל הממשלה". בדיון השתתף גם מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, שהתריע כי אין למשרדו שיניים ליישום ההמלצות.

 

הבוקר גם נשמע ישי מרוכך יותר בדבר הצעתו לכונן ועדת חקירה. הוא הסביר שבשבוע שעבר דרש בקבינט הקמת ועדה, אך לא ציין איזו ועדה. לדבריו, משרד הפנים יוכל להציג את כל החומר הכתוב והמתועד על המאבק שהתקיים בתקופתו למען חיזוק ושיפור מערך הכבאות: "מצב הכבאות היה בראש סדר העדיפויות שלי מאז חזרתי למשרד הפנים. היו דיונים ויצאו מכתבים, יותר מאשר בכל נושא אחר. גם הדיונים על מענקי האיזון לרשויות המקומיות כוללים בתוכם את התקציבים לשירותי הכבאות".


השר ישי והמבקר לינדנשטראוס, הבוקר בישיבה (צילום: גיל יוחנן)

 

"חזרתי והתרעתי גם בכל דיון על היערכות העורף כי שירותי הכבאות לא ערוכים למצב חירום", אמר ישי, "התחלתי לומר את האמת בצורה מדויקת עוד ב-2002, כשהתנגדתי להצעה לבטל את הכיבוי האווירי. זה היה בימי ממשלת שרון הראשונה. הזהרתי שאפילו ארצות הברית הגדולה לא יכולה להתגבר על דליקות ענק אלא בעזרת כיבוי אווירי. אצלנו הזהרתי שעלול לקרות אסון המוני, ודרשתי שלא לבטל את הכיבוי מהאוויר. אבל כל השרים, מלבד שרי ש"ס, היו בעד הביטול, והחלטת הממשלה היא זו שקובעת".

 

ישי: מה עם שרי הפנים שבאו אחריי?

ישי שב וגלגל אחריות גם לשרי הפנים שקדמו לו. "אחריי באו שרי הפנים אברהם פורז, אופיר פינס, מאיר שטרית ורוני בראון, וכשחזרתי לממשלה הזו - המצב לא השתנה. קיימתי סדרת דיונים עם ראש הממשלה ועם שר הביטחון, ובכל דיון ופורום זה או אחר הנושא חזר והועלה. פיקוח נפש וחיי אדם עברו כל הזמן לנגד עיניי".


שר הפנים ישי, הבוקר. "חיי אדם עברו כל הזמן לנגד עיניי" (צילום: גיל יוחנן)

 

הוא ציין כי בקשתו לתוספת של 570 מיליון שקלים למערך הכבאות, עלתה לראשונה על ידו בממשלה הנוכחית. 100 מיליון השקלים שאושרו בפועל בתקציב לפני שבועיים - כבר עברו לדבריו לשירותי הכיבוי. עם זאת, הוא ציין כי רק בעוד כחצי שנה עד שנה יוכלו להזמין את הציוד שהכסף הזה נועד עבורו. "גם חזרתי ודיברתי עם מפעל שמייצר חומרים לכיבוי אש, וכן דיברתי על הצורך בקניית מטוסים כדי שניתן יהיה להציל אנשים ממבנים גבוהים", אמר ישי.

 

השר התייחס בראשית דבריו לשאלה שנשאל במהלך הדליקה - מדוע עסק בנושאים אחרים כמו ילדי העובדים הזרים והמענקים לאברכים: "התעסקתי במגוון של נושאים. אוי לשר שמתעסק רק בעניין אחד שמעניין את התקשורת".  

 

גפני מצא אשמים: "ואיפה הייתה התקשורת?"

בעניין זה, אמר לו יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "מדוע לא השבת לתקשורת בשאלה איפה אתם הייתם במשך כל הזמן? מדוע במשך חודשיים התקשורת התעסקה רק בעניין המענקים לאברכים?". גפני הזכיר את התקופות שבהן ישב בוועדת הפנים ועמד בראשה בעשור הקודם, וציין כי בתקופות אלה התקיימו כמה דיונים על המשבר במערך

הכבאות.

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

"בדיונים אלו חזרו ועלו אזהרות בפני אסון לאומי אם לא יתרחש שינוי מהותי בשירותים", אמר גפני. "בתקשורת הייתה

בקושי שורה וחצי על דיונים אלו ועל האזהרות שיצאו מהם. בטלוויזיה לא הקדישו להם אפילו דקת שידור אחת", טען.

 

השר דיבר בפתח דיון שנקבע מראש על תקציב משרדו בסך של 4.6 מיליארד שקלים. תקציב שירותי הכבאות לשנתיים הבאות עומד על כ-630 מיליון שקלים (לעומת 580 מיליון כיום). המימון מתחלק בין הממשלה, הרשויות המקומיות וההכנסות העצמיות של השירותים מאגרות שירותים למיניהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לינדנשטראוס הבוקר. יגיש מחר את הדו"ח
צילום: גיל יוחנן
זה מה שנשאר. הכרמל אחרי הלהבות
צילום: מורן מעיין
הסופרטאנקר בפעולה. "רק ש"ס התנגדה לביטול"
צילום: שחר לאודון
מומלצים