שתף קטע נבחר

נתניהו נגד רבני הערים: "לא יהודי, לא דמוקרטי"

בחידון התנ"ך למבוגרים קרא ראש הממשלה להעניק יחס זהה לבני הדתות השונות בישראל, והתנער מפסיקת 50 רבני הערים שקבעו כי אין להשכיר או למכור דירות למי שאינם יהודים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף הערב (ג') את עשרות הרבנים שפסקו להלכה כי אסור למכור או להשכיר דירות לאזרחים ערבים, וטען כי מדובר בעמדה פסולה, המנוגדת הן לדמוקרטיה והן לערכי המוסר היהודי.  

 

בנאומו בחידון התנ"ך למבוגרים, שנערך בירושלים, אמר נתניהו: "יש פסוק שאומר ואהבת את הגר ותורה אחת תהיה לכם, לגר ולאזרח הארץ. אזרחי הארץ הם יהודים ויש בינינו לא יהודים. איך היינו מרגישים אם מישהו היה אומר לא למכור דירה ליהודים? היינו מתקוממים"

 

ראש הממשלה הוסיף כי "אסור שדברים כאלה ייאמרו - לא על יהודים ולא על ערבים, אסור שהם ייאמרו בשום מדינה דמוקרטית, ובמיוחד לא במדינה יהודית ודמוקרטית שמכבדת את המוסר של מורשת ישראל והתנ"ך. על כן מדינת ישראל דוחה את הדברים הללו על הסף".

 

גם שר החינוך, גדעון סער, שנשא דברים בחידון התנ"ך התייחס לפסיקת הרבנים. "ערכי התנ"ך הם ייעודו המוסרי של עמנו, קיומה של חברת מופת", אמר, "חברה כזו מצווה על צדק חברתי, על יחס אנושי לגר הגר בתוכה. אני אומר זאת בזמן שמתפרסמים דברים שאינם עולים בקנה אחד עם ערכי היהדות האמיתיים".

 

"החשמונאים של דורנו"

גם שר המדע והטכנולוגיה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, הביע הערב התנגדות לפסק ההלכה של רבני הערים, והזכיר: "גדולי ישראל כבר הכריעו בסוגיית מכירת בתים לערבים, ומצאו לכך היתרים, בנסיבות המייחדות את מדינת ישראל".

 

הרשקוביץ מחה במרומז נגד כמה מהחותמים על העצומה - רבנים חרדים שאינם מכירים במערך הגיור הצבאי, ומסרבים לרשום לנישואים את בוגריו: "יש סוגיות הלכתיות בוערות יותר מהשכרת דירות לערבים, כמו אלה שלצערנו מפקפקים בגיורי צה"ל ויוצרים קרע ופילוג בעם".

 

ואילו ב"ועד רבני המטה להצלת העם והארץ" שיבחו את עשרות הרבנים שחתמו על הפסיקה, וכינו אותם "החשמונאים של דורנו הנאבקים בתופעת ההתייוונות, ובסכנה המהותית לקיום הביטחוני של עם ישראל בארצו". בהודעה שפרסם הוועד נכתב כי "על כל יהודי לבצע ככתבו וכלשונו את פסק ההלכה של הרבנים, שהוא פסק תורה מהקדוש ברוך הוא שאין להרהר אחריו".

 

יו"ר המטה, הרב שלום דב וולפא, הסביר את הפסיקה: "לא מדובר בעניין גזעני, אלא בדבר הקשור לתורת ישראל, בסכנת נפשות ובפגיעה ממשית במרקם היחסים החברתי העדין בישראל, שחייב להישמר בלי שקבוצה אחת פוגעת בחברתה. במצב שנוצר יש סכנה ממשית לשלום הציבור ובהגברת האיבה בין האוכלוסיות השונות, ולפיכך פסק הרבנים מהווה נקודת אור חיובית שיש ליישמה ככתבה וכלשונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניגוד לערכי המוסר היהודי. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
"יוצרים קרע בעם". הרשקוביץ
צילום: חגי פריד
מומלצים