שתף קטע נבחר

קדאפי איים, ובריטניה שחררה את מחבל לוקרבי

ממסמכי ויקיליקס עולה כי בריטניה נכנעה לאיומיו של שליט לוב קדאפי ושחררה את המחבל שהה מעורב בפיצוץ מטוס פאן-אם ב-1988. החשיפה מעוררת מחדש את פרשת עסקת הנפט הסיבובית בין לוב לענקית הנפט הבריטית BP

בריטניה נכנעה ללחצים שהפעיל עליה מנהיג לוב, מועמר קדאפי, ושחררה את המחבל שהורשע במעורבות בפרשת לוקרבי, כך עולה ממסמכי הדיפלומטיה האמריקנית שהדליף אתר "ויקיליקס". המחבל, עבד אל-בסט עלי מוחמד אל-מגרהי, שוחרר לפני כשנה לאחר שחוות דעת רפואית קבעה כי הוא גוסס ממחלת הסרטן.

 

העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח היום (ד'), בצטטו ממסמכי ויקיליקס, כי "שליט לוב קדאפי איים להפסיק את חילופי הסחר בין שתי המדינות והזהיר את בריטניה מהשלכות חמורות ביותר אם חלילה ימות עבד אל-באסט אל-מגרהי בכלא בסקוטלנד". אל-מגרהי נדון למאסר עולם על חלקו בפיצוץ מטוס פאן-אם בשמי העיירה לוקרבי בסקוטלנד, ב-1988. הפיגוע, בו נהרגו 270 בני אדם מהם כ-200 אזרחים אמריקנים, זכה לכינוי "פרשת לוקרבי".


אל-מגרהי מקבל חיבוק חם מקדאפי לאחר שחרורו (צילום:AP)

 

הממשל האמריקני זעם על ההחלטה ודרש מסקוטלנד לפעול לכליאתו מחדש של המחבל. יועצו של נשיא ארצות הברית לענייני לחימה בטרור, ג'ון ברנן, אמר כי בבית הלבן הבהירו לגורמים בסקוטלנד כי אסור שאל-מגרהי יישאר חופשי. "ההחלטה לשחררו היתה טעות מצערת ולא הולמת", אמר ברנן. "הוא צריך להיות בשארית חייו בכלא בסקוטלנד".

 

ויקיליקס חושף כעת כי במברק ששיגר הדיפלומט האמריקני ריצ'רד לה-ברון באוקטובר 2008, הוא כותב

 כי "הלובים אמרו לבריטניה ישירות כי יהיו השלכות חמורות ביותר ליחסי לוב-בריטניה אם אל-מגרהי לא יזכה לטיפול הראוי".

 

במברק נוסף של השגריר האמריקני בלוב, מינואר 2009, הוא כותב: " לוב שכנעה את הדיפלומטים הבריטים שאם הוא ימות בכלא יהיו לכך השלכות ישירות, מיידיות ובלתי-הפיכות. הם אמרו להם ישירות שכל הפעילות המסחרית של בריטניה בלוב תופסק לאלתר, יחלו הפגנות מול מתקנים בריטיים וייגרם נזק אדיר ליחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות. שלטונות לוב גם רמזו, אך לא איימו ישירות, בנוגע לבטחונם של אזרחים בריטיים בלוב". האיומים התייחסו לעסקה של ענקית הנפט BP.

 

ה"גרדיאן" דיווח עוד כי שלטונות סקוטלנד ששחררו את המחבל, הופתעו מעוצמת התגובה הציבורית בבריטניה ומזעמה של ארה"ב. "ממשלת סקוטלנד לא העריכה כראוי את עוצמת התגובות בעקבות שחרור המחבל", כתב שגריר ארה"ב בלונדון, לואיס זוסמן באוגוסט 2009.

 

 בתחילת השנה דווח כי "המחבל הגוסס" מסרטן סופני בבלוטת הערמונית מתגורר בווילה יוקרתית בפרבר אמיד של טריפולי, מוקף בבני משפחתו. בקיץ האחרון פורסם ב"דיילי מייל" הבריטי, כי אל-מגרהי בן ה-58 - שהרופאים בבריטניה העריכו כי יש לו כמה חודשים לחיות - עשוי לחיות עד שנת 2017.

 

הסנאט האמריקני חוקר את הפרשה

 "ראש ממשלת סקוטלנד אלכס סלמונד היה המום מהתגובות", נכתב במברק, המתייחס לפרסומים ולפיהם שחרורו של

אל-מגרהי היה למעשה חלק מעסקת נפט סיבובית בין לוב לענק הנפט הבריטי BP.

 

שר המשפטים של בריטיניה לשעבר, ג'ק סטרו, זומן להופיע לפני מספר חודשים בפני ועדת יחסי החוץ של הסנאט

האמריקני, החוקרת את החשד שבריטניה שיחררה את המחבל כחלק מעסקת נפט בה הייתה מעורבת ענקית הנפט הבריטית BP. המחוקקים האמריקנים מעוניינים במיוחד במידע על עסקאות שנעשו במעורבות בכירים לובים ובריטים לפני שחרור המחבל, ואולם סטרו הודיע כי אינו מוכן להעיד.

 

הפרשה עלתה גם בפגישה בקיימו בקיץ האחרון נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון. זמן קצר לפני הפגישה  התנער קמרון מהפרשה ואמר לכלי התקשורת הבריטיים כי "שחרור אל-מגרהי היה טעות - לה אחראי קודמו בתפקיד, גורדון בראון. "אין לי מושג מה BP עשו. אני לא אחראי למעשי BP", אמר.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל מגרהי "המחבל הגוסס"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שרידי מטוס פאן-אם
צילום: רויטרס
מומלצים