שתף קטע נבחר

הגזענות בת"א: "המסתננים הפכו אותנו לפח זבל"

כנס שערכו תושבי דרום העיר נגד שכניהם המסתננים הפך למפגן של הערות גזעניות נגד הפליטים. "עד שת"א לא תבער הממשלה לא תתעורר", אמרו שם. פעילת שכונות: "שיגידו שאני נאצית"

הגזענות נגד המסתננים מאפריקה "מאחדת" בין חילונים לדתיים בתל-אביב: כ-150 מתושבי דרום העיר התכנסו אמש (יום ד') בשכונת קריית שלום כדי למחות נגד אוזלת ידה של הממשלה בטיפול בבעיית הפליטים באזורם, וקראו "להבעיר את תל אביב - ומיד" אם לא יימצא פתרון.

 

התושבים, בהם רבנים ואנשי הציונות הדתית לצד חילונים ופעילות שכונה ותיקות, טענו כי הסוגיה מאיימת על אופיה הדמוגרפי של ישראל, והופכת את שכונות הדרום ל"פח האשפה של תל אביב". רק אתמול חתמו כ-50 רבני ערים מרחבי הארץ על גילוי הדעת נגד מכירת דירות לגויים.


טוענים נגד הזרים (צילום: עופר עמרם) 

 

הרב מיכאל אראבוב, תושב השכונה, אמר "חזרתי עכשיו מקניות בתחנה המרכזית, ועל כל יהודי שראיתי שם היו ארבעה זרים. אין מציאות בעולם שלפליטים יש זכויות אדם, ולתושבים אין". לדבריו, הוא פועל להבאת אברכים לשכונה, אולם שכר הדירה הגבוה מונע יישום תוכניתו.

 

"במחירים של 4,000 שקלים לדירה קשה מאוד למשפחת אברך לחיות, מה שכן אפשרי ל-20 סודנים לגור בדירה אחת. אני קורא לחולדאי - די להסתננות ולגרירת הרגליים, לך תלמד מראש העיר אילת איך להתמודד עם התופעה", אמר.

 

הרב יצא נגד מי שטוענים שהמאבק נגד הזרים מנוגד לכתוב בתורה: "מי שטוען זאת הוא בור. סודני יכול להיות גר? אז שיפסיקו לצטט פסוקים בלי שהם מבינים על מה הם מדברים", הסביר. רב נוסף מהציונות הדתית, הרב אחיעד אטינגר, קרא לתושבים לגלות אקטיביזם למיגור התופעה: "אם יש לכם שכן שרוצה לפצל את הדירה שלו ולשכן בה כפר שלם, חשוב שתדווחו על כך לעירייה".

 

"אין בעיה שיגידו שאני נאצית"

סוזי כהן, פעילת שכונות ותיקה בדרום העיר, סיפרה כי בהיותה יו"ר ועד ההורים של ביה"ס היסודי נופים בשכונת שפירא הצליחה למנוע לפני כשלוש שנים את שילובם של כ-50 ילדי זרים בבית הספר: "העירייה החליטה בסופו של דבר לפזר אותם גם בצפון העיר, כי אנחנו לא פח הזבל של תל אביב.

 

"הילדים שכן נקלטו אצלנו יצרו קטסטרופה. הילדים שלנו מפחדים לצאת מהבית היום, על בני בן ה-16 סודנים איימו בסכין ושדדו לו את הפלאפון. צריך לקום ולנקות אותם מהשטח, להיות ברברים, רק ככה זה עובד. אין לי בעיה שיגידו עליי שאני נאצית או גזענית אם זה מה שיביא לפיתרון הבעיה".

 

תושב אחר אמר, כי "עוד מעט עם הגשם הראשון, כל הביוב יעלה, ויצופו כל המחלות שהאפריקנים הביאו איתם". הפגנת התושבים הגדולה שתוכננה לשבוע הבא נדחתה בשל מסג האוויר הסוער שצפוי,

אבל בכל מקרה התושבים מבטיחים לקיימה. "האש צריכה להידלק פה, בשריפת צמיגים ובחסימות כבישים. רק כך יביעו אתכם הזדהות גם תושבים מחוץ לתל-אביב. עד שדרום תל-אביב לא תבער, הממשלה לא תתעורר", סיכמו הפעילים.

 

באירוע השתתף גם חבר מועצת העיר ותושב קרית שלום, בנימין בביוף מש"ס, שקרא לממשלה להתעורר: "אנחנו לא רוצים שבאסון הבא השרים יביאו לפה את כיסאות הפלסטיק ששימשו אותם בכרמל, וכאות הזדהות יעבירו ישיבת ממשלה בגינה פה אצלנו בשכונה. כמו שידעו לסגור את הגבול מטנקים מצרים, כך גם שיסגרו אותו ממסתננים. ולתושבים אני קורא: אל תשכירו להם דירות!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התושבים מוחים. "להבעיר את העיר"
צילום: עופר עמרם
זרים בדרום תל אביב
צילום: דודו אזולאי
מומלצים