שתף קטע נבחר

הפרקליטים נגד נאמן: "מתנהג כמו שר האוצר"

נציגי הפרקליטים איימו להחריף את השביתה, הנמשכת כבר שלושה שבועות. הם זועמים על השר נאמן, שהתנה את המשא ומתן בהפסקת השביתה. בינתיים, שופטי העליון קבעו כי על ועדות השחרורים להשתדל לקיים דיונים כרגיל

הפרקליטים שובתים כבר שלושה שבועות והמגעים להפסקת השביתה נמצאים במבוי סתום: בארגון הפרקליטים זועמים על שר המשפטים, יעקב נאמן, ומטיחים בו האשמות קשות: "שר המשפטים נוהג כמו שר האוצר ולא כמו שר משפטים. אנו מצפים ממנו לטפל במשבר ולא לנקוט בגישה מאיימת שמטרתה לשבור את העובדים", אמרו היום (ה') ל-ynet גורמים בארגון.

 

הגורמים אמרו עוד, כי "אין תקדים במדינת ישראל, שמנהלים משא ומתן עם ארגון ומתנים אותו בהפסקת השביתה. אנו לא מוכנים להפסיק את השביתה, זה לא בא בחשבון. אנו מוכנים לשבת בכל שעה למשא ומתן, אולם לא מוכנים להתנות זאת בשום דבר", אמרו הגורמים.

 

בתוך כך, שופטי בית המשפט העליון קיבלו את עתירת הסנגוריה הציבורית וקבעו כי על יושבי ראש ועדות השחרורים להשתדל לקיים דיונים, על אף שביתת הפרקליטים. השופטים קבעו כי כיוון שמדובר באסירים הממתינים לשחרורם, יש להם זכות להישמע במועד סביר - גם אם בקשתם תידחה לבסוף.

 

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, והשופטים מרים נאור וחנן מלצר קבעו כי ועדות השחרורים יקיימו דיונים על פי שיקול דעת פרטני של יושבי הראש, ביחס לאסירים שיגיעו בפני הוועדה. "יש מקום לברר את עניינם של האסירים שהגיע מועד התייצבותם בפני ועדת השחרורים על בסיס פרטני, ולשקול באילו מהמקרים ניתן לדון בהיעדר נציג היועץ המשפטי לממשלה ובאילו מהמקרים הוועדה אינה יכולה לקיים דיון", קבעו השופטים.

 

נתניהו ייאלץ להתערב?

בשעות הצהריים נערכה ישיבה של ארגון הפרקליטים, בה נשקלה ברצינות האפשרות להחריף את השביתה. בין הצעדים שנשקלים: להפסיק את הפעילות של מחלקות בפרקליטות שקיבלו אישור לעבוד, כמו המחלקה המטפלת באיומים של גורמים בחו"ל לתבוע בכירים ישראלים על חלקם במלחמות ובמבצעים.

 

בנוסף, שוקלים בארגון לשלוח מכתב חריף לראש הממשלה בבקשה שיתערב במשבר ויכריח את האוצר לנהל משא ומתן. ל-ynet אף נודע כי לפני כשבועיים פנה היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לראש הממשלה בבקשה כי יתערב בנושא שביתת הפרקליטים, וזה אכן הורה לשר האוצר יובל שטייניץ לנסות ולפתור בעיה זו.

 

אתמול נפגשו השר נאמן ונציגי ועד הפרקליטים, במשך כמה שעות. הפגישה החלה ברוח טובה, אך הלכה והידרדרה. במהלך הישיבה, הודיע השר נאמן לפרקליטים כי יסרב לנהל עמם משא ומתן אם לא ישובו מיידית לעבודה, ואף איים לפרסם הצהרה

 לציבור לפיה הפרקליטים מסרבים להתפשר. לצד זאת, ציין כי אם ייענו לבקשתו להפסיק את השביתה, יסייע להם במשא ומתן מול האוצר.

 

בפגישה אמר נאמן לנציגי הפרקליטים כי בניגוד אליהם, הוא רואה את תמונת המצב הכוללת ואת הנזקים שנגרמים למערכת המשפט בעקבות השביתה שנמשכת כבר כמה שבועות, ושבמסגרתה לא מופיעים פרקליטים לדיונים, מה שמאפשר לא פעם את שחרורם של עבריינים ממעצר. הפרקליטים השיבו כי הם מודעים לנזקים, אולם יש להם אחריות לכלל הפרקליטים, שהסמיכו אותם להגיע לפתרון בעניין תנאי שכרם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר נאמן. ביקורת מהפרקליטים
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים