שתף קטע נבחר

ניצב אבן-חן: נתניהו שקרן ופחדן, עליו להתפטר

במניפסט חריף אל מול המצלמות, תקף אביה של טופז אבן-חן, שנהרגה באוטובוס הצוערים במהלך אסון הכרמל, את ראש הממשלה על המחדל בכרמל, והאשים אותו בחוסר רגישות ובגלגול אחריות. הוא דרש להעמיד את נתניהו לחקירה פלילית

בנאום "אני מאשים" חריף ביותר, תקף אמש (יום ו') ניצב בדימוס זאב אבן-חן, אביה של טופז אבן-חן שנהרגה באוטובוס הצוערים, את ממשלת ישראל וקרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתפטר וללכת לבחירות. "מדינת ישראל התגלתה במערומיה. אני כאן בשביל להתריע שבאסון הבא לא יהיו 40 הרוגים אלא 40 אלף הרוגים. כל מי שאיכפת לו צריך לקום ולצעוק". על ראש הממשלה אמר: "לא הוא צריך לקבוע, אלא העם צריך לקבוע אם הוא וממשלתו נשארים".

 

בראיון לערוץ 2 תקף אבן-חן בחריפות את העובדה שאיש משרי הממשלה, וראש הממשלה ביניהם, לא באו לביתו אחרי האסון. הוא התריע מפני גרירת הרגליים והטלת האחריות בין משרדי הממשלה. "מדינת ישראל התגלתה במלוא מערומיה, בשיא חולשתה, אויבינו מסביב רואים הכל ומרוצים" ציין ודרש להעמיד את ראש הממשלה לחקירה פלילית על נסיבות האסון.

 

 • לקריאת דו"ח המבקר המלא - לחצו כאן
 • אסון הכרמל - כל הדיווחים והפרשנויות בעמוד מיוחד
 • 42 איש שילמו בחייהם על המחדל. אלו הפנים והשמות  

   

  דבריו המלאים של זאב אבן-חן:

  "היה לי קשה להגיע לפה ואני מודה לכם שנתתם לי את ההזדמנות. זה לא קל, כבר שבוע כמעט שאינני ישן אבל אני לא באתי לפה כדי להתאבל בפומבי. זה לא האבל שלי ושל המשפחה שלי. אני גם לא מונע מרגשות נקם, אני פשוט חרד לעתיד המדינה הזו, ולכן הבטחתי מה שהבטחתי (מתייחס להבטחתו על קבר בתו לרדוף את האחראים).


  אוטובוס הצוערים השרוף, סמל האסון בכרמל (צילום: רויטרס)

   

  "בשבוע שעבר שילמתי מחיר כבד, בתי טופז וחבריה לקורס הקצינים וכן כבאים, שוטרים, המתנדב הצעיר ונהג האוטובוס - נהרגו. לזכרם אני מתריע עכשיו לפני שהמחדל הנורא הבא יקרה. אתם לוקחים את הסיכון שאתם וילדכם תהיו הבאים בתור. כולם מדברים על רעידת אדמה, על צונאמי אפשרי מהים התיכון, טילים כימיים, חומרים מסוכנים, שהבתים ירעדו. לא יהיו 40 הרוגים אלא 40 אלף הרוגים ואז יגידו בממשלה לא ידענו, לא היו תקציבים ויטילו את האשמה אחד על השני. את מי זה מעניין? מדינת ישראל התגלתה במלוא מערומיה, בשיא חולשתה, אויבינו מסביב רואים הכל ומרוצים.

   

  "אנחנו עלולים לאבד את יכולת ההרתעה שלנו, אין לנו הרתעה, אסור להמתין למכה הבאה. צריך למחות בעוז ולא להרפות, כל מי שאיכפת לו מהמדינה הזאת צריך לקום ולצעוק. ראש הממשלה צריך לקום ולהתפטר, ללכת לבחירות, לא הוא צריך לקבוע, אלא העם צריך לקבוע אם הוא וממשלתו נשארים, ואם לא יהיה לו האומץ לעשות כן אז צריכה לקום זעקה ציבורית כזו גדולה שתאלץ אותו להתפטר.

   

  עוד כתבות וניתוחים מדו"ח המבקר:

   

  בהתייחס לשאלה אם שוחח עם ראש הממשלה, אמר אבן-חן: "אתה בטח יוצא מנקודת הנחה שהוא (נתניהו) דיבר איתי. אתה בטח גם חושב שהוא ביקר אותי. יש פה מציאות שקצת קשה לתפוס אותה במדינה. אני חושב שמשפחות הנספים מוחרמות, מוקצות מחמת מיאוס. אף אחד לא בא אלינו, אלי לפחות, אני מעריך שגם למשפחות האחרות. הנשיא פרס בא, רגיש, ישב איתנו, עם המשפחה שלי, עם אשתי, הילדים שלנו ודיבר איתנו. היו גם כמה שרים שהם חברים שלי אבל הם באו באופן פרטי, יצחק אהרונוביץ', עוזי לנדאו, משה כחלון וגם בוז'י (הרצוג) צלצל. אבל נציג רשמי של הממשלה לא היה בהלוויה ונציג רשמי של הממשלה לא היה גם בשבעה, אצלי לא, איפה נשמע דבר כזה?

   

  "ראש הממשלה, ככה סיפרו לי, עשה כמה שעות אחרי האסון מסיבת עיתונאים ואמר שיכריז על יום אבל לאומי, ואנחנו מגיעים למצב כזה הפוך, קיצוני, שמתרחקים מאיתנו, נעלמים מאיתנו, אף אחד לא בא לדבר איתנו. אני חרד לגורל המדינה הזאת ונכון שאני כועס על ראש הממשלה, אבל אם הוא לא בא לדבר איתי ולהסתכל לי בעיניים אז הוא פחדן, פשוט פחדן ואולי יש שם כמה פחדנים בממשלה שלו שאף אחד לא בא , מה הוא נתן להם הוראה? מה זו משמעת קואליציונית שאף אחד לא בא? ומה זה חוסר הרגישות הזו וחוסר האחריות להתנהג איתנו ככה? איך הם יתנהגו במחדלים הבאים? ככה הם יעשו?

   

  "הדברים האלה קרו במשמרת שלו, מהמקומות שאני באתי לימדו שאת האחריות לא מגלגלים, לא מגלגלים למטה, אתה אחראי, זה קרה במשמרת שלך. אתה מבטיח יום אבל לאומי, אתה אחר כך הופך את זה להתנכרות מוחלטת. לקח להם יומיים עד שהם הוציאו הודעה בעיתונים, בטח הם דיברו עם יועצים משפטיים, עם יחצ"נים. אם אתה מבטיח ולא מקיים, אני אמרתי קודם שהוא פחדן עכשיו אני אומר שהוא שקרן גם".


  נתניהו בחפ"ק המשטרה בשיא השריפה (צילום: שי וקנין) 

   

  בחלק האחרון של דבריו התייחס אבן-חן לחקירת אסון הכרמל. "דיברנו על 70 ועדות חקירה שלא יצא מהן שום דבר. אני הסתכלתי היום על דו"ח המבקר, הוא כל-כך ברור. הדברים מונחים על השולחן והם מטילים אחריות. בדו"ח המבקר כתוב: ראש הממשלה – סחבת, אלי ישי - כישלון, יובל שטייניץ - אטימות, אהוד ברק – התעלמות. אז מה אנחנו צריכים ועדות חקירה שבעוד 3-4 שנים יקברו אותן כשהם יבואו עם עורכי הדין וכולם ישכחו. אני באתי אליכם בדקה ה-90 או שכולם ישכחו מה שקורה פה".

   

  "אני דורש מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה והאחראים בממשלה שלו, כי אני מזכיר לך את אסון ורסאי ואסון המכביה, אנשים עמדו שם לדין. ראש הממשלה לא חסין, אני דורש ואני מבקש לראות בזה תלונה רשמית שלי לפתוח בחקירה". בהתייחס לשאלה אם הוא מתכוון לעמוד בראש תנועת מחאה ציבורית, אמר אבן-חן: "מחכים לי? אם אני לא יעמוד בראש תנועה ציבורית אז לא יקרה פה שום דבר? אם זה מה שקורה במדינה הזאת שמחכים לי, אז צריך לסגור את המדינה".

   

  מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה מבין את כאב השכול ומחבק את כל משפחות הנספים. מאז פרוץ השריפה התמקדו כל פעולותיו של ראש הממשלה בשתי מטרות: למנוע שכול נוסף ולהביא כוחות מוטסים לסיוע בכיבוי האש. כעת, לאחר שהאש כובתה, ממוקד ראש הממשלה בשיקום היישובים והאזרחים שפונו וביישום הלקחים. כבר בימים הקרובים יובאו לאישור הממשלה תוכניות להקמת רשות לאומית לכבאות ומערך כיבוי מוטס. כמו כן החליטה ועדת השרים לטקסים לקיים אירועי זכרון והוקרה לאומיים לזכר הנספים במלאת שלושים יום לאסון".

   

  הבת שהלכה אחרי אביה

  אבן חן הוא כאמור אביה של טופז אבן-חן, שנהרגה באוטובוס הצוערים שנלכד בנחשולי האש סמוך לכלא דמון, בתחילתו של אסון הכרמל. טופז, שאמורה היתה לחגוג בחודש הבא את יום הולדתה ה-29, גדלה ברחובות והתחנכה בתיכון דה-שליט בעיר. עם סיום לימודיה, התגייסה ושירתה כשוטרת-חיילת במחוז המרכז בתקופה בה שירת אביה במשטרה. לאחר השירות פנתה ללימודים, סיימה תואר ראשון בביולוגיה, ולאחרונה סיימה תואר שני במינהל עסקים. את בעלה, עמית קליין, קצין משטרה במחוז המרכז, הכירה עוד מהילדות, ולפני כמה שנים התחדש הקשר בין השניים וזה הוביל לחתונה. דבריו של זאב באים יומיים אחרי הדו"ח הקשה שפרסם מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, על מחדל שירותי הכבאות וההצלה ועל הליקויים שהיו אמורים להיפתר בעקבות מלחמת לבנון השנייה - אך לא טופלו.

   

  הדו"ח מפנה אצבע מאשימה לעבר שר הפנים ישי, שר הביטחון ברק, שר האוצר שטייניץ ולראש הממשלה נתניהו ומצביע על מינהל בלתי תקין לחלוטין, גלגול אחריות של שרים איש על רעהו וגרירת רגליים. הדו"ח מייחס את הכשל הארגוני לשר ישי, את המחדל התקציבי לשטייניץ, מצייר את ברק כשר מנותק שלא היה מעורב בקידום פתרון, למרות שעליו הוטלה אחריות-העל לטיפול בעורף בכל מצבי החירום. ראש הממשלה, כך על-פי המבקר, ידע הכל וגרר את ההחלטה. • פורסם לראשונה 10/12/2010 20:26

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טופז אבן-חן ז"ל
  צילום:זום 77
  זאב אבן-חן
  צילום:זום 77
  מומלצים