שתף קטע נבחר

ברק על חלוקת י-ם: המערב לנו, החלק הערבי להם

על רקע הקיפאון המדיני ואחרי שקלינטון הבהירה כי תמשיך לקדם בכוח הסכם שלום, נאם שר הביטחון ב"כנס סבן" בוושינגטון, והצהיר על תמיכה בחלוקת הבירה לפי המתווה של ביל קלינטון. על מעמד ההתנחלויות בהסדר קבע אמר: "גושי ההתנחלות יישארו בריבונות ישראל, את הבודדות נשיב הביתה"

שר הביטחון אהוד ברק הביע הלילה (שבת) תמיכה בחלוקת ירושלים על פי המתווה שהציע נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון בשנת 2000. "מערב ירושלים והשכונות היהודיות שלנו, והשכונות המאוכלסות בצפיפות באוכלוסייה ערבית להם", הסביר בנאום שנשא ב"כנס סבן" בוושינגטון.

 

"צריך לשרטט גבולות בארץ ישראל שיבטיחו רוב מוצק של יהודים למשך דורות, ומצד שני מדינה פלסטינית ברת קיימא מפורזת מצבא", הוסיף ברק, שאמר כי  בהסדר הקבע עם הפלסטינים "צריכים גושי ההתנחלות להישאר תחת ריבונות ישראלית, ולהחזיר הביתה את ההתנחלויות הבודדות".

  

ברק הבהיר שבהסכם שלום בין ישראל והפלסטינים יש "להצהיר על סיום הסכסוך וסוף התביעות ההדדיות. ההסכם חייב להיות מבוסס על הסדרי ביטחון קפדנים".

 

"אנו שוב מוצאים את עצמנו בצומת קריטי של הזדמנויות ואתגרים. ההזדמנות היא הדיאלוג הפוליטי לקראת הסכם עם שכנינו. האתגר מגיע מהמחנה הרדיקלי - חיזבאללה, חמאס ורשת הטרור העולמית", אמר, "יש ואקום במזרח התיכון. ללא שלום ותהליך שלום הן ישראל והן הפלסטינים ימשיכו בסופו של דבר במעגל האלימות ושפיכות הדמים".

 

קלינטון: נדרוש מהצדדים להתגמש 

ברק שב וציין כי הפתרון הנכון הוא שתי מדינות לשני עמים. "העולם כבר אינו מוכן לקבל את שליטתנו המתמשכת על עם אחר. שתי מדינות לשני עמים הוא הנתיב האמיתי היחידי של הציונות כיום".

 

בכנס בוושינגטון נאמה גם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, שהבהירה כי בכוונת וושינגטון למלא תפקיד אקטיבי במגעים בין ישראל לפלסטינים - אך עם זאת לא תוכל לכפות פיתרון על הצדדים. "הגיעה העת להתמודד

עם נושאי הליבה של הקונפליקט - נושאי הגבולות והביטחון, ההתנחלויות, המים, הפליטים וירושלים עצמה", אמרה קלינטון, שהוסיפה: "אנו נדרוש מהצדדים להגמיש את עמדותיהם בנושאי הליבה, ונשאל שאלות קשות תוך ציפייה לתשובות".

 

בימים הקרובים יגיע השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל לירושלים ורמאללה, ויציג לצדדים הצעות אמריקניות לגישור להמשך המשא ומתן, אחרי שהמגעים של "עסקת ההקפאה" בין ארה"ב לישראל הגיעו למבוי סתום.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. חלוקה לפי שכונות
צילום: AFP
לא יכולה לכפות פיתרון. קלינטון
צילום: AFP
מומלצים