שתף קטע נבחר

המשחק הכפול של ש"ס: "ישי יורד מוועדת חקירה"

אחרי שהמבקר הציב אותו בראש האחראים למחדל הכיבוי וגם ראש הממשלה לחץ, נראה ששר הפנים מתקפל. "הוא הבין מה יחטוף - וירד מזה". נציגו בוועדה לביקורת המדינה מצהיר שיתנגד לחקירה ממלכתית - ובמפתיע, ישי לא פוצה פה. יואל חסון עדיין בטוח שיוכל להשיג רוב

מתקרבת ההכרעה על ועדת החקירה לאסון הכרמל, ונראה שהאיש שאליו מכוונת האש מצא את סולם הכבאים כדי לרדת מהעץ. "אפילו אלי ישי לא רוצה ועדת חקירה ממלכתית, במיוחד לא אחרי דו"ח המבקר", אמרו אמש (שבת) ל-ynet גורמים בש"ס. "אין כרגע רוב בממשלה לוועדת חקירה לאסון בכרמל, ועושה רושם שגם בוועדה לביקורת המדינה לא יהיו מספיק אצבעות להקמת ועדת חקירה כזו".

 

לכאורה, ש"ס שומרת לעצמה את האופציה להצביע עם קדימה בוועדה לביקורת המדינה - בעד הוועדה הממלכתית, בניגוד לעמדת נתניהו והקואליציה. ברקע: תחושתו של שר הפנים ישי שהוא משמש כשעיר לעזאזל בפרשת השריפה בכרמל, לצד תמיכת הקואליציה בחוק הגיור הצבאי שיעלה הבוקר בממשלה בניגוד לדעת החרדים. אולם נראה שההכרעה מבחינת ישי כבר נפלה, והיא נראית כמו התקפלות.


ישי עם הכבאים. "כל המדינה מחכה להחלטה" (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

מחרתיים תכונס הוועדה לביקורת המדינה לדון בדו"ח המעקב של המבקר על שירותי הכבאות. השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס הצביע על מחדלים של ישי, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ ושר הביטחון אהוד ברק

שהובילו כמעט לקריסת שרות הכבאות ערב האסון הלאומי בכרמל. בסמכות הוועדה לקבוע, על פי סעיף 14 לחוק מבקר המדינה, שיש להקים ועדת חקירה ממלכתית. ראש הממשלה נתניהו עושה כל מאמץ לעצור הקמת ועדה שכזו.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון מקדימה, עדיין מאמין שיוכל לגייס את הרוב הדרוש - למרות שמבדיקת ynet עלה שרוב חברי הוועדה מתנגדים להצעתו. אולם, אם שניים מתוך שבעת חברי הקואליציה בוועדה - המתנדנדים ראלב מג'אדלה מהעבודה ואמנון כהן מש"ס - יצביעו בעד ועדת חקירה ממלכתית, התמונה תשתנה. על רקע זה ישקיעו נתניהו ויו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, מאמץ גדול גם ביומיים הקרובים.

 

"הוא צריך שיגידו שלא יוכל לקבל משרד?"

ישי אמר שיתעקש על הקמת ועדת חקירה ממלכתית למחדלי אסון הכרמל, אבל

נראה שבש"ס משחקים משחק כפול: בשבוע שעבר הצהיר ישי כי עמדתו מחייבת את חברי הסיעה, בעוד ח"כ כהן הודיע שיתנגד להצעה. גורם בש"ס אמר ל-ynet שיו"ר המפלגה שינה את עמדתו לאחר פרסום דו"ח המבקר, והוא משתמש בח"כ כהן כסולם שבאמצעותו יירד מהעץ.

 

"אני לא זוכר מקרה שבו חבר ועדה אמר שיצביע נגד עמדת ישי וזה עבר ככה בשקט", הוסיף הגורם, "והרי לא מדובר בהצבעה על משהו שקשור למזג האוויר אלא בעניין מהותי ועקרוני שכל המדינה מצפה לו".


הכבאים בשריפה. "ישי צריך ועדה שתנקה אותו" (צילום: אקטיבסטילס)

 

בשבוע שעבר דרש נתניהו מישי לרדת מתביעתו לוועדת חקירה ממלכתית, אבל הגורם במפלגה מסביר ש"זה לא רק הלחץ של ראש הממשלה, אלא בעיקר ממצאי דו"ח המבקר. הביקורת אמנם 'פוזרה' בין כמה שרים, אחרי שהוטחה רק בישי, אבל הוא הבין ממנה מה הוא יכול לחטוף מוועדת חקירה ממלכתית והחליט לרדת מזה. מה הוא צריך מסקנות שיגידו פתאום שהוא לא יכול לקבל יותר משרד כזה או אחר?".

 

ח"כ אמנון כהן אמר אמש כי לא ידוע לו על שינוי בעמדתו שר השר ישי והכחיש כי הם מתואמים בעניין. לדבריו, בכוונתו להצביע נגד הקמת ועדה ולהעלות את הדיון לנושא בישיבת הסיעה הקרובה, ובכל מקרה הוא משוכנע כי עד ליום ההצבעה יצליח לשכנע בעניין את ישי והם יהיו באותה הדעה. "אני מבין אותו, שצריך ועדה שתנקה אותו – ובצדק, אבל מבחינת טובת המדינה זה מיותר".

 

על פי ח"כ כהן, יו"ר מפלגתו הוא שר הפנים היחיד בשנים האחרונות שפעל להגדלת תקציב שירותי הכבאות וההצלה,

 אך הוא סבור כי גם לוּ היה מקבל את מלוא הסכום שדרש, הם לא היו יכולים להשתלט על האש בכרמל. "אם היו מגלים אותה בזמן היו מכבים אותה, אבל במימדים שאליהם היא הגיעה, עם ביש מזל של רוחות, קוצים ותקופה ארוכה בלי גשם - לא היה לזה סיכוי".

 

בש"ס סירבו להתייחס לטענות כי השר ישי חזר בו מתמיכתו בוועדת חקירה ממלכתית וכי הוא מתואם בעניין עם ח"כ כהן, ומלשכתו נמסר רק כי "עמדתו לא השתנתה".

 

מחתרת הטוויט הפגינה מול בית ישי: "ביאסנו אותו"

בינתיים, הפגינו אמש עשרות מול ביתו של השר ישי, בקריאה להתפטרותו. הבמאי דורון צברי, ממארגני ההפגנה, אמר כי "אנשי מחתרת הטוויט" רואים בישי את האחראי לאסון הכרמל.


"נראה לי שהצלחנו לבאס אותו". ההפגנה מול בית ישי (צילום: רן פסקל)

 

"באנו לכאן, 43 אנשים שמתים שישי יתפטר, נציג לכל הרוג", אמר צברי, שאירגן את ההפגנה בטוויטר. "המטרה שלנו הייתה לבאס את השר, ונראה לי שהצלחנו". לאחר כ-20 דקות פוזרו המפגינים על ידי המשטרה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. העץ הוא גבוה
צילום: גיל יוחנן
יואל חסון מאמין שיוכל לגייס רוב להקמת ועדת חקירה
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה מול בית אלי ישי
צילום: רן פסקל
מומלצים