שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  סערה ואובך כבד במרכז ובדרום: "אוכלים חול"

  בניגוד לתושבי הצפון שזכו לשלג, בדרום נאלצים להסתתר מפני סופות החול העזות המשתוללות. "החול נכנס לאף, לפה ולאוזניים", אמר מאבטח. נהגת: "זה מסוכן, לא רואים ממטר"

  בעוד שברמת הגולן ובגליל העליון נהנים היום (א') מכמויות גדולות יחסית של שלג, בדרום הארץ, בייחוד באזור הנגב, סובלים התושבים מאובך כבד ומרוחות עזות ובעיקר "אוכלים חול". המשרד להגנת הסביבה פרסם אזהרה מפני זיהום אוויר ברמה גבוהה המלווה את האובך.

   

   

  בעקבות סופות החול המשתוללות בנגב, נאלצים הנהגים לנקוט משנה זהירות. חלקם ציינו כי ישנם מקומות שבהם ניתן לראות רק מטרים ספורים קדימה.


  סופות חול באופקים. "זה ממש מסוכן" (צילום: שלום מזרחי)

   

  "המצב נורא", סיפר דניאל, תושב הנגב בשיחה עם ynet, "אני בקושי יכול לראות וצריך לנהוג לאט לאט". תושבת הערבה אמרה שהיא לא מצליחה לראות את נוף ההרים הנשקף מחלון ביתה. "החול חוסם את טווח הראייה", הסבירה.

   

  בנוסף, כתוצאה מסופות החול המשתוללות בדרום, מסתגרים התושבים בבתיהם ובמשרדיהם. "קשה לי לראות מרוב החול בעיניים", סיפרה עדי צביאלי, תושבת באר שבע, שנמלטה אל אחד הקניונים בעיר. "זה ממש מסוכן בכביש, כשנסעתי לכאן אי אפשר היה לראות מטר קדימה. וגם לקניון החול נכנס. אפילו לכאן". המאבטחים של הקניון, שנאלצים לעמוד בחוץ, סיפרו כי החול נכנס לאף, לפה ולאוזניים אבל "אין מה לעשות. צריך לעבוד".


  הסופות בערבה. "לא רואים ממטר" (צילום: מ.ע)

   

  נחום מליק, חזאי חברת "מטאו-טק", הסביר, בין השאר, מה מקורן של סופות החול הללו. "רוחות דרום מערביות מאוד חזקות נושבות כרגע. הן מגיעות בין היתר גם מכיוון מצרים, ומביאות איתם איתן גם חול מסיני וצפון מצרים. חלק מהחול מתרומם לאוויר בצורת סופות ומגיע אלינו בצורת אובך".

   

  הוא ציין כי תחול התבהרות והסופות בדרום תיפסקנה, רק כאשר יחל לרדת באזור גשם "רציני". "ברגע שיתחזקו הרוחות המערביות, וגשמים רבים יותר ירדו, ישקע האובך".

   

  בשעות האחרונות פרסם המשרד להגנת הסביבה הזהרה מפני זיהום האוויר שמלווה את האובך. "חולי לב, ריאות, אסטמה, ילדים, נשים בהריון ובעלי רגישויות מתבקשים להימנע מפעילות מאומצת בחוץ", הסבירה בשיחה עם ynet ד"ר לבנה קורדובה-ביז'ונר, מנהלת מדעית במרכז לניטור אוויר ארצי.

   

  קורדובה-ביז'ונר הסבירה כי במשרד המתינו עם ההודעה משום שסברו כי יירד גשם שינקה את האוויר ויפזר את הזיהום, אך זה לא קרה באזור הנגב והערבה. "אנו מייחלים לגשם שישטוף את האוויר, מזג האוויר מתעתע בנו, המצב הזה החל כבר אתמול, לא נימהרנו לצאת עם ההודעה, חיכינו, אך לבסוף יצאנו עימה, אנו מחכים כבר לגשם שישטוף וינקה את הזיהום". על פי הנתונים במשרד להגנת הסביבה, הזיהום בבאר שבע מגיע לרמה של עד פי עשרה, בתל אביב עד פי ארבעה ובירושלים עד פי שמונה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים