שתף קטע נבחר

הרב ערוסי: "ללא תוכן יהודי - זו מדינה גזענית"

רבה של קריית אונו יציג בכנס העולמי לדיני ממונות תוכנית להטמעת המשפט העברי בישראל: "אם אין תכנים יהודיים במדינה, הרי שהשתייכות אליה היא רק בשל הגזע"

אשתקד יצר השר יעקב נאמן סערה גדולה, כשאמר בכנס העולמי לדיני ממונות שיש שאיפה שהמשפט העברי ייכון בארץ. הערב (יום ב') בפתיחת הכנס ה-20 - שבו ישתתפו השר יעקב נאמן, רבנים בכירים ודיינים מכל רחבי העולם - יציג רבה של קריית אונו רצון ערוסי, תוכנית מפורטת למדי להטמעת המשפט העברי במדינה.

 

"אם לא ניתן למדינה הזו תכנים יהודיים, אז זו מדינה ליהודים שמוצאם הביולוגי הוא יהודי בלבד", מסביר הרב ערוסי, "ואם רק הגזע קובע - הרי שזו באמת מדינה גזענית. חייבים לתת משמעות ותכנים יהודיים למדינה היהודית".

  

התוכנית של הרב ערוסי מחולקת לשלושה חלקים, ולפיה ייקבע כי כל הצעת חוק תחויב בחוות דעת של המשפט העברי, כל קביעה של שופט בבית המשפט העליון תחויב בהתייחסות למשפט העברי בטרם פסיקת הדין, וכל השופטים יחויבו לעבור ימי עיון והכשרה מיוחדת במשפט העברי.

 

"המשפט העברי הוא אוצר בלום שלא יסולא בפז", מבהיר הרב ערוסי. "אין שום סיבה בעולם שמדינת ישראל, שהיא מדינה דמוקרטית ומדינה יהודית בהתהוות, לא תאמץ תוכנית חומש שתהפוך את המשפט העברי בדיני ממונות לישים. לכאורה מדובר במשפט ארכאי בן 3,000 שנה, אבל בגלל זה יש דיינים ורבנים שיכולים להופכו למשפט מודרני. המדינה צריכה לקבל החלטה אסטרטגית על תוכנית שתלכד צוות היגוי שיישם את העניין".

 

ירצו - יקבלו, לא ירצו - ידחו

הצעתו של הרב ערוסי מבקשת ליצור שינוי לא רק במערכת החוקים של מדינת ישראל, אלא גם את התייחסותם של אנשי המשפט בישראל. "לא יעלה על הדעת ששופט לא יידע את המשפט העברי", הוא טוען. "היום בבתי ספר למשפטים לומדים מזער מהמשפט העברי. בבית המשפט העליון יושבים אנשים שפסיקותיהם מעצבות את פני החברה הישראלית והם לא מכירים את המשפט העברי. יש שם שופטים גאונים והגונים אבל במשפט העברי הם לא יודעים מאומה. אני אציע שכל שופט בבית משפט העליון, בכל דיון שהוא מקיים, יקבל חוות דעת מבחינת המשפט העברי - ירצה יקבל, לא ירצה - ידחה, אבל שלפחות יהיה מודע.

 

"אנחנו צריכים לזכור שהמדינה שאנחנו חיים בה צריכה לשמורלא רק על קיומנו, אלא גם על מורשתנו. אחרת

היא מועלת בתפקידה".

  

יש מאחוריך אישים, רבנים או גופים נוספים שתומכים בהצעה זו?

 

"יש גופים שפועלים בתחום המשפט העברי, אבל אף אחד לא מאמין שמדינת ישראל תקבל כזו החלטה. אני טוען שדווקא בעת הזו, כשאנחנו עומדים בפני סכנה שישנם אנשים שרוצים להפריד בין הדת למדינה, אנחנו צריכים לעשות מעשה. אם מדינת ישראל אימצה את השפה העברית, למה שלא תאמץ גם את התוכן העברי - ולא רק מילים. אני רוצה לסלק את הפחד מהמשפט העברי. מזהים אותו עם משפט דתי ומיד מחברים אותו עם חומניזים, אבל המשפט העברי הולך בדרך שונה לחלוטין - הוא שילוב של מדע ואמונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב רצון ערוסי. תוכנית עם שלושה שלבים
צילום: משולם לוי
השר נאמן. מגיע גם השנה לכנס
צילום: ג'ורג גינסברג
מומלצים