שתף קטע נבחר

החברה לישראל תרכוש גז מ-EMG המצרית

עסקת ענק בשוק הגז: החברה לישראל חתמה על הסכם לרכישת גז טבעי בהיקף של 5 מיליארד דולר מהספקית המצרית. חברת הבת שלה, בזן, חתמה על הסכם עם החברה הממשלתית הישראלית, נתג"ז, לאספקת גז טבעי ל-15 שנה

החברה לישראל חתמה היום (ב') בקהיר על הסכם לרכישת גז טבעי מהספקית המצרית EMG. ההסכם נחתם לתקופה של 20 שנה, כאשר תחילת האספקה מתוכננת לרבעון הראשון של 2011. בכך העדיפה החברה לישראל את הספקית המצרית על פני הספק הישראלי - השותפות בקידוח תמר, עמן היתה לה הבנה מוקדמת.

 

היקף הגז שנרכש מסתכם ב-1.4 BCM (מיליארד מ"ק) - כשני שלישים מהכמות לה נדרשת החברה עבור שתי תחנות הכוח שהיא מקימה במישור רותם שבנגב ובמפעלי ים המלח ועבור בתי הזיקוק בחיפה. היקף החוזה נאמד בחמישה מיליארד דולר. בנוסף ניתנה לחברה אופציה לרכישה נוספת של 1.5 BCM, כך שהיקף החוזה יגדל ל-2.9 BCM ול-10 מיליארד דולר. האופציה ניתנת למימוש עד לסוף מרץ 2011.

 

לחברה לישראל היו שני שיקולים בבחירת הספק. הראשון הוא שהיא חייבת לקבל גז עד אמצע 2011 עבור חלק ממתקניה, בעוד השותפות בתמר מתכוונות לייבא את הגז רק עד 2013. השיקול השני הוא שלא כל השותפות בתמר הצליחו לגייס את המימון הדרוש להפקת הגז.

 

אתמול פרסמו שותפות תמר אזהרה, ולפיה הן שוקלות את המשך הפיתוח, בין השאר, עקב אובדן של חוזה עם חברת אנרגיה גדולה בהיקף של מיליארדי שקלים. EMG מוחזקת בידי כמה גורמים, המוכר שבהם הוא איש העסקים יוסי מימן, שמחזיק באמצעות חברות אמפל ומרחב שבבעלותו 20.6% מספקית הגז.

 

שאר האחזקות מתחלקות בין חברת האנרגיה התאילנדית פי.טי.טי. (25%), גופים מוסדיים ישראליים (4.4%), סם זל (12%), ממשלת מצרים באמצעות חברת הגז הלאומית (10%) ואיש העסקים המצרי חוסיין סאלם (28%).

 

עוד נודע היום, כי חברת בזן, הנמצאת בבעלותה של החברה לישראל, חתמה ביום חמישי האחרון על הסכם הולכה עם חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל (נתג"ז), לקבלת שירותי הולכת גז טבעי ממאגרי הגז של מדינת ישראל לבתי הזיקוק בחיפה. במסגרת ההסכם, תקים נתג"ז עבור בזן שני חיבורים שיאפשרו הזרמה של כ-1 BCM גז טבעי לשנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתי הזיקוק בחיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים