שתף קטע נבחר

נזקי הסערה: "30 שעות בחושך, ימי הביניים"

אזרחים רבים ברחבי הארץ מדווחים על הפסקות חשמל ארוכות בעקבות הסערה שפקדה את ישראל. בחברת חשמל מבטיחים לעשות "כל מאמץ להחזיר חשמל מהר ככל שניתן", אבל התושבים מיואשים: "אנחנו פשוט יושבים בחושך"

הסערה שפקדה את ישראל דועכת - אבל אותותיה עדיין איתנו: אלון, בן 26 מרמת-גן, חי מאז מוצאי שבת לאור מנורה קטנה במחיצת שתי חתולות. "אני לא מבין איך זה שבתים בישראל נמצאים ללא זרם חשמל סדיר כבר למעלה מ-30 שעות. חברת החשמל במערומיה", אמר ל-ynet. אזורים שלמים בארץ ניתקו מזרם החשמל בעקבות הסערה הקשה. בחברת החשמל אומרים שיש מאות תקלות ומבטיחים "לעשות כל מאמץ להחזיר את החשמל מהר ככל שניתן".

 

"החשמל התחיל להבהב בפראות עד שפשוט הפסיק, והחל מאותו רגע כבה אור", סיפר אלון. "רק כמה שקעים עובדים בביתי ואליהם חיברתי את המקרר ומכשירים חיונים נוספים, כמו מנורת שולחן - ואפילו אלה ניתקים מפעם לפעם.  אני חי עם שתי חתולות ולכן אפילו נרות לא יכולתי להדליק. קצת גשם ורוח, זה כל מה שנדרש בשביל לשתק את חברת החשמל לחלוטין".

 

אלון ניסה להתקשר שוב ושוב לחברת החשמל, אך גם שם לא מצא תשובות: "יצאתי לרחוב ואפילו עסקים מנותקים מחשמל. מאפייה הסמוכה לביתי תלתה שלט: 'עקב הפסקת חשמל המאפייה תהיה סגורה היום'". 


אין חשמל, אין בורקסים

 

את שמרית אטד, תושבת גבעתיים, הזעיקו היום ממקום עבודתה בנתניה לגן הילדים הפרטי שבו מתחנכת בתה. "החשמל הופסק והחליטו לשלוח את כל הילדים הביתה", סיפרה. "אתמול הילדים היו כל היום בלי חשמל וחימום, אבל היום החליטו שזה כבר יותר מידי".

 

אטד מספרת כי הבעיה איננה נחלת הגן בלבד, "מאז שבת אין חשמל באזורים רבים, אנשים מבוגרים נשארים בלי אור וחימום. אני מקווה מאוד שיסדרו את זה בקרוב. אני לא יכולה לקחת כל יום חופשואני דואגת לגבי המשך השבוע. כולם מתעסקים בסופה ולא שמים לב לנזקים שנגרמים לאזרח".

 

מנחם ירון מרעננה חי כבר 18 שעות בלי חשמל. הוא מספר על "ילדים קטנים שקופאים מקור ואוכל שנהרס ללא מקררים". גם דניאל, תושב בת-ים, אובד עצות אל מול נזקי החשמל. "חזרנו לימי הביניים", הוא אומר. כבר יומיים שהוא חי ללא חשמל. "בהתחלה מנורות הבהבו ומכשירים חשמליים השתגעו כמו בסרטים. עכשיו אין כלום", סיפר. שכניו, כך סיפר, סובלים מבעיה דומה. "אנחנו מיואשים. כולם פנו לחברת חשמל ושמעו את אותו תקליט. אפילו אין לי איך לטעון את הסוללה לדבר איתך, שלא לדבר על לחמם את הבית, אני פשוט יושב בחושך, לא יודעים למי לפנות".

 

ומה אומרים בחברת חשמל? "ממשיכים להחזיר את החשמל בעקבות נזקי הסופה", בישרה החברה בהודעה רשמית. בהודעה נאמר כי "צוותי חברת החשמל עדיין נמצאים בשטח, לתיקון תקלות שנגרמו בעיקר מנפילת עצים על רשתות החשמל, מענפים שבורים ומגופים זרים שפגעו ברשתות החשמל". לטענת החברה, רוב התקלות כבר תוקנו "והחשמל הוחזר לאלפי לקוחות החברה".

 

ומה הסיכוי שהתקלה שלכם תתוקן בקרוב? "חברת החשמל מתעדפת טיפול בתקלות שתיקונן מורכב, חוטים קרועים הרחקת סכנה ודאגה לבטיחות. עובדי החברה עדיין מטפלים במאות תקלות שמסבות ללקוחות הפסקות חשמל שנמשכות כבר שעות רבות. מוקדי ההפרעות הן במקומות ספורים בלבד בערים בת-ים, חולון, רמת-גן, פתח-תקווה, רעננה, תל-אביב, חיפה ואזור חדרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין חשמל, אבל יש קפה בגבעתיים
צילום: מתי אלמליח
כבל חשמל קרס בת"א
צילום: שרון יגרמן
מומלצים