שתף קטע נבחר

זירת הקניות

רגע לפני הסופ"ש: הנחלים בצפון לאחר הגשם

מתכוונים לטייל בצפון הארץ? כמויות הגשם שירדו בסערה הגדולה מפיחות חיים מחודשים בטבע הישראלי, ואת התוצאות המיידיות אפשר כבר לראות בזרימת הנחלים. צפו בתמונות

מי שמתכוון לצאת לטייל בארץ בסוף השבוע המתקרב, ישמח בוודאי לדעת שכמויות הגשם הגדולות שירדו בסערה הגדולה שהשתוללה בתחילת השבוע, מפיחות חיים מחודשים בטבע הישראלי, ששיווע בחודשים האחרונים למים. את התוצאות המיידיות אפשר כבר לראות בעיקר בנחלי הצפון.

 

צילום: אביהו שפירא

 

הלל גלזמן, מנהל מדור ניטור נחלים ברשות הטבע והגנים, סיפר ל-ynet כי בעקבות הגשמים, נצפתה זרימה שטפונית בכל נחלי הגליל ובאגני ההיקוות של הכנרת. גלזמן ציין כי הזרימה כבר אינה חזקה במיוחד, מאחר שזה הגשם הראשון המשמעותי השנה והאדמה היבשה ספגה חלק ניכר ממנו, אך הנחלים מלאים.

 

כך למשל, בנחל נעמן שבגליל המערבי, שכמעט התייבש לחלוטין, התגברה הזרימה. גלזמן פירט שבדומה לנחלים אחרים, מדובר בתוצאה של ניקוז של הגשמים משדות חקלאיים ומשכונות מגורים סמוכות.

 

יחד עם זאת, המעיינות בשמורת אפק - שהם המקור הקבוע שמזין את נחל נעמן ושהתייבשו לחלוטין כתוצאה משנות הבצורת הארוכות - עדיין אינם שופעים מים. 

 

"למרות הכמות הגדולה של הגשמים, אין עוד שפיעה טבעית במעיינות אפק מכיוון שמפלס מי התהום עדיין נמוך מאוד. משום כך אנו נאלצים להמשיך ולשאוב מים מקידוחים ולהזרים אותם לשמורה, כדי לקיים את ערכי הטבע שבה", הסביר גלזמן.

 

צילום: שי וקנין

 

ובכל זאת - את התוצאות החיוביות של הגשם עתידים לראות כבר בימים הקרובים - מלבד התרומה למאגרי המים, גלזמן צופה כי בקרוב נתחיל לראות נביטה של צמחייה עשבונית וההרים יתכסו בירוק.

 

מהשירות המטארולוגי נמסר השבוע, כי כמויות הגשם שירדו בצפון הארץ, היו גדולות יותר מהממוצע שמאפיין את חודש דצמבר, ושהכמויות מתחילת העונה עולות על הממוצע הרב שנתי ביחס לתקופה המקבילה בשנים קודמות.

 

אבל באזורים אחרים עדיין קיים גירעון – כמויות הגשם שירדו מתחילת העונה במרכז הארץ הן 70%-40% מהממוצע של התקופה המקבילה בשנים קודמות, ובדרום הארץ כמעט שלא ירד גשם מתחילת העונה, כולל בסופה האחרונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחל חצבני
צילום: אביהו שפירא
מפל סער
צילום: אביהו שפירא
נחל נאמן
צילום: שי וקנין
שמורת עין אפק
צילום: שי וקנין
מומלצים