שתף קטע נבחר

נתניהו נפגש עם ח"כים וסיכל ועדת חקירה

אחרי שאלי ישי התקפל מהדרישה לוועדת חקירה ממלכתית, גם בוועדה בכנסת לא יהיה לכך רוב. ראש הממשלה נועד אישית עם אורי אריאל וראלב מג'אדלה. הסיכום המסתמן: המבקר יבדוק. קדימה: שוחד פוליטי וסירחון הזועק לשמים

ניצחון לראש הממשלה בנימין נתניהו במאמציו למנוע הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון הכרמל : נתניהו הצליח לשכנע בשיחות אישיות את חברי הכנסת ראלב מג'אדלה מהעבודה ואורי אריאל מהאיחוד הלאומי, חברי הוועדה לביקורת המדינה, להתנגד להצעה שיזמה קדימה והייתה אמורה לעלות לדיון מחר (יום ג').

 

הערב חתמו שבעה חברי כנסת בוועדה לביקורת המדינה על מכתב המאשר את נצחונו של נתניהו. השבעה - אורי אורבך, אופיר אקוניס, ציפי חוטובלי, כרמל שאמה הכהן, אמנון כהן, אנסטסיה מיכאלי, ואורי אריאל - פנו במכתב אל יו"ר הוועדה, יואל חסון מקדימה, והודיעו על התנגדותם.

 

"אין צורך להסביר כי החלטה רגישה ומהותית אינה יכולה להתקבל בדרך של מחטף ובעזרת רוב מקרי של חברים ועל כן נודה על עדכון מועד ההצבעה", כתבו לו, אחרי שרמז כי יוכל להשיג רוב באמצעות כוחו לקבוע את מועד כינוס הוועדה להצבעה.

 

הפתרון המסתמן הוא שמבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, יחקור בעצמו את השריפה בכרמל. כמו כן עשוי המבקר לעמוד בראש צוות שיבחן את יישום לקחי הדו"ח.

 

מלשכת מבקר המדינה נמסר כי "קודם כל יש לבצע את המלצות הדו"ח שפורסם בשבוע שעבר, תוך פרק זמן קצוב. אם זה מה שיעשה, נשקול בכובד ראש את הפנייה של הכנסת".

 

בנסיבות אלה לא צפוי חסון להעלות את נושא הקמת ועדת החקירה הממלכתית להצבעה מחר. "מדובר בשוחד פוליטי ובסירחון הזועק לשמים", נמסר מקדימה. "נתניהו קונה חברי כנסת ללא בושה, ובכך מנסה בכל מחיר לברוח מאחריותו לאחד המחדלים החמורים בתולדות המדינה. נתניהו יודע היטב מה יש לו להסתיר ולכן הוא משקיע בסיכול חקירת השריפה יותר מאשר השקיע כדי למנוע אותה. שום שוחד פוליטי לא יכסה על המחדל ושום תרגיל מסריח לא ימחק את דבריו החמורים של המבקר כי נתניהו וממשלתו הפקירו את אזרחי ישראל".

 

בתגובה לטענות, לפיהן נתניהו "שיחד" אותו כדי להימנע מתמיכה בוועדת חקירה, אמר ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) כי "בעקבות ההכפשות חסרות הבסיס מצד קדימה, אני נאלץ לחשוף שחבר כנסת בכיר מאוד בקדימה שניסה לשכנע אותי להתגייס למהלך הקמת ועדת החקירה, לא כי יש מחדל לחקור, אלא כי זו עוד דרך להביך את ראש הממשלה ואולי אף להפיל את הממשלה". הוא הוסיף: "כמה מהח"כים הצבועים של קדימה

הם האחרונים שיכולים להגיד למישהו על שיקולים לא ענייניים".

 

התקפלותו של שר הפנים, אלי ישי, מדרישתו לוועדת חקירה אתמול התקבלה הודות ל"דיל" שנרקם בין ש"ס לבין נתניהו בנושא חוק הגיור. בתמורה לשקט בנושא השריפה ולמורת רוחו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, החליט נתניהו שלא להביא להצבעה בממשלה את הצעת החוק בנושא הגיור הצבאי. בעיתוי כנראה לא מקרי, החליטו בש"ס שיתנגדו לכינון ועדת חקירה בעקבות אסון הכרמל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הוא לא ייחקר בוועדה
צילום: יותם פרום
מג'אדלה. השתכנע בשיחה אישית
צילום: חגי אהרון
ח"כ אורי אריאל. לא יתמוך בוועדה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים