שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שמורת טבע חדשה בישראל: חולות עגור
  שטח בראשיתי המשתרע על 176 אלף דונם בסמוך למעבר הגבול ניצנה, הוכרז כשמורת טבע. האזור נחשב לגוש החולות הגדול ביותר בארץ ומהווה בית לשלל מכרסמים, זוחלים ויונקים, ביניהם אף צבאים וטורפים

  25 שנים לאחר שהחלו אנשי רשות הטבע והגנים בתהליך זוכים כעת חולות עגור, שטח חולות בראשיתי וטבעי באזור שבין ניצנה לכרם שלום - למעמד רשמי של שמורת טבע. השמורה החדשה משתרעת על פני 176 אלף דונם ונחשבת לגוש החולות הגדול ביותר בישראל ולאזור שחלקים נרחבים ממנו טרם נפגעו מפעילות אנושית מודרנית.

   

  החולות בשמורת עגור הגיעו במקור בתהליך נדידה טבעי מאזור רמת אתיופיה באפריקה, דרך חופיו הדרום מזרחיים של הנילוס הכחול. תהליך זה נעצר עם הקמת סכר אסואן, אך מקום זה נחשב לעשיר מאוד ביונקים ומכרסמים ואף בצבאים ובמיני טורפים מגוונים.

   

  צילום: ערן היימס, רשות הטבע והגנים

   

  האזור, הממוקם כארבעה קילומטרים צפונית למעבר ניצנה, העבר הגבול בין ישראל למצריים, הוא ביתם של גרבילים, דרבנים, ארנבות, צבאים וגם צבועים, שועלים מצויים, תנים וחתולי בר. ברשות הטבע והגנים מציינים כי בשמורה זו נצפו למעלה מ-22 מיני זוחלים, בהם נחשים רבים וגם כ-50 מינים שונים של עופות בר.

   

  "חשיבות השמורה נובעת גם מעצם גודלה, בכך שהיא מאפשרת לאוכלוסיות גדולות של מינים רבים של בעלי חיים וצמחים להתקיים בה. בשמורה ניתן למצוא דיונות חול מיוצבות שביניהן עמקים, מישורי חול, אפיקי נחלים שטפוניים של נחל ניצנה ונחל לבן וגם גבעות קירטון - אותן ניתן למצוא כמעט אך ורק בשמורה זו", ציינו ברשות הטבע והגנים.

   

  אסף צוער, אקולוג מחוז דרום ברשות, הבהיר כי "הכחדתם הכמעט מוחלטת של בתי גידול חוליים באזור החוף מחייבת לשמר בית גידול נדיר זה במקום שבו נפגע מעט, או טרם נפגע כלל. ייחודו הפיזי והבוטני של האזור ונופיו המיוחדים מוסיפים משקל לצורך לשמר את השטח כשמורת טבע".

   

  לצד ערכי הטבע הרבים שבהם מתאפיין המקום, ברשות ציינו כי ישנם באזור גם שרידי פעילות אנושית דוגמת בורות מים, חווה חקלאית, כבשני סיד ואתר תעשיית כלי צור עתיקים. "העמקים שבין הדיונות נוצלו לחקלאות בתקופה הרומית ביזנטית וגם על ידי הבדואים. עדות לכך הם הסכרים שבעמקיה", הבהירו.

   

  הכרזה על שמורת טבע נחשבת לכלי היעיל ביותר העומד בפני אנשי שמירת הטבע בישראל, אך תהליך זה אורך זמן וההחלטה הסופית מצויה בידי משרד הפנים. בשנת 2009 הוכרזו בישראל שמונה שמורות טבע חדשות, בהן שמורת הטבע חולות פלמחים, שמורת ים האלמוגים ושמורת אורטל שבצפון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לטאת כוח
  צילום: ערן היימס, רשות הטבע והגנים
  מומלצים