שתף קטע נבחר

נציגי המבקר בכנסת: "ליקוי מאורות בהנהגה"

בישיבה סוערת בכנסת, דנה הוועדה לביקורת המדינה בדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית למחדל הכבאות. מבקר המדינה אמר בדיון: "האוכולוסיה האזרחית הופקרה". כפי שמתסמן, יצביעו רוב החברים נגד

"היה כאן כשל, שמשמעותו הפקרת האכולוסייה האזרחית בעת חירום". כך פתח הבוקר (יום ג') את דבריו מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בישיבת הוועדה לביקורת המדינה בכנסת - שדנה בהצעת סיעת קדימה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדלים שהביאו לשריפה הגדולה בכרמל. הדיון הסוער מועבר בשידור חי ב-ynet.

  

לינדנשטראוס אמר, כי "הדו"ח מדבר בעד עצמו. תושבים רבים יימצאו בסכנת חיים ממשית אם הדו"חות שלנו לא יתקיימו. זו אחת הסיבות שהקדמנו את הגשת הדו"ח במספר שבועות, מכיוון שראינו שיש כאן סכנה ממשית. נקודה נוספת היא הביטוי 'הכלבים נובחים והשיירה עוברת'. הוא תקף לנוכח הדו"חות שהגשנו ולא בוצעו, לדאבון הלב ולמרבה הצער. יש צורך למלא את מה שנאמר בדו"ח הזה - זהו צו השעה".

 

אחרי לינדנשטראוס, דיבר האחראי על מערכת הביטחון במשרד מבקר המדינה, האלוף (מיל') מנדי אור. "ליקוי מאורות אצל הקברניטים - אמרנו בדו"ח. אין מספיק ציוד, אין אנשים ואין הכשרות. האיום שעומד לפנינו הוא מוחשי ומעשי ויכול להתממש בתוך זמן קצר. מה שעלול לקרות זה שאנשים ייהרגו בבתים. חזרנו ובדקנו את המערך הזה, ומצאנו שהליקויים, שאותם מנינו אחרי מלחמת לבנון השנייה, לא רק שלא תוקנו - אלא שהמצב רק החמיר מול האיום".

 

אור האשים כי "מאז 2007 נערכו דיונים, היו החלטות, מכתבים, פגישות וגלגולי האשמות. בשטח לא נעשה דבר לתיקון המצב, גם עכשיו כשאנחנו כבר ארבע שנים אחרי המלחמה".

 

"שר זו אחריות, לא רק כסא"

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, תסתיים הישיבה בהישג שירשום ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ההצעה להקים ועדת חקירה ממלכתית ככל הנראה תוסר מסדר היום, למרות הביקורת הנוקבת והרוחות הסוערות בישיבה. יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון מקדימה, פתח את דבריו בקריאה "להתעלות מעל שיקולים פוליטיים צרים ולנהוג בראש ובראשונה לפי האינטרס הציבורי".


הוועדה לביקורת המדינה, היום (צילום: גיל יוחנן) 

 

חסון מתח ביקורת על הממשלה. "התרבות של גלגול האחריות משר לשר וממשרד למשרד הולכת ומתרחבת וצריכה להיגמר לאלתר. יש משמעות למושג אחריות מיניסטריאלית. שר המכהן שנתיים בתפקיד צריך לקבל אחריות. מי שקיבל לידיו את מפתחות משרד ממשלתי, צריך לדעת שהוא לוקח אחריות. שר זה לא רק לשכה וכסא מעור צבי ווולבו. שר זה אחריות. זו תרבות שלא ניתן לקבל אותה, זו תרבות שקיפחה חיים".

 

ישי: עשינו, אולי לא מספיק

השר ישי השיב למבקריו: "הממשלה הזאת עשתה, אולי לא מספיק, אבל יותר ממה שממשלות אחרות עשו. אני לא מכיר ממשלות שעשו דיונים באופן דחוף ומהיר". באמצע דבריו נכנס השר ברוורמן לאולם עם כמה משפחות שכולות וח"כ אקוניס ביקש להביא לדיון את שר האוצר לשעבר בר-און. יו"ר הוועדה השיב: "זה שאתם פוחדים מהדיון הזה לא אומר שתעשו את מה שאתם רוצים כאן".

 

ישי המשיך ואמר כי התריע שוב ושוב בדיונים. "נכון שלא מספיק רק להתריע. שר יכול להוביל, להיאבק ולהילחם ובסופו של דבר זה מגיע לממשלה ושם נערכת הצבעה". ח"כ סולודקין הציעה לו להתפטר, וישי השיב: "מעניין ששאלות כאלות לא שואלים שרים אחרים. גם אתם הצבעתם בעד תקציב המדינה הקודמים שלא נתנו את המגיע לשרותי הכבאות".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, הגן על ההחלטה להעביר רק 100 מיליון שקלים לכבאים. "עניין הרפורמה בשירותי הכבאות אינו המצאה של האוצר. בניין הכוח הוא מחדל של 30 שנה. הפעלת הכוח - מחייבת בדיקה", אמר.

 

הוא הבטיח ליישם את המלצות דו"ח המבקר ואמר,

כי "אני מקווה שאחרי 30 שנה של מחדל יהיה שינוי". הוא יצא להגנת אנשיו ואמר, כי "גם בעבר כשהיו מחסורים ומחדלים קשים, איש לא האשים את פקידי האוצר ומשרד האוצר בכישלון במלחמה".

   

בימים האחרונים קיים נתניהו שיחות קדחתניות עם חברי כנסת מהסיעות השונות בבית, בניסיון לשכנע אותן שלא לתמוך בהקמת ועדת חקירה. אתמול הוא הצליח לשכנע את חברי הכנסת ראלב מג'אדלה מהעבודה ואורי אריאל מהאיחוד הלאומי להתיישר לפי עמדתו. כמעט במקביל, חתמו שבעה מחברי הוועדה לביקורת המדינה על מכתב שאישר הלכה למעשה את ניצחונו של נתניהו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבקר לינדנשטראוס. "סכנת חיים ממשית"
צילום: גיל יוחנן
שר הפנים ישי, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים