שתף קטע נבחר

נאמן נגד הפרקליטים: מערכת המשפט מתמוטטת

בדיון סוער בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, תקף שר המשפטים את התובעים השובתים וקרא להם לסיים לאלתר את העיצומים ולשבת סביב שולחן המשא-ומתן. באוצר האשימו: "הם לא היחידים שרוצים תוספת שכר"

שביתת הפרקליטים נמשכת כבר כמעט חודש, העבריינים יוצאים בזה אחר זה לחופשי - והיום (ג') נזכרו בכנסת לקיים דיון רציני ראשון במשבר המחריף. ועדת העבודה והרווחה התכנסה בצהריים לישיבה סוערת שכללה חילופי האשמות קשים בין התובעים לבין נציגי האוצר ושר המשפטים, יעקב נאמן, שהזהיר כי "השביתה גורמת להתמוטטות מערכת המשפט במדינת ישראל".

 

בהתייחסו לדיווחים על ממדי הנזק שגרמו עיצומי הפרקליטים למערכת אכיפת החוק, הזהיר נאמן כי "התיאורים הללו הם רק אפס קצהו של מה שבאמת קורה. מערכת הצדק נמצאת בהתמוטטות מוחלטת, ולא אכנס לוויכוחים מי אחראי לכך. נפגשתי עם ועד הפרקליטים לפני השביתה וייעצתי להם שלא לפתוח בעיצומים אלא לשבת לדיון עם האוצר משום שאני חרד למצב".

פרקליטה לשרה נתניהו:
"לחצי על בעלך להתערב" / אביעד גליקמן
במכתב מרגש מבקשת פרקליטה צעירה ואם ל-3 ילדים מאשת רה"מ לגרום לבעלה "להפעיל את סמכותו אל מול פקידי האוצר האטומים"
לכתבה המלאה

 

את האחריות לקיפאון במגעים, הטיל נאמן על כתפי הפרקליטים. "הם סיירת מטכ"ל של משרד המשפטים. כשפותחים בשביתה, כל צד מתחפר בעמדתו. מאז, לצערי, לא שמעתי מהם דבר. ישבתי איתם שוב ואמרתי להם שאני מתחייב שאם יחזרו מיד לעבודה, יהיה אפשר לפתור את הבעיות. הנזק הוא נוראי. צר לי שהדבר לא נעשה".

 

את דבריו של השר הפריעו כמה מבין הפרקליטים השובתים שהגיעו להשתתף בדיון. אחר כך התייחס לטענות יו"ר ועד ארגון פרקליטי המדינה, בועז גולדברג, שקרא לנאמן "כמי שאחראי על המערכת הזו, אתה צריך להפשיל שרוולים ולא לשבת בצד, אלא איתנו. האוצר עושה הכל כדי לא לשבת איתנו. דרישותינו אינן מופרכות והן צודקות. יש כאן ניסיון לשבור אותנו כסקטור קטן וייחודי, כסימן ואות לבאים. אני קורא לוועדה לטלטל את הממשלה. שבעה חודשים דיברו איתנו ושמענו את המילה 'לא' בכל דרך אפשרית".


ישיבת ועדת העבודה והרווחה, היום בכנסת (צילום: גיל יוחנן)

 

מי שהתייצבה לימין הפרקליטים הייתה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) שהטיחה בנאמן: "הם צריכים את ההגנה שלך". הוא השיב לה: "אמרתי לפרקליטים, גם לאחר פרוץ השביתה, שכדי להגיע להישגים טובים יותר הם צריכים לסיים את השביתה. אני יודע איך חושבים במשרד האוצר, אבל ההצעה שלי לא התקבלה".

 

ואיפה שר האוצר?

נאמן הדגיש שוב כי "מדובר בנושא כואב ורציני מדי, ולכן אני קורא לפרקליטים לסיים עכשיו את השביתה. הם צריכים לעבור לחדר ולנהל משא-ומתן רצוף עם משרד האוצר. ניתן למצוא פיתרון סביר והוגן לבעיות, ויפה שעה אחת קודם".

 

פרט ליחימוביץ', תמך בעמדת הפרקליטים גם יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ.

בניגוד לנאמן, הוא האשים כי יחס האוצר לשובתים אינו רציני - וזכה לתגובת נגד. "הפרקליטים הם לא היחידים שרוצים תוספת שכר", אמר נציג האוצר בדיון, אהרון עוזיאלי. "אנו אחראים על הקופה הציבורית. אם הפרקליטים יסיימו את השביתה, נהיה מוכנים לשבת איתם למשא-ומתן".

 

כץ תקף אותו על דברים ואמר: "כמה צריכה מדינת ישראל לשלם כדי ששר האוצר יתעורר וינחה אתכם להפסיק לפגוע בציבור? אני לא מבין איך האחראי שלך (השר יובל שטייניץ) לא הגיע לפה. זה זלזול". יחימוביץ' הצטרפה לדבריו ואמרה גם היא כי "מי שהיה צריך להיות פה זה שר האוצר. זה חוסר אחריות שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר יעקב נאמן. "לסיים את השביתה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים