שתף קטע נבחר

ש"ס: חוק הגיור - תחילת הסוף של ממשלת נתניהו

אחרי פגישה לילית בבית הרב עובדיה, הבהירו במפלגה כי יצביעו נגד חוק הגיור הצבאי - והאשימו את ליברמן במשבר. "לא ניתן לישראל ביתנו לנהל מלחמות דת", אמרו ערב ההצבעה. הם כבר מבינים: בקריאה הטרומית ההצעה תעבור, והם יפסידו

ש"ס ממשיכה לתקוף את ישראל ביתנו, אבל מתחילה להבין - בהצבעה היום (ד') על חוק הגיור היא כנראה תהיה בצד המפסיד. אחרי פגישה לילית בין שרי המפלגה למנהיגה הרוחני, הרב עובדיה יוסף, החליטו בש"ס כי יתנגדו לחוק הגיור הצבאי, העולה היום להצבעה בקריאה טרומית.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע עוד לפני כן כי יתמוך בהצעה, לאחר שביום ראשון בחר לדחות את העלתו להצבעה.

 בקדימה האשימו אז כי אותה החלטה היתה כחלק מדיל, במסגרתו אלי ישי ויתר על דרישתו לוועדה חקירה על אסון הכרמל.

 

למרות התנגדות ש"ס, החוק יאושר ככל הנראה. בעקבות זאת, הוחלט במפלגה בתום התייעצות דחופה בבית הרב עובדיה, כי השלב הבא יהיה לפעול להכרת הרבנות הראשית בגיורים. במפלגה ניסו אמנם להימנע מהחרפת הטונים, אך חבר הסיעה יצחק וקנין הזהיר כי אישור החוק לקריאה טרומית יהיה "תחילת הסוף של ממשלת נתניהו". בש"ס טוענים כי משבר הגיור בצה"ל הוא טכני בלבד ומבקשים לפתור אותו בתוך הרבנות, ולא בחוק שיפגע בסמכותה בנושא בגיור. 

 

"מר"ן הביע את תמיכתו העמוקה בחיילי צה"ל ואת הצורך לפתור את הבעיה הטכנית בסוגיית הגיור", נמסר בהודעת ש"ס. לפי לשון ההודעה, הרב עובדיה "ביקש לאפשר לרב הראשי שלמה עמאר למצוא את הפתרון הטכני לבעיה, בשיתוף עם הרב הצבאי הראשי". בש"ס מתנגדים לחוק הקובע כי לא יידרש אישור של הרבנות הראשית לישראל על גיורי הצבא ורואים בכך פגיעה בסטטוס-קוו וכרסום במעמדה של הרבנות.

 

 

במפלגה האשימו את ישראל ביתנו בניסיון לפלג את העם ולהטיל דופי בחיילי צה"ל משיקולים פוליטיים. זאת, בגלל שהחוק המוצע יביא למערך גיור נפרד לצבא, ולדעת אנשי ש"ס בוגריו עלולים להפוך ל"מתגיירים סוג ב'". בש"ס אמרו כי "הניסיון של ישראל ביתנו להפוך את חיילי צה"ל לכלי שרת בידי הצרכים הפוליטיים שלהם הוא ניסיון ציני המשקף פוליטיקה זולה. עם ישראל כולו מאוחד נגד הניסיון להפוך בעיה טכנית לשסע שלא ניתן לתקן".

 

בכיר במפלגה הפנה את האצבע המאשימה לעבר שר החוץ, אביגדור ליברמן: "לא ניתן לישראל ביתנו לנהל מלחמות דת ומשברים פוליטיים על הגיור". בש"ס זעמו על ישראל ביתנו שלא הסכימה לדחות את ההצבעה עד לחזרתו של עמאר מחו"ל, היום אחר הצהריים.

 

גורם בש"ס אמר כי אינו מוטרד מכך שההצעה צפויה לעבור בקריאה טרומית, משום שבהחלטת ועדת השרים לענייני חקיקה שאישרה אותה צוין כי הבאתה לקריאות הבאות תיעשה בשיתוף פעולה מלא עם הרב הראשי עמאר. אותו בכיר אמר גם כי נתניהו התחייב שאם הבעייה תיפתר באופן אחר - למשל הכרה של הרבנות בגיורים - הוא יעצור את חקיקת החוק.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ישי. יפסיד בהצבעה?
צילום: גיא אסיאג
ח"כ וקנין. מזהיר מסופה של ממשלת נתניהו
צילום: דודי ועקנין
מומלצים