שתף קטע נבחר

לבנון בחרדת בית הדין: נזק מודיעיני לישראל

חשיפת מתקני המודיעין הישראליים לכאורה בלבנון גורמת ללא ספק נזק ליכולות איסוף המודיעין. המתקנים איפשרו פיקוח על התעצמות חיזבאללה, ואולי אף "סימון" יעדים. העיתוי אינו מקרי. זה ניסיון מובהק של חיזבאללה להסיט את תשומת הלב מכתבי האישום שיוגשו על רצח חרירי

החול האוזל בשעון הוועדה החוקרת את רצח חרירי מעלה את מפלס המתיחות ומכתיב את קצב האירועים, ואת האירועים עצמם, בלבנון ובסביבתה. נראה כי גם החשיפה של "מתקני המודיעין הישראליים" לכאורה בהרי מרכז לבנון וגם הפיצוץ המסתורי בים שהרעיד את צידון קשורים היטב, אך בעקיפין, לכתבי האישום שעומד בית הדין הבין לאומי בהאג להגיש נגד ארבעה אנשי חיזבאללה.

 

המסקרנים ביותר הם מתקני איסוף המודיעין שפירק אתמול צבא לבנון בג'אבל סנין ובג'אבל ברוק. שני הרים אלה הם הגבוהים ביותר בשטחה של לבנון ויש להם תצפית על שטח נרחב, כולל בקעת הלבנון ואזור כביש ביירות-דמשק, בואכה ביירות. בג'אבל סנין החזיק הצבא הקולוניאלי הצרפתי, בראשית המאה הקודמת, מוצב תצפית שזכה לשם "החדר הצרפתי". המוצב הזה נמצא באזור הנשלט על-ידי הנוצרים הלבנונים וישראל ניהלה ממנו פעילות מודיעין בתקופות שונות. גם ג'אבל ברוק שימש את ישראל אחרי מלחמת לבנון הראשונה. היה שם מתקן מודיעין ומכ"ם שאיפשר תצפית ופיקוח על תנועת מטוסים עד לעומק שטחה של סוריה.


חפרו בשלג וזה מה שהתגלה (צילום: AP)

 

מההודעה הרשמית של צבא לבנון על החשיפה נראה שמדובר בשני מתקנים נפרדים שהוסוו בתוך כיסויים מפיברגלס. הכיסויים היו מעוצבים וצבועים באופן שנראו כסלעים רגילים: האחד היה כנראה מתקן לאיסוף מודיעין חזותי ואלקטרוני. המתקן השני הוא מערכת שאמורה לאתר מטרות בדרום ומרכז בקעת הלבנון ובאזור שמדרום מזרח לביירות באמצעות מצלמות ארוכות טווח. למערכת זו הוצמד מתקן לייזר רב עוצמה שככל הנראה מיועד למדוד את הטווח למטרות ואולי גם "לציין" את המטרות עבור חימוש מדויק המתביית על "כתם" לייזר. חימוש כזה אפשר להטיל ממטוסים. שני המתקנים היו מחוברים למערכות שידור וקליטה לטווח ארוך שאפשרו שליטה מרחוק במתקנים וקבלת נתונים מהם.

 

נזק ליכולות איסוף המודיעין

אם אמנם ישראל היא שהצליחה לשתול מתקנים סופר-מתוחכמים אלה בהרי מרכז לבנון, אפשר לראות בכך הישג מודיעיני-צבאי ממדרגה ראשונה ועדות לתעוזה וכישרון לא מבוטלים. מיקומם של המתקנים אפשר להם שליטה טובה בתצפית חזותית וגם איסוף מודיעין אלקטרוני לא רק על המרחב האווירי של לבנון ומזרח סוריה אלא גם על מפקדות חיזבאללה וצבא לבנון הממוקמים באיזור ביירות. באזור הזה מחזיק חיזבאללה מתקני אמל"ח חשובים.

 

המתקנים צופים גם על האזור שבו עוברים נתיבי העברת-הברחת הנשק הכבד שמעבירה סוריה לחיזבאללה. תיאורטית, מתקני המודיעין איפשרו לפקח על פעילות ההתעצמות של חיזבאללה בתקופת שגרה ולייעל ולהאיץ את קצב השמדת המערך הרקטי והטילי של חיזבאללה בזמן מלחמה. חשיפת המתקנים אלה מהווה ללא ספק נזק ליכולות איסוף המודיעין והפגיעה במטרות של הגורם שהתקין אותם.

 

בהשוואה לאמצעים ושיטות אחרים לאיסוף מודיעין, למשל מהאוויר, מאפשרים מתקנים כאלה חיסכון כספי ניכר, רציפות במעקב ומיזעור סיכון לכלי טיס, טייסים וסוכנים על הקרקע. אך יש למתקנים כאלה יש גם מגבלות לא מבוטלות ולכן סביר שהם רק חלק ממערך גדול ומגוון יותר של איסוף מודיעין שיצטרך להתאים את עצמו כדי לחפות על מה שנחשף.

 

חשוב לציין כי המתקנים לא נחשפו על-ידי צבא לבנון, אלא על-ידי חיזבאללה (אולי אף בסיוע מומחים איראניים) שהעביר את המידע לצבא לבנון. כיום מכוסים ג'אבל ברוק וג'אבל סנין שלג כבד מאוד, ולכן סביר מאוד להניח שהמתקנים לא התגלו על-ידי חיזבאללה בשבועות האחרונים, אלא נחשפו לפני זמן מה. חיזבאללה שמר את המידע ופרסם אותו רק לפני כמה ימים וצבא לבנון נאלץ לחפור את המתקנים מתוך השלג. הסיבה לכך, כנראה, היא שחיזבאללה חיכה לעיתוי הנכון מבחינתו. כלומר לרגע שבו החשיפה תשרת פוליטית את הארגון הנמצא במצוקה פנים-לבנונית קשה עקב חשיפת מעורבותו ברצח חרירי. העיתוי נקבע לאתמול, מפני שלפי אחד הדיווחים, היום היה אמור התובע בהאג לפרסם את כתבי האישום.

 

ניסיון להסיט את תשומת הלב לישראל

החשיפה של המתקנים המתוחכמים, המיוחסים לישראל, היתה אמורה להסיט את תשומת הלב התקשורתית בלבנון מכתבי האישום, להוכיח לדעת הקהל בלבנון כי לא חיזבאללה מסכן את לבנון ושלמותה אלא ישראל, וכי חיזבאללה (שחשף את המתקנים) הוא הגורם שמגן על המדינה ועל ריבונותה. בנוסף לכך - לשיטתו של חיזבאללה מוכיחים המתקנים המתוחכמים הצופים אל ביירות את טענת הארגון כי ישראל ולא חיזבאללה יזמה וביצעה את רצח חרירי.

 

אחת הטענות המופרכות שמעלים ראשי חיזבאללה היא שטיל ששיגרה ישראל הוא שפגע בדיוק רב במכוניתו של חרירי. בינתיים דחה בלמר, התובע בהאג, את פרסום כתבי האישום בכמה שבועות. הוא נימק זאת ברצונו שלא להגביר את המתיחות בלבנון ובאזור בתקופת ה"עשורה" שבה מציינים השיעים את אבלם על מותו בקרב של חוסיין, קרובו של הנביא מוחמד שהקים את הפלג המוסלמי השיעי. אבל נסראללה כנראה עדיין לא היה מודע לדחייה כשמסר את המידע לצבא לבנון וייתכן גם שרצה לחשוף את המתקנים כרקע לנאום המדיני הגדול שנשא אתמול בטלוויזיה (מהבונקר) לרגל ה"עשורה".

 

האירוע השני שהתרחש אתמול בלבנון היה פיצוץ מסתורי בלב ים שהרעיד את העיר צידון - מעוז שיעי ומרכז של חשוב של חיזבאללה בדרום לבנון. הפיצוץ התרחש בסמיכות זמן לשעה שבה הודיע צבא לבנון על חשיפת המתקנים בהרים. התקשורת הלבנונית דיווחה גם על להבות שנראו בים ועל תנועה ערה של מטוסים, מסוקים וכלי שיט ישראלים מול חופי לבנון.

 

אחרי זמן מה התברר כי לדיווח על הלהבות בלב ים אין אישור. ראש ממשלת לבנון הודיע כי מדובר כנראה בבום על-קולי שנועד להפחדה. לדבריו, ישראל התכוונה להזהיר את הלבנונים ובעיקר את חיזבאללה מפני תגובה אלימה לכתבי האישום בעניין רצח אביו, רפיק אל-חרירי, שאולי אף תופנה נגד ישראל.

 

למרות שהיום דווח על "ניסיון לפוצץ מתקן ריגול בים", לאבחנת ההפחדה יש בסיס הגיוני. אחת מאפשרויות הפעולה הפתוחות בפני חיזבאללה היא להסיח את דעת הקהל הלבנונית מכתבי האישום באמצעות עימות עם ישראל. מנגד, גם לישראל יש עניין להראות לחיזבאללה שמימוש איומו להשתלט בכוח על לבנון מהווה מקור לדאגה. ידוע גם כי 'בומים' על-קוליים שמבצעים מטוסי חיל האוויר הם אמצעי ותיק של ישראל לשגר אזהרות, ובעבר הדבר נעשה מעל שמי סוריה ולבנון.

 

כעת נותר לראות מה יקרה בלבנון אחרי שבית הדין הבינלאומי יפרסם את כתבי האישום. אפשר להעריך כי בסופו של דבר יימנע חיזבאללה מפעולה אלימה, הן בתוך לבנון והן בישראל.

 עדות לכך הם דבריו של נסראללה שאמר אתמול במפורש בנאומו כי אינו צופה הסלמה עם ישראל מפני שלחיזבאללה וגם לישראל אין כיום עניין במלחמה נוספת.

 

עם זאת, קשה לצפות מה תהיה תגובת העדות האחרות, בעיקר הסונים, לפרסום כתבי האישום נגד אנשי חיזבאללה. תגובה זו עלולה להצית מלחמת עדות בלבנון שעלולה לגלוש גם דרומה. לכן קיימו לאחרונה ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק דיונים בפורום השביעיה בעניין המוכנות לעימות עם לבנון. זו גם הסיבה שגורמי המודיעין בישראל ממשיכים בתקופה הנוכחית במעקב הדוק אחרי המתרחש בלבנון וצה"ל מכין תרחישי תגובה לכל התפתחות אפשרית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכשירי הריגול שנחשפו
צילום: AP
מתקן לאיסוף מודיעין שנחשף
צילום: AP
מומלצים