שתף קטע נבחר

73%: לרב מכהן אסור להביע עמדה פוליטית

רוב מוחלט של החילונים סבור כי לרבנים עובדי מדינה אסור להשמיע עמדות פוליטיות שנויות במחלוקת. לעומתם, הדתיים והחרדים מתנגדים להגבלות על חופש הביטוי של הרבנים. ולרגל עשרה בטבת: האם הרבנים מונעים שנאת חינם?

רוב מוחלט בציבור סבור כי לרבנים עובדי מדינה אסור להתבטא בנושאים פוליטיים – כך עולה מסקר ynet ועמותת יסודות שנערך בעקבות פרסום מכתב הרבנים נגד מכירה והשכרה של דירות ללא-יהודים. 

 

סקר ynet-יסודות נערך על ידי מכון המחקר פאנלס בקרב 502 מרואיינים – מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת ביישובים היהודיים במדינת ישראל. טעות הדגימה המרבית: 4.4%.

 

בשאלה המרכזית בחנו הסוקרים את עמדות הציבור ביחס לתביעה למנוע מרבנים עובדי מדינה לחתום על גילוי הדעת בנושא. 73% אמרו כי רב הנושא

במשרה ציבורית ומקבל את משכורתו מהמדינה אינו יכול לבטא עמדה פוליטית שנויה במחלוקת, ואילו 23% טענו כי כמנהיגי ציבור עליהם להביע את דעתם בכל נושא. יתר הנשאלים לא השיבו לשאלה.

 

מפילוח להגדרות דתיות עולה כי החילונים (91%) והמסורתיים (66%) סבורים כי לרבנים עובדי מדינה אסור לגלות את דעתם בנושאים אלה, ואילו הדתיים (75%) והחרדים (72%) מתנגדים לכל הגבלה של חופש הביטוי לרבנים.

 

המתח שבין הדתיים והחילונים בישראל, שהתעורר שוב על רקע המכתב, נשאלו משתתפי הסקר מה לדעתם צריכים הרבנים לעשות כדי להפחית את ההתנגדות כלפיהם.

 

55% קראו להם לנהוג בסובלנות כלפי האחר, 22% מצפים מהם להתחשב בזכויות אדם, 15% סבורים שהבעיה היא רק חוסר הבנה בתקשורת ויחסי ציבור, ו-8% טוענים שהרבנים אינם צריכים לשאוף להורדת מפלס העוינות כלפיהם.

 

עיון נוסף מלמד כי החילונים (61%) והמסורתיים (63%) משוכנעים שהבעיה נעוצה בחוסר סובלנות של הרבנים כלפי מי ששונה מהם, הדתיים (49%) מאשימים דווקא את יחסי הציבור הגרועים, והחרדים (44%) לא רואים צורך בקירוב בין רבנים לחילונים.

 

רבנים מונעים שנאת חינם?

היום, י' בטבת, מתאבל העם היהודי על חורבן בית המקדש, משום שבתאריך זה החל המצור של נבוכדנצר מלך בבל על ירושלים. על פי המסורת, בית המקדש נחרב בגלל שנאת

חינם, ובהקשר זה נשאלו משתתפי הסקר נשאלו באיזו מידה לדעתם מנסים הרבנים כיום למנוע מחלוקת בעם.

 

התשובות: 57% סבורים כי "כלל לא" או "במידה מעטה", 19% - "במידה רבה" או "רבה מאוד" ו-18% אמרו שהרבנים נוהגים בבינוניות בנושא זה. יתר הנשאלים לא הביעו דעה.

 

מניתוח התוצאות עלה כי בציבור החילוני (70%) והמסורתי (54%) נותנים לרבנים ציון נכשל בתחום זה, ואילו הדתיים (57%) והחרדים (61%) דווקא שבעי רצון מהתנהלותם.

 

המנהלת החינוכית של יסודות, שושי בקר: "התוצאות ממחישות את הקיטוב בין דתיים לחלונים. ערב עשרה בטבת, עדיין לא הצלחנו להתגבר על המחלוקת, ויש מחלוקת אפילו על השאלה מה גורם למחלוקת. מי שהעולם הרבני יקר ללבו, חייב לשים לב לתשובות רוב הציבור בארץ, שסובר שאין כאן רק בעיה תקשורתית. אם העולם הרבני לא יתעשת, רצונם של חילונים רבים כי הוא לא ימומן בידי המדינה, עשוי להתגשם. הסובלנות היא תנאי הכרחי לתיקון המחלוקת ולשיקום מעמד הרבנות בעיני כלל הציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמואל אליהו. התחיל את כדור השלג
צילום: אביהו שפירא
דורשים את התפטרות הרבנים
צילום: אוהד צויגנברג
החתימות על המכתב
שושי בקר
באדיבות "יסודות"
מומלצים