שתף קטע נבחר

ה-OECD יחקור את העוני בישראל

בסוף השבוע נועד שר הרווחה הרצוג עם מזכ"ל ה־OECD אנחל גורייה בפריז ושכנע אותו לערוך מחקר, שבמרכזו תעמוד ישראל, שישווה את העוני במדינות החברות בארגון. המטרה של הרצוג: להפעיל לחץ על ראש הממשלה ושר האוצר לבחון את התוכנית אותה הגיש לפני כמה חודשים

לאחר שנואש מהמאמצים לקדם תוכניות להתמודדות עם מצוקת השכבות החלשות בישראל מנסה שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג לכפות על הממשלה התמודדות עם הסוגיה. ל"כלכליסט" נודע כי בסוף השבוע נועד הרצוג עם מזכ"ל ה־OECD אנחל גורייה בפריז ושכנע אותו לערוך מחקר, שבמרכזו תעמוד ישראל, שישווה את העוני במדינות ה־OECD. המטרה היא להפעיל לחץ על ראש הממשלה ושר האוצר לבחון את התוכנית אותה הגיש לפני כמה חודשים.

 

 

התוכנית שהציג הרצוג למזכ"ל מבוססת על עקרונות של חיזוק אוכלוסיות קשות יום, תשלומי העברה למי שאינו שייך לשוק העבודה, צמצום פערים בין הרשויות המקומיות, סיוע לארגונים חברתיים וחיזוק ושמירת מעמדו של הביטוח הלאומי.

 

התוכנית מבקשת ליישם מספר צעדים מיידיים: ביטול הקפאת הקצבאות, הפעלת מס הכנסה שלילי ב־2011, העלאת שכר המינימום, העלאת מבחן ההכנסה לאמהות חד־הוריות עובדות, מיקוד מאמץ בהעדפה מתקנת לחרדים וערבים בתעסוקה, והנהגת מענק חיסכון ילדים מקצבאות.

 

בתום הפגישה סוכם בן השניים כי משרד הרווחה יגבש יחד עם ה־OECD תוכנית משותפת להתמודדות עם העוני ועם הפערים החברתיים בישראל. במסגרת זאת, יעביר משרד הרווחה במהלך ינואר 2011 להנהלת הארגון הצעה מפורטת של התוכנית.

 

עוד סוכם כי ה־OECD יבחן את התוכנית בהתאם לפרמטרים והכלים של הארגון, ותוגש התייחסות לרבות מחקר השוואתי. לצורך כך הודיע גורייה להרצוג כי ימונה צוות מקצועי מטעם הארגון ללוות את התהליך.

 

על הפגישה שהתקיימה שלשום סיכמו השניים בעת ביקורו האחרון של המזכ"ל בישראל. בפגישה השתתפו גם סגנו של גורייה ובכירים נוספים בהנהלת הארגון לצד שגריר ישראל ל־OECD נמרוד ברקן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק הרצוג
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים