שתף קטע נבחר

צפון קוריאה מזהירה: תמרוני הדרום - התאבדות

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס הלילה לדיון מיוחד לנוכח ההסלמה בחצי האי. סין ורוסיה מנסות להרגיע את המתיחות

החרפה במתיחות בחצי האי הקוריאני. צפון קוריאה העלתה היום (א') את רמת הכוננות שלה בעקבות הודעתה של שכנתה מדרום על נחישותה לערוך תמרונים צבאיים. פיונגיאנג הזהירה את סיאול לא לפתוח בתמרונים, אותם כינתה "מעשה התאבדות". מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה מצידה כי החליטה להתכנס הלילה לדיון מיוחד.

 

"צבא צפון קוריאה הורה ליחידות הארטילריה המוצבות לאורך הגבול המערבי להעלות את רמת הכוננות, לקראת התמרונים הצבאיים של סיאול", מסרה סוכנות הידיעות של דרום קוריאה, "יונהפ". דרום קוריאה הודיעה כי דחתה את תחילת התמרונים בשל מזג האויר הסוער, אך הדגישה אין מדובר בביטול. התמרונים יתקיימו כמתוכנן".

כוחות צבא בחצי האי קוריאה (צילום:רויטרס)

 

דרום קוריאה תחל בסדרה של תמרונים צבאיים, שיכללו תרגילים בנשק חי, באי יונפיונג ומול חופיו. מדובר באי שהופגז ב-23 בנובמבר על ידי צפון קוריאה. סיאול היתה אמורה להתחיל בתמרונים היום, אך בשל מזג האויר הסוער הפוקד את האזור נדחה תחילת התרגיל למועד בלתי-ידוע.

 

הכרזתה של דרום קוריאה על תמרונים צבאיים באי שעליו טוענת צפון קוריאה בעלות הגבירה את המתיחות שהיתה קיימת ממילא בחצי האי הקוריאני. צפון קוריאה הזהירה כי תגיב "בהפגזה קשה יותר", מההפגזה האחרונה על האי ב-23 בנובמבר, אז נורו 170 פגזי ארטילריה שגרמו למותם של ארבעה בני אדם, בהם אזרחים.

 

סין ורוסיה קראו לשתי המדינות לנהוג באיפוק, שעות אחדות לפני שמועצת הביטחון של האו"ם תתכנס לישיבה מיוחדת לנוכח ההסלמה באזור. שלטונות בייג'ינג הודיעו כי עימות נוסף בין שתי הקוריאות עלול לערער את היציבות באזור כולו, בלא שנקבה בשמה של מדינה ספציפית. וזאת, חרף בקשותיה החוזרות ונשנות של הקהיליה הבינלאומית משלטונות בייג'ינג לרסן את בת בריתה צפון קוריאה.

 

"סין מתנגדת בתוקף לכל פעולה העלולה להגביר את המתיחות או להביא הסלמה במתיחות. סין קוראת לשתי המדינות לנהוג באיפוק ולפתוח בדו-שיח שיביא להרגעת הרוחות", נאמר בהודעת משרד החוץ בבייג'ינג.

 

רוסיה קראה מצידה לדרום קוריאה לבטל את התמרונים. "רוסיה סבורה כי על מועצת הביטחון של האו"ם לשגר איתות ברוח זו לדרום קוריאה, ולקרוא לצפון קוריאה לנהוג בריסון. על מועצת הבטחון לנקוט בפעולות לפתיחת ערוץ דיפלומטי בניסיון לפתור את נקודות החיכוך בין שתי הקוריאות בדרכי שלום", נאמר בהודעת הקרמלין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים דרום קוריאנים לקראת התמרונים
צילום: רויטרס
עשן מיתמר מעל האי יונפיואנג
צילום: AP
מומלצים