שתף קטע נבחר

רשת ריגול נחשפה במצרים; 2 ישראלים נמלטו

אזרח מצרי הואשם כי סייע לשני ישראלים בהקמת "מרכזי תקשורת" בקהיר ובלונדון, באמצעותם האזינו לשיחות של בכירים בממשל. מצרים פנתה לאינטרפול בבקשה שיסייע. בינתיים, יישפטו שני הישראלים שלא בפניהם. בירושלים לא מתרגשים

התביעה במצרים הודיעה בצהריים (יום ב') כי היא הגישה כתבי אישום נגד אזרח מצרי ושני אזרחים ישראלים, החשודים פרשת ריגול שבמסגרתה נערכו האזנות לפקידי ממשל במצרים. העיתון "אל-אהראם" דיווח כי שני הישראלים המעורבים בפרשה נמלטו ממצרים ויועמדו לדין שלא בפניהם. לא ברור מתי וכיצד נמלטו השניים ואם נעשה הדבר במסגרת בחשאי או במסגרת עסקה על השלטונות בקהיר.

 

על-פי הדיווח, האזרח המצרי העצור הוא חאלד חסן, בן 37, בעליה של חברת מסחר קטנה. הוא נעצר בחודש אוגוסט - כשלושה חודשים אחרי שדבר קיומה של הרשת נודע לשירותי הביטחון המצרים. מאז מעצרו של חסן, מנהלת מצרים חקירה בניסיון לחשוף מעורבים נוספים, שסייעו לרשת בין היתר בגיוס סוכנים במצרים, סוריה ולבנון. מצרים פנתה לאינטרפול בבקשה לעצור את שני הישראלים

 

האם רשת סלולרית גדולה נפרצה?

על-פי החשד, רשת הריגול הקימה שני מרכזי תקשורת, בלונדון ובקהיר, שבאמצעותם נערכו לפחות 15 האזנות לשיחות טלפוניות שניהלו בכירי ממשל מצריים. ממרכזי התקשורת הללו הועברו השיחות למרכז תקשורת נוסף - בתל-אביב. מהדיווח עולה עוד כי ייתכן שהפריצה לרשת התקשורת של הממשל המצרי נעשתה באמצעות אדם נוסף - עובד של מפעילת הסלולר המצרית "מוביניל". חברת מוביניל, הנמצאת בבעלות "אורסקום טלקום" הצרפתית שהיא אחת מספקיות הסלולר הגדולות במצרים. החברה מכחישה כי אחד מעובדיה מעורב בפרשה.

 

מוקדם יותר הבוקר מסר גורם מצרי כי רשת הריגול כללה גם "משרד" ברצועת עזה. לדבריו, המידע שנאסף והועבר למודיעין הישראלי, עסק בין היתר בתיירים סינים ויפנים המבקרים בסיני, וזאת על-מנת לאפשר לישראל "לתזמר" את חטיפתם של אותם תיירים לפרק זמן קצר.

 

העיתון "אל-מסרי אל-יום" דיווח כי אחד המעורבים יצר קשר עם עובדת במשרד התיירות בקהיר, וביקש ממנה להעביר מידע על התיירים מסין ומיפן המטיילים בסיני, תמורת כסף. עוד נמסר כי חברי הרשת שכרו משרד בקהיר משחקנית כדורסל לשעבר ומחברהּ, ממנו פעל חשוד נוסף. יודגש כי לא ברור אם בין החשדות הנוגעים להאזנות לבין החשדות הנוגעים לחטיפות בסיני יש קשר ישיר.

 

דובר משרד החוץ לתקשורת זרה, יגאל פלמור, מסר הבוקר כי בירושלים אין מידע על מעצרם של ישראלים. "אנחנו לא מכירים את החשדות", אמר פלמור.

 

מקור רשמי בירושלים אמר ל-ynet כי הגורמים המדיניים והמקצועיים אינם מתרגשים מהדיווחים. "זה קורה בתדירות די קבועה שאנשים מואשמים לכאורה בריגול עבור ישראל, וזה מאוד מצער. אין לזה סוף - אחת לכמה זמן שומעים על איזה אומלל שנתפש באשמת ריגול לכאורה".


פורסם לראשונה 20/12/2010 11:57

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השיחות נותבו לישראל
צילום: AFP
מומלצים