שתף קטע נבחר

פשרה בחוק ועדות הקבלה: "זו גזענות מעודנת"

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, תקף את הפשרה שהושגה בנוגע להצעת החוק שנועדה לאפשר ליישובים לסנן תושבים. לפי הפשרה, החוק יחול רק על הנגב והגליל, ולא על כל הארץ. "יש לסגת לאלתר מהחוק במקום לגלוש ללוליינות לגאלית מביכה"

הסלקציה ביישובים תקבל חסות חוקית "מרוככת": יוזמי חוק "ועדות הקבלה", שנועד לאפשר ליישובים לסנן קבלת תושבים ליישובים קהילתיים, הגיעו היום (ב') לנוסח מרוכך ביחס לנוסח החוק השנוי במחלוקת.

 

לקראת אישור החוק בקריאה שנייה ושלישית נפגשו יוזמי החוק, בהם ישראל חסון ושי חרמש מקדימה ודוד רותם מישראל ביתנו, עם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, והסכימו כי ועדות הקבלה יותרו רק בנגב ובגליל, ולא בכל רחבי הארץ, ורק ביישובים שגודלם עד 400 בתי אב, במקום 500 כפי שהוצע בתחילה.   

 

כמו כן סוכם עם יו"ר הכנסת, שביקש למתן את הצעת החוק מעוררת המחלוקת,

שהחוק יכלול רשימה של "המסוננים", אלה שוועדות הקבלה יוכלו למנוע כניסתם לישוב. 

 

לפי הרשימה, הוועדות יוכלו לסרב לקבל ליישוב קהילתי קטינים, נעדרי יכולת כלכלית להקים בית בתוך פרק זמן קבוע, אנשים שאינם מתכוונים לקבוע את חייהם בישוב זה ואנשים שאינם מתאימים לחיי החברה בקהילה, בהתבסס על חוות דעת מקצועית בלבד. כמו-כן, ניתן יהיה לדחות מועמד שאינו נמצא מתאים למרקם החברתי-תרבותי של הישוב, או שיש יסוד להניח כי יהיה בו כדי לפגוע במרקם זה.

 

הצעת החוק המקורית לא כללה את פרוט המגבלות, אלא נאמר בה רק כי "ועדת הקבלה לא תסרב לקבל מועמד רק מטעמי גזע, דת, מין, לאום ומוגבלות".

 

"מבול של חקיקה גזענית בכנסת"

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, תקף בחריפות את הנוסח "המרוכך", וטען כי "הצעת החוק מוסיפה חטא על פשע. אין בה משום מיתון ההצעה המקורית, וזאת מהטעם שאין גזענות מתונה או מעודנת". לדברי גילאון, "יש לסגת לאלתר מחוק ועדות הקבלה במקום לגלוש ללוליינות לגאלית מביכה.

הכנסת נמצאת עתה תחת מבול של חקיקה גזענית שחותרת תחת חוקי היסוד ומגילת העצמאות. מצער שמפלגת קדימה שותפה לכך".

 

לעומתו ח"כ חסון, הגן על הצעת החוק שהוא מוביל: "הצעת החוק משקפת את מחויבותה של הכנסת לפעול למען שימור היכולת להגשמת החזון הציוני במדינת ישראל הלכה למעשה. הישובים הקהילתיים בנגב ובגליל נועדו להגשים את יעדי הממשלה בדבר פיזור האוכלוסייה ולאפשר לתושביהם קיום אורח חיים קהילתי-כפרי, המבוסס על לכידות חברתית ותרבותית. מימוש מטרות אלה מחייב אותנו כמחוקקים לדאוג לקיום מנגנון של מיון בקבלת המועמדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבול של חקיקה גזענית. ח"כ גילאון
צילום: נועם מושקוביץ
דואג למיון המועמדים. ח"כ ישראל חסון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים