שתף קטע נבחר

לחיאני לפעילי הימין: טפסו על עץ אחר, לא בבת-ים

ראש העיר בת-ים התקשה לשמור על קור רוח, לנוכח ההפגנה שנערכה בעירו נגד הערבים: "ניסיון נואל לייצר פרובוקציה". בימין הקיצוני השיבו: העיר בצמרת ההתבוללות, אל תטמון ראשך בחול

שעות ספורות אחרי ש-200 מפגיני הימין הקיצוני התפזרו לבתיהם, המשיכו הלילה (יום ג') להדהד ברחובות בת-ים הקריאות הגזעניות שצעקו הפעילים בהפגנה נגד הערבים שנערכה שם אמש. משתתפי האירוע, ובהם גם ח"כ מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי, הגיעו לטענתם למחות נגד תופעה מתגברת של ריבוי קשרים בין צעירות יהודיות מהעיר לבין ערבים.

 

בין לבין, הביעו בקהל תמיכה ביוזמות שלא להשכיר דירות לערבים וזעקו סיסמאות בגנות האיסלאם וכן "ערבים החוצה". ראש העיר בת-ים, שלומי לחיאני, התקשה לעבור לסדר היום על חומרת ההתבטאויות - וגינה בחריפות את האירוע ואת מי שהשתתפו בו.

 

"העיר בת-ים מוקיעה כל תופעה גזענית, זו מדינת דמוקרטית שיש בה חוק", אמר לחיאני בזעם ל-ynet. הוא הכחיש מכל וכל את טענותיהם של פעילי הימין הקיצוני איתמר בן-גביר וברוך מרזל, שגרסו כי מדובר ביוזמה מקומית של תושבי העיר. "אני אשמח מאוד שהאדונים הנכבדים ימצאו לעצמם עץ אחר לטפס עליו, רחוק מבת-ים. אני יודע ובטוח בכך שרוב המפגינים אינם בת-ימים. מדובר בניסיון נואל לייצר פרובוקציה, שלא הצליח".


על נס המאבק. דגלי הרב כהנא בבת-ים (צילום: עופר עמרם)

 

אל מול משתתפי ההפגנה התייצבו גם כמה פעילי שמאל ובהן חברת הכנסת לשעבר מחד"ש, תמר גוז'נסקי. היא עצמה מתגוררת בבת-ים, ומתכוונת להגיש נגד מארגני מחאת הימין תלונה במשטרה בגין הסתה. "זו בושה וחרפה לממשלה ולמשטרה על כך שניתן אישור להפגנה הגזענית הזאת. כנראה שהמתנחלים נמצאים מעל החוק לא רק בשטחים, אלא גם בבת-ים".

 

גוז'נסקי האשימה גם כי "זו הייתה הפגנה פשיסטית, שנועדה לעורר עימותים בעיר שהיא שלווה, שגרים ועובדים בה יחד יהודים וערבים".


"אנחנו אוהבים ערבים". פעילי שמאל בבת-ים (צילום: עופר עמרם)

 

הזעם משמאל לא הצליח להרשים, לפי שעה, את פעילי הימין. הם הבטיחו כי

האירוע בבת-ים הוא רק חוליה בודדת במאבק רחב היקף שהם מתכוונים לנהל נגד מה שהם מגדירים: "תופעת ההתבוללות של יהודיות בקרב ערבים". הם אף הבטיחו לתלות כרזות נגד התופעה ולחלק עלונים עם חומרי הסברה בנושא.

 

באשר להאשמותיו של ראש העיר כלפיהם, מסרו בתגובה איתמר בן-גביר וברוך מרזל כי "מר לחיאני נכשל בניסיונו להתעלם מהמציאות הקשה בבת-ים, שאליה נכנסו גורמים עוינים ונמצאת בצמרת ההתבוללות. הקהל שהגיע להפגנה זעם על אוזלת היד בטיפול בתופעה. אנו מציעים ללחיאני שלא יטמון את ראשו בחול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלומי לחיאני. "זו מדינה דמוקרטית"
צילום: עופר עמרם
בן-גביר וח"כ בן-ארי. ניצחו על המחאה
צילום: עופר עמרם
צילום: ירון ברנר
ח"כ לשעבר גוז'נסקי. "בושה וחרפה לממשלה"
צילום: ירון ברנר
מומלצים