שתף קטע נבחר

דרמה על הגג: כך חולצה חתולה מבניין שרוף ואטום

חתולת רחוב מוכרת נתקעה במשך יותר משבוע בבניין נטוש ושרוף, שנאטם מחשש לסכנת התמוטטות. מחלץ בעלי החיים אבי קוזי, טיפס על קירות הבניין, השתחל פנימה, ולאחר יממה של חיפושים בחשיכה הצליח ללכוד אותה ושיחרר אותה לחופשי. סיפורי חילוץ חייתיים - מדור חדש

שלל סכנות נשקפות לבעלי החיים ביום-יום - נתקעים על עצים או על מצוקים, נופלים לבורות או לבארות, מסתבכים בשרשראות או בגדרות תיל ועוד ועוד. למזלם של החיות, יש אנשים שמסכנים את חייהם בשגרה, כדי לסייע להם ולהציל אותם. במדור חדש זה נחשוף את סיפוריהם.

 

אבי קוזי למשל, מחלץ בעלי חיים מנוסה ומנכ"ל "החברה להגנת החי", מקדיש את חייו מזה שנים רבות לחיות במצוקה. לאחרונה יצר איתו קשר מאכיל חתולים ברחוב יהודה הלוי, המטפל במספר קבוע של חתולי רחוב באזור, שביקש בדאגה רבה את עזרתו בחילוץ חתולה שנלכדה בבניין נטוש ואטום.
 

"אחת החתולות הקבועות שלו נעלמה באופן מסתורי ולא הגיעה לאכול", מספר קוזי, "הוא התחיל לחפש אחריה בין הסמטאות והחצרות בחשש לגורלה.הוא כמעט איבד תקווה לאחר מספר ימים, עד שחלף ליד בניין מגורים שנשרף ונאטם, ושמע לפתע יללות חתול עמומות.

 

צילום: אבי קוזי

 

לדברי קוזי, הבניין הוגדר כמבנה מסוכן על ידי מכבי האש, נאטם כולו והיה חשש כי הוא בסכנת התמוטטות. "החתולה הצליחה להיכנס לבניין דרך חור צר, אבל לא יכלה לצאת מהנקודה בה נכנסה", הוא מסביר. "הכבאים שהגיעו למקום חששו להיכנס למבנה, וקדחו מספר חורים גדולים בבניין כדי לאפשר לחיה נקודות מילוט בקומה התחתונה".

  

אולם הקריאות שהשמיע מאכיל החתולים לחתולה וגם הניסיון למשוך אותה עם מזון החוצה, עלו בתוהו. קוזי, שהגיע לבחון את המבנה בשעות הצהריים, גילה כי החלונות והכניסה למרפסות נאטמו עם פלטות פלדה כדי למנוע חדירה למבנה. "בלית ברירה, נאלצתי לטפס על קירות הבניין עד שהגעתי לקומה השנייה, שם מצאתי פתח קטן ודרכו השתחלתי פנימה", הוא מגלה.

 

"לך תמצא חתולה בתוך הבאלגן"

החשיכה בתוך המקום היוותה אתגר לא קטן עבור קוזי, שניווט במבנה השרוף בזהירות רבה וסרק בעזרת פנסים את הדירות בכל קומה. לדבריו, ההרס הרב ניכר במקום.

 

"היה ריח חריף של שריפה. היו ערימות גדולות של ריהוט ואשפה שרופות, הכל בבלגן אחד גדול, שהקשה על התמרון בבניין. עכשיו לך תמצא בתוכו חתולה מבוהלת שלא אכלה כבר שבוע", הוא מתאר. "שיערתי שהיא התחבאה בפינה ולא הרבתה לזוז. להבדיל מגורים קטנים שנוהגים ליילל, הבוגרים לומדים לשבת בשקט, דבר שמקשה על מציאתם בזירה".

 

לאחר מאמצים רבים הצליח קוזי להגיע אל הקומה הרביעית בבניין, אך השעות חלפו, החשיכה החלה לרדת על העיר, ולא היה עדיין סימן חיים מהחתולה. קוזי שיער כי החתולה אולי הצליחה להימלט למרות הקושי, אך החליט לסיים את סריקת הגג לפני שיחל את הדרך המסוכנת החוצה.

 

"היתה מעט תאורה בקומת הגג, אך בשבריר של שניה שמתי לב לחתולה שחלפה במהירות מהגג אל אחת הדירות בקומה, ומשם נמלטה לדירה אחרת", הוא מספר. קוזי רדף אחרי החתולה, אך היא נעלמה בין כמויות הפסולת במקום. "הפנסים שלי כבר החלו להיחלש, אז החלטתי להפסיק את המבצע ולשוב ביום שלמחרת".  


קוזי במבנה השרוף

 

לפני שעזב את המקום, דאג קוזי להעלות בעזרת חבלים כלוב לכידה שהכין מבעוד מועד ובו מזון רב, בתקווה שהחתולה תתפתה ותילכד. למחרת הוא שב למקום אך גילה, כי הפתחים שפתח בבניין כבר נאטמו ושהדלת שהותיר פתוחה ושאליה קשר חבל כדי לפלס את דרכו פנימה - ננעלה במפתח. אולם הוא הצליח להתגבר על המכשול וטיפס שוב אל הבניין. בקומה האחרונה המתינה לו הפתעה עם זנב בתוך הכלוב.

 

"החתולה ישבה לה בתוך הכלוב וראיתי שהיא חיסלה כמות גדולה של אוכל. העובדה שהיתה כלואה במשך שבוע בבניין ללא מזון גרמה לה לאבד קצת ממשקלה, אבל מצבה הפיזי היה תקין ולא היו לה פציעות", מסכם קוזי את הרגע המאושר. "הורדתי אותה בזהירות מהגג בעזרת חבל אל האדמה, שם חיכה לה מאכיל החתולים".

 

לאחר בדיקה קצרה שוחררה החתולה והיא נמלטה במהירות לכיוון אחת החצרות שבה נהגה לשוטט. כבר למחרת קיבל קוזי דיווח מעודד ממאכיל החתולים שפנה אליו. "החתולה חזרה לשגרה. מגיעה לאכול במקום הקבוע", הוא מספר. "היה לה הרבה מזל ואני שמח שיכולתי לעזור לה".

 

ובשבוע הבא: איך חילצו כלב שנפל לבור מים עתיק ועמוק באזור ירושלים?

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילוץ חייתי אבי קוזי
צילום: אבי קוזי
הפתעה עם זנב בכלוב
צילום: אבי קוזי
חילוץ חייתי אבי קוזי
צילום: אבי קוזי
מומלצים