שתף קטע נבחר

כמה עולה טייסת כיבוי? צה"ל רוצה מיליארד שקל

נציגי הצבא אמרו כי לטייסת החדשה דרושים 4-6 מטוסים - דומים לאלו אותם שלחה יוון לשריפה בכרמל. בדיקת ynet העלתה כי עלות כל אחד מהם עומדת על כ-26 מיליון דולר בלבד

שם לטייסת הכיבוי כבר יש - ועכשיו הגיעה דרישת התקציב הגבוהה של מערכת הביטחון. גורמים צבאיים אמרו היום (ג') לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי העלות הכוללת של הטייסת "עשויה להגיע עד מיליארד שקלים". את הטייסת הוחלט להקים בעקבות אסון הכרמל.

 

גורמים אזרחיים, כמו חברת כים-ניר, שמטוסיה הקטנים השתתפו בכיבוי השריפה בכרמל, טוענים שניתן להקים טייסת  בעלויות קטנות הרבה יותר. מבדיקת ynet עולה כי עלות כל מטוס בו השתמשה יוון בשריפה הוא כ-26 מיליון דולר. בנוסף, יש לחשב את עלויות התחזוקה של הטייסת.


אשכנזי ומופז בוועדת החוץ והביטחון הבוקר (צילום: אלכס קולומוסקי)

 

תוכנית הקמת הטייסת, שתמנה בין ארבעה לשישה מטוסים - ככל הנראה בסדר גודל בינוני, כמו המטוסים ששלחה יוון לשריפה

 בכרמל - הוצגה כבר בפני שר הביטחון. בשלב הבא תוצג תוכנית ההקמה ועלויותיה בפני ראש הממשלה. עדיין לא ברור אם תאושר התוכנית במתכונת שמציעים צה"ל וחיל האוויר.

 

שאלת העלויות קשה, בין היתר על רקע המחלוקת בין האוצר למשרד הביטחון על התקציבים לשנתיים הקרובות. התקציב להקמת הטייסת האמורה אינו נכלל בתקציב הביטחון המתוכנן עתה.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, התייחס בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, לנושא - ואמר: "יש לנו הנחייה לבחון ולהמליץ על טייסת ייעודית לכיבוי שריפות. עלתה אפשרות ונפסלה להשמיש את ההרקולסים, שנמצאים בשירות חיל האוויר לכיבוי השריפות -לאחר שהוברר שהדבר לא רלוונטי בשל אורך הזמן הנדרש להשמשת מטוסים אלה לכיבוי שריפות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד המטוסים היוונים בשריפה בכרמל. ארכיון
צילום: חגי אהרון
מומלצים