שתף קטע נבחר

משקיעים קטנים נגד ששינסקי: רוצה שיגזלו אותנו

המשקיעים הקטנים של הגז והנפט קיימו מסיבת עיתונאים במסגרת קמפיין נגד העלאת התמלוגים. "שטייניץ הוא כמו איכר ששוחט תרנגולת שמטילה ביצי זהב", אמרה שושנה ויינברגר משקיעה ניצולת שואה. יחימוביץ': "אוצרות הגז של המדינה שייכים לציבור ולא לקומץ בעלי הון וכמה אינטרסנטים"

הקרב על תמלוגי הגז מחריף. מי שמוגדרים כ"משקיעים קטנים" של הגז והנפט קיימו בצהריים (ג') מסיבת עיתונאים בתל אביב במהלכה תקפו בחריפות את שר האוצר יובל שטינייץ ווועדת ששינסקי. "ממשלת הונגריה שדדה מהמשפחה שלי נכסים עצומים בשווי מיליוני דולרים ופיצתה אותנו בחצי מיליון בלבד, כעת ששינסקי רוצה לעשות כאן אותו דבר", אמרה שושנה ויינברגר, ניצולת שואה וסבתא לשבעה נכדים.

 

 

ויינברגר סיפרה כי השקיעה במשך כל חייה את חסכונותיה במניות שקשורות לאוצרות טבע מתוך אידיאולוגיה. לטענתה, המדינה כעת רוצה לגזול ממנה את ההשקעה. "עבדנו כל חיינו כשכירים והשקענו את כל חסכונותינו בחברות כמו כימיקלים לישראל ולאחרונה גם בחברת הנפט גבעות עולם. רצינו שישראל תהיה עצמאית", אמרה.

 

לדבירה, "ועדת ששינסקי הופכת את הגמול בהשקעה שלנו לפירורית. היא תגרום לאבדן האמינות של הממשלה. שר האוצר יובל שטייניץ דומה לאותו איכר שהתרנגולת שלו החלה להטיל ביצי זהב והוא שחט אותה ונשאר בלי כלום. הפגיעה בנו תגרום לציבור שלא להשקיע בגז ונפט בעתיד והמדינה תישאר בלי כלום".

 

מסיבת העיתונאים היא חלק מקמפיין שעומד במרכזה של סערה ציבורית. לאחרונה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ', התומכת בהעלאת התמלוגים, פרסמה בתקשורת מכתב בו טענה כי טייקוני הגז והנפט עומדים מאחורי הקמפיין. מנהל הקמפיין, הפרסומאי מוטי מורל, טען במסיבת העיתונאים כי טענותיה של יחימוביץ' שקריות. "אם לא תתחבאי מאחורי החסינות הפרלמנטרית שלך, תפסידי לנו בתביעת דיבה", אמר.

 

"מערך יחצ"נות משומן ויקר"

מנגד, אמרה יחימוביץ': "אין בכוונתי להתנצח עם מי שמקבלים כסף על המילים היוצאות מגרונם, ומילותיהם מתחלפות על פי זהות המממן. הקמפיין המגוחך ורווי איומי הסרק לא יעצור את החלוקה ההוגנת והשפויה של מה שייך לציבור, כמקובל בעולם כולו. אוצרות הגז של המדינה שייכים לציבור ולא לקומץ בעלי הון וכמה אינטרסנטים שהחליטו להמר בכספי הפנסיה שלהם.

 

"מאחורי המארגנים מערך יחצ"נות משומן ויקר. הם לא קטנים וברור מעל לכל ספק כי מישהו מממן את מודעות הענק, היחצ"נים ועורכי הדין שעומדים מאחורי הקמפיין המשותף. דלות המשתתפים באירוע, לרבות היותם קרובי משפחה והמשך שמירת האנונימיות של המממנים מעידה על כך גם היא".

 

מורל והמשקיעים הקטנים שהשתתפו במסיבת העיתונאים הציגו נתונים המוכיחים, לטענתם, כי מדובר בקמפיין שמומן על ידי תרומות שנאספו באינטרנט. "שילמו לנו חצי מיליון שקל לאחר שנאספו תרומות של אלפי משקיעים שתרמו בין 130 ל-2,500 שקל כל אחד", אמר מורל שציין כי עלות הקמפיין תסתכם בכמיליון שקל כששאר הכסף ייאסף בהמשך.

 

תשובה לא עונה?

המשקיעים אף טענו כי מעולם לא הצליחו ליצור קשר עם יצחק תשובה, ודויד ויינברגר (בנה של שושנה – ת.ג) ציין כי ניסה לפנות אל תשובה, אך לא נענה. יצוין כי את הקמפיין של תשובה מנהל היחצ"ן רונן צור, שהיה שותפו של מורל בעבר.

 

מורל טען כי הפוליטיקאים מנצלים את העובדה הזאת כדי לבלבל את העיתונאי וליצור מצג שווא, כאילו יש ביניהם שיתוף פעולה. אהוד שלוש, עורך דין שהוא גם משקיע קטן, אמר במסיבת העיתונאים: "מי שיפסיד מהעלאת התמלוגים הם אנחנו. הרווחים שלנו ירדו ב-90% ואילו יצחק תשובה לא יפסיד כלום".

 

הוא הוסיף כי "כעצמאי לא הייתה לי קרן פנסיה ולכן השקעתי כל השנים במניות גז ונפט. בניתי על הטבות המס שהמדינה נתנה ליזמים וציפיתי שהם ימשכו גם כשיתגלה גז, אך אז החליט שר האוצר לשנות את כללי המשחק. יחימוביץ' טוענת שאנחנו מהמרים, אני מוכן לקבל זאת, אך גם למהמרים יש זכויות. כשאתה קונה כרטיס פייס אי אפשר להודיע לך לאחר מכן שהמיסוי על הפרס הגדול עלה".

 

בתשובה לשאלת ynet מדוע המשקיעים אינם מוכרים את מניות הגז והנפט שברשותם, שנמצאות כיום בשיא, לטייקונים כמו תשובה, ענה שלוש: "אני לא מוכר כי יש לי תקווה שייעשה צדק ולא יעשקו את עמלנו".

 

כמו כן, במהלך מסיבת העיתונאים המשקיעים הציגו נתונים וחישובים משלהם שסותרים את החישובים של הוועדה. בעוד ששינסקי טוען כי הרווח למדינה הוא בפועל אפס, הרי שהמשקיעים טוענים כי אם לוקחים בחשבון את כל המסים הישירים והעקיפים שמוטלים עליהם בדרך מדובר בסך הכל ברווח למדינה של 70% מהכסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמר 1
צילום: "אלבטרוס"
יתן ששינסקי
צילום: נועם מושקוביץ'
צילום: אלי אלגרט
ח"כ שלי יחימוביץ'
צילום: אלי אלגרט
מומלצים