שתף קטע נבחר

תוספת לאברכים במקום לכבאים: "האסון נשכח"

הכבאים עדיין מחכים למימוש ההבטחות לכסף שפוזרו כמו מים בשמי הכרמל, אך מאבדים תקווה אחרי שוועדת הכספים העדיפה להוסיף מיליונים לתלמידי הכוללים, אך לא להם. "תופסים כותרות על הגב שלנו, נגיע לאסון נוסף ולעוד ועדות חקירה", הזהירו

שבועיים וחצי אחרי כיבוי השריפה בכרמל , הכבאים מתחילים להרגיש ששוב שוכחים אותם. אחרי שוועדת הכספים של הכנסת אישרה אתמול (ד') תוספת של 12.5 מיליון שקלים לכיסוי הבטחת ההכנסה לאברכים בכוללים, אבל מצד שני אישרה את תקציב המדינה אף שהוא אינו כולל תוספת כספים למערך הכבאות, הביעו הכבאים אכזבה: "כלום לא למדנו. זו בושה וחרפה. קרה אסון, וכלום לא השתנה".

 

העברת הכספים ללימודי האברכים, שעליה החליטה ועדת הכספים, נועדה לממן תשלומים שכבר בוצעו בפועל, וגרמו לחריגה בתקציב הבטחת ההכנסה לאברכים, שעמד לפני התוספת על 127 מיליון שקל לשנת 2010. בכל הקשור למערך הכבאות הבטיחו במשרד האוצר כי בתוך חודשיים תוגש לממשלה תוכנית מפורטת להגדלת התקציב לכוחות הכיבוי.


הכבאים בתחנת גבעתיים מחכים לציוד חדש (צילום: עופר עמרם)

 

רשף בועז רקיע, קצין כיבוי מתחנת גבעתיים ששימש במהלך השריפה בכרמל קצין מבצעים של מערך הכיבוי, יגיע

לדיון היום בכנסת יחד עם כבאים אחרים, בניסיון לתרגם את ההבטחות שפוזרו במהלך השריפה ואחריה למציאות תקציבית. "ראינו שבתקציב שאושר לשנתיים הקרובות אין תוספת לכבאים, וזה מאוד מאכזב. כלום לא למדנו, וזו בושה וחרפה. אם לפני שלושה שבועות היית שואל אותנו מתי יהיה שינוי, היינו אומרים לך, רק כשיהיה אסון. אז קרה אסון, והנה, כלום לא השתנה".

 

רשף רקיע אמר כי מדובר תעודת עניות לממשלת ישראל, שמשאירה לדבריו את מערך הכיבוי בתחתית סדר העדיפויות. "אנחנו מודאגים מזה שמנסים לתפוס כותרת על הגב שלנו, וחוששים שתוכנית חפוזה לשינוי מערך הכבאות תעבור במהירות הבזק מבלי להתייעץ איתנו. אפילו למראית עין לא נעשה דבר".

 

"עוד מעט האפר יתנדף, וכולם ישכחו מהחללים"

מאז כיבוי הלהבות בכרמל, שבו רקיע וחבריו מתחנת גבעתיים לפעילות השגרתית בתחנה, והתקווה לא נראית שם. "אני שומע את הפסימיות ואת תחושת האי-ודאות מעשרות כבאים. החשש הוא שאם יהיה שינוי, הוא יהיה פופוליסטי. התקווה שלנו אובדת, ונראה שמישהו משחק באש. אם לא יהיה שינוי אמיתי, אז נגיע לאסון נוסף ולוועדות חקירה נוספות".

 

כבאי מהדרום, המשרת בתחנת באר-שבע, חושב גם הוא שהפוליטיקאים מתייחסים אל אסון הכרמל כאל היסטוריה. "כל מה שקרה - כאילו עבר חלף. האברכים חשובים יותר. נכון שגם הם אמורים לקבל, אבל יש דברים יותר חשובים", אמר הערב. "אני חושב ששכחו כבר מהאסון, מתחילים לשכוח. ככה זה נראה. אחרת לא היו מאשרים כסף רק לאברכים. זאת החלטה גרועה".


הלהבות בכרמל בתחילת החודש. "כולם ימשיכו, והכל יישאר" (צילום: AFP)

 

כבאי אחר, המשרת באחת התחנות בפריפריה, אמר כי היה בהלם מההחלטה. "התגייסתי לכבאות לפני כשלושים שנה.

אמרו לי שנהיה המחזור האחרון במסגרת כבאות האיגודים, ושהקורס הבא אמור להיות במסגרת ממלכתית. עברו שלושים שנה. עברנו את מלחמת לבנון השנייה בשן ועין, ולא קרה דבר, ועברנו גם את מבצע "עופרת יצוקה". אני חושב שאצא לפנסיה, ועדיין כלום לא יזוז. עוד מעט האפר יתנדף, ישכחו את שמות החללים, כל אחד ימשיך בדרכו, ואנחנו נישאר כמו שהיינו".

 

הערב פרסמה קדימה הודעה, שבה גינתה גם היא את ההחלטה להעביר תוספת תקציב לאברכים. "נתניהו בחר באברכים והפקיר את הכבאים", נכתב בהודעה. "מדובר בהחלטה שערורייתית, המהווה מסר מביש וברור לציבור בישראל, שבראשו עומד אדם ציני ואטום, שסדר העדיפויות שלו פוגע בישראל".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 22/12/2010 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבאית בין להבות הכרמל. "אפילו למראית עין לא נעשה דבר"
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים