שתף קטע נבחר

ערבים נאלצו לנטוש דירה בתל-אביב: "סכנת חיים"

ארבעה מוסלמים ודרוזי מהצפון שכרו דירה ליד מקום עבודתם בדרום העיר. ואז השכנים נכנסו לפעולה. "שברו צינור מים, גנבו גז, אמרו שאם לא נעזוב יצמידו מטענים", סיפר אחד הדיירים. בעלת הדירה: "אם היה להם נשק, היו משתמשים בו"

גל העצומות וההפגנות הגזעניות מתבטא גם בשטח, והערבים הם הקורבן המיידי. ל-ynet נודע שחמישה תושבי הצפון עזבו בימים האחרונים מפחד השכנים דירה ששכרו בדרום תל-אביב, אחרי שאוימו וספגו התנכלות והשפלות. אחד מהם הוא גאנם עבאס, דרוזי ששירת בצה"ל. "הרגשתי מושפל מהשנאה הזו", הוא סיפר.

 

יהודים נגד ערבים - כתבות אחרונות ב-ynet

 

לפני שבועיים הוזמן עבאס, תושב אבו סנאן שבגליל, לעבוד באתר בנייה באזור יפו, שלדבריו שייך לעירייה. הוא וחבריו שכרו דירה בשכונת שפירא. "הגענו דרך מתווך, כדי לישון במרכז ולא לחזור כל יום". לפני שלושה ימים הם חזרו לדירה וראו את צינור המים הראשי שבור. בלוני הגז נגנבו. "בעלת הבית אמרה לי שאנשים מהשכונה איימו לשרוף את הבית ולהתנפל עליה אם לא נצא, בגלל שאנחנו ערבים".

 

עבאס גם תיאר רגע משפיל במיוחד: "השכנים התחילו לצאת ואמרו בקול רם שהם לא רוצים לראות ערבים בתוך השכונה כי היא ליהודים בלבד. כששמענו את זה, ארבעה מהחבר'ה החליטו לחזור לצפון כי הרגישו שהם בסכנת חיים".

 

מחמוד דלאשה, בן 37 מבועיינה, מספר שכבר ביום הראשון שלו בדירה, "השכנים היהודים שלחו את הילדים שלהם לקלל אותנו". גאנם, הוא אמר, נשאר רק בגלל שהוא דרוזי, והאחרים פשוט נמלטו מפחד. "היו עשרות אנשים, אמרו שפנו לרב שאמר להם שצריך להוציא אותנו מהדירה". לטענתו, הם גם שמעו איומים כמו "אם לא תצאו מהדירה - יחברו מטען חבלה למכוניות שלנו".


"אמרו שפנו לרב שאמר שצריך להוציא אותנו" (צילום: עופר עמרם) 

 

"היו עשרות אנשים, אמרו שפנו לרב שאמר להם שצריך להוציא אותנו מהדירה". לטענתו, הם גם שמעו איומים כמו "אם לא תצאו מהדירה - יחברו מטען חבלה למכוניות שלנו".

 

דלאשה מאשים את הממשלה "על כל מה שמתרחש לגבי הגזענות, כי כנראה אין לערבים חשיבות במדינה הזאת. היא רק פועלת לסלק ערבים מהאדמות שלהם. אבל בחיים זה לא יקרה, נישאר חזקים מול כל הגזענות והשנאה". הוא ביקש להדגיש ש"נסעתי לאזור תל-אביב כדי לעבוד ולפרנס את משפחתי ולא להשתולל. עכשיו אני צריך לחפש עבודה אחרת".

 

גם עבאס מגיע למסקנה לפיה "מה שעברנו מוכיח שהגזענות מתחזקת בכל מקום, אחרי הקריאה של הרבנים שלא להשכיר דירות, ואולי יבוא היום שירצו להעיף אותנו מהמדינה למרות שאנחנו חלק ממנה.

 

"המעשה הזה הורס את הדו-קיום. אני מרגיש השפלה מההתנהגות האכזרית והבלתי נסבלת.

למרות שעשיתי שירות צבאי וסיפרתי לשכנים - לא היה התייחסות אלא הסתכלו עלינו בעין רעה. שמעתי גם סיפורים על ערבים שפיטרו אותם מהעבודה רק בגלל שדיברו בשפת האם שלהם. אפילו זה מפריע לגזענים".

 

בעלת הבית, אורה עיוואן, אמרה ל-ynet שלא הורתה לחמישה לעזוב, ונחרדה גם היא מהתנהגות התושבים. "איימו לעשות לי צרות אם הערבים לא יוצאים מהדירה", הוסיפה, אך לדבריה לא תגיש תלונה מחשש להתנכלויות נוספות. "אם היה להם נשק, היו משתמשים בו. אחרי מה שראיתי, לפי דעתי הגזענות נגד הערבים תימשך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גאנם עבאס. הושפלנו
צילום: עופר עמרם
מחמוד דלאשה. "נישאר חזקים מול הגזענות"
צילום: צילום צשפחתי
מומלצים