שתף קטע נבחר

ערבי בנציבות השוויון? ח"כ לוין מעכב ומתגאה

הכנסת אישרה בקריאה טרומית להציב נציג ערבי בנציבות שוויון ההזדמנויות, אלא שיו"ר ועדת הכנסת מעכב את הדיון בהמשך החקיקה. טיבי: "ח"כים מהימין איבדו את הבושה". לוין: "אעכב את ההצעה ככל האפשר. למה הוא לא רוצה דרוזי?"

הדמוקרטיה הישראלית במיטבה: יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין מהליכוד, לא מעלה לדיון כבר קרוב לחצי שנה הצעת חוק שיזם ח"כ אחמד טיבי, לפיה יהיה נציג ערבי בנציבות שוויון ההזדמנויות, שהוקמה כדי למנוע בין היתר אפליה של ערבים בקבלה למשרות ציבוריות.

 

מטרת הצעת החוק היא לחייב מינוי אזרח ערבי, שהוא נציג אחד הארגונים הפועלים לקידום הזכויות של האוכלוסייה הערבית. הצעת החוק, שהעלה

 ח"כ טיבי מרע"מ-תע"ל, עברה בקריאה טרומית בכנסת כבר לפני חמישה חודשים וחצי. אולם, מאז היא תקועה ואין כל דרך לקדמה - כיוון שח"כ לוין הוא זה שקובע את סדר היום.

 

ח"כ טיבי אמר: "אני לא מבין איך אפשר לפגוע כך באוכלוסייה הערבית. אני לא מבין מה מסוכן בהצעה להציב נציג ערבי בנציבות הדנה בנושא שוויון הזדמנויות, אלא אם יש כאלה בכנסת ובראשם לוין, הרואים בשוויון לערבים סכנה לדמוקרטיה. אגב, החוק זכה לרוב בקריאה טרומית, ותמך בו שר התמ"ת בנימין בן-אליעזר".

 

טיבי תקף בחריפות את חברי הכנסת: "אלא שמסתבר שהכנסת הזאת היא הגזענית ביותר שהייתה עד היום. היא כל כך גזענית, עד שחברי כנסת כמו לוין לא מתביישים לבלום הצעת חוק, שנועדה מלכתחילה למען חתירה לשיוויון כלשהו. חברי הכנסת הללו מהימין איבדו את הבושה ובכנסת הזו הם פשוט משתינים מהמקפצה".

 

מנגד, אמר יו"ר הוועדה: "אמרתי גם לטיבי, שזו הצעת חוק שערורייתית, שלא אתן את ידי לה. המטרה שלו היא להציב נציג של ארגון עדאלה, שיחלוש על כל המינויים בשירות הממשלתי. לא אסכים לכך בשום פנים ואופן".

 

ח"כ לוין הוסיף כי הודיע לטיבי שיעשה הכל כדי למנוע את אישור החוק. "הבהרתי שהעובדה שהוא מבקש לשים בתפקיד זה נציג ערבי ולא בן מיעוטים ממגזר הנאמן למדינה, כמו הדרוזים למשל, הוא בלתי נסבל. כיוון שאין לי אפשרות

 למנוע את העלאת החוק שלו בדיון בוועדה בראשותי עד אין קץ, אביא אותה לדיון תוך שבוע-שבועיים. אעשה את זה במועד הכי רחוק שאני יכול להעלותו".

 

הוא ציין עוד כי בכוונתו לעשות הכל כדי שהצעת החוק לא תעבור: "אבקש להעבירו לדיון בוועדה שלי, ושם אעכב אותו ככל האפשר. אני יכול לציין בסיפוק שאני לא מכיר עוד חוק שעוכב כך על ידינו". טיבי ביקש להבהיר בתגובה ש"הביטוי ערבי כולל מבחנתי גם דרוזי, וזה מובן מאליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ טיבי. "כנסת גזענית מאי פעם"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ לוין. "הצעת חוק שערורייתית"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים