שתף קטע נבחר

אולמרט נגד ברק: הפריז והקשה על המבצע בעזה

רה"מ לשעבר תוקף את אהוד ברק בספרו האוטוביוגרפי. קטעים שהגיעו לידי ynet כוללים האשמות קשות כלפי תפקודו של שר הביטחון ב"עופרת יצוקה". ברק: "דברי הבל של אדם במצוקה"

"אהוד נגד אהוד" - סיבוב נוסף. קטע נוסף מספרו האוטוביוגרפי של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הגיע אמש (יום ה') לידי ynet. בדומה לקודמים לו - הוא כולל האשמות קשות כלפי שר הביטחון, אהוד ברק. בספר, שאמור לראות אור בקרוב, האשים אולמרט את ברק בכינון ה"תהדייה" (הפסקת האש הזמנית) עם חמאס שקרסה כעבור זמן קצר, ולטענתו הגבירה את האיום הנשקף לישראל מרצועת עזה.

 

אולמרט טען כי ברק ניסה למנוע בכל כוחו את היציאה למבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, בין היתר באמצעות נתונים מופרזים ומנופחים שהציג לפני הקבינט וחברי פורום השמינייה באשר לאורך הפעילות הנדרשת בשטח ועל כמות הנפגעים המוערכת שייגבה המהלך. פרטים כאלה, לפי ספרו של ראש הממשלה לשעבר, השפיעו על קבלת ההחלטות בפועל.

 

בספר מספר אולמרט כי הבין שהמידע שסיפק לו ברק לא עלה בקנה אחד עם המציאות בסיור שערך בשטח עם קציני פיקוד דרום, שלטענתו גוללו באוזניו תחזיות מרגיעות הרבה יותר. נוסף על כך, האשים אולמרט כי ברק פעל בניגוד להחלטות הממשלה, שהורתה על גיוס 60 אלף חיילי מילואים כדי לנקות את תאי חמאס בעזה. לטענתו, גייס ברק רק שליש מסדר הכוחות שנקבע כדי להקשות על המבצע ולמנוע את היכולת לבצע את הפעולות הנדרשות.

 

בהתייחסו לשלביה האחרונים של הלחימה, האשים אולמרט את ברק בבריחה מרצועת עזה בתום המבצע וציין כי ברק סירב להשאיר כוחות בשטח ומיהר לסגת ממנו, למרות חשש כי נסיגה כזו תיתפס כבריחה תחת אש וכהצלחה של חמאס.

 

גם במישור המדיני לא חוסך אולמרט את שבטו מברק, ובספרו הוא האשים אותו בכך שפעל מאחורי גבה של הממשלה בראשותו כשניסה לגבש סיכום על הפסקת אש באמצעות שר החוץ של צרפת - מבלי ליידע בנושא את הפורומים המצומצמים. כשפרטי התוכנית התגלו, טען אולמרט כי ברק הסתפק בהתנצלות על מהלכיו אך סירב לחזור בו מהם.

 

לנוכח ההאשמות הקשות של אולמרט, מסר ברק כי הדברים המתוארים בספר "הם דברי הבל של אדם במצוקה המנסה להתחמק מאחריותו להתנהגות בלתי אחראית בנושאים רציניים. על מנהיגותו, התנהגותו ואמינותו של אולמרט שמענו כבר מהסופר דויד גרוסמן, השופט אליהו וינוגרד ועוד נשמע את בתי המשפט".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 23/12/2010 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. עוד מסכת האשמות כלפי ברק
צילום: AP
ברק. "דברים מופרכים ושיקריים"
צילום: AFP
מומלצים