שתף קטע נבחר

אקוודור הכריזה על הכרה במדינה פלסטינית

אחרי ברזיל, ארגנטינה ובוליביה, הצטרפה אקוודור לתמיכה הדרום-אמריקנית במדינה פלסטינית. "הממשלה תומכת רישמית במדינה פלסטינית חופשית ועצמאית בגבולות 67'", נכתב בהודעה עליה חתם הנשיא רפאל קוריאה

תמיכה לטינית במדינה פלסטינית: ממשלת אקוודור הכריזה הלילה (שבת) רישמית על תמיכתה במדינה פלסטינית "חופשית ועצמאית", והפכה למדינה הרביעית באמריקה הלטינית שנקטה בצעד זה - אחרי ברזיל, ארגנטינה ובוליביה.

 

בהודעה רישמית שפרסם משרד החוץ בקיטו צויין כי "ממשלת אקוודור תומכת באופן רישמי במדינה פלסטינית חופשית ועצמאית

בגבולות 67'". עוד צויין בהודעה כי על המדינה הפלסטינית להיווסד "באמצעות דיאלוג ומשא ומתן לשלום לצד המדינות באזור".

 

נשיא אקוודור, רפאל קוריאה, חתם על ההכרה הרישמית במדינה פלסטינית יומיים לאחר שבוליביה פרסמה אף היא הכרזה דומה. אורוגוואי הודיעה אף היא כי תכיר רישמית במדינה פלסטינית במהלך 2011.

 

הדבר מהווה רוח גבית למאמצי הפלסטינים להקים מדינה במסלול עוקף שיחות: בחודשים האחרונים, עוד לפני השקת השיחות הישירות בין

 ישראל לפלסטינים בספטמבר, שיחות שבהמשך הופסקו עם סיום תקופת ההקפאה בשטחים, הזהירו הפלסטינים כי אם לא תחול התקדמות משמעותית במשא ומתן עם ישראל, הם יפנו למדינות בעולם ולמוסדות בינלאומיים כדי שיכירו חד-צדדית במדינה פלסטינית.

 

בעקבות ההכרזה של ברזיל, ארגנטינה ובוליביה על ההכרה במדינה פלסטינית,

הביעו בירושלים חשש שמדינות נוספות באמריקה הלטינית ובעולם יילכו בעקבותיהן. דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, אמר על ההכרה הארגנטינית כי "מדובר בצעד מאכזב ומצער, שאין בו כדי לתרום דבר או חצי דבר לקידום תהליך השלום".

 

הפלסטינים ניסו לפעול גם בזירה אחרת - אירופה, וקיוו כי שרי החוץ של האיחוד האירופי יודיעו על תמיכתם במדינה פלסטינית. אולם לבסוף, בתום מאמצים כבירים שהשריע משרד החוץ בירושלים, מותנה היוזמה לכדי הצעת החלטה על "הכרה בפלסטין בבוא היום", הצעה שגם היא נדחתה בסוף.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוריאה. תומכים בפלסטינים
צילום: AFP
מומלצים