שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הצבת מתקן סולארי על הגג: עכשיו יהיה קל יותר

הממשלה אישרה תוכנית שמסדירה לראשונה התקנת מתקנים סולאריים במוסדות התכנון - עם עדיפות למתקנים על גגות ובפריפריה. התוכנית צפויה לפתור חלק נכבד מהחסמים בתחום

כמעט שנתיים לאחר החלטת הממשלה בנושא, אושרה היום תוכנית המתאר הארצית להקמת מתקנים סולאריים, שצפויה לפתור חלק נכבד מהבעיות והחסמים שנתקל בהם כל מי שביקש להתקין מתקן סולארי.

 

עוד בנושא:

 

התוכנית מסדירה לראשונה את התקנתם של מתקנים סולאריים על ידי יזמים ואנשים פרטיים במוסדות התכנון - עם עדיפות למתקנים בפריפריה ולכאלה שאינם פוגעים בשטחים הפתוחים. בשטחים הפתוחים שבמחוזות תל אביב והמרכז התוכנית אוסרת על הקמת מתקנים סולאריים.

 
תוכנית המתאר הנוכחית (תמ"א 10), שגובשה על ידי משרד הפנים, מבקשת לסייע ביישום החלטת הממשלה מינואר 2009 החלטה זו קבעה כי עד שנת 2020 כ-10% ממשק החשמל הישראלי יתבסס על אנרגיות מתחדשות.
 
יעד הביניים של אותה החלטה קבע כי בשנת 2014 - יהוו האנרגיות המתחדשות כ-5% מכלל המשק. עם זאת, בשל היעדר הסדרת הנושא עד כה, הרי שנכון לשנת 2011 מהוות האנרגיות המתחדשות בקושי אחוז אחד ממשק ייצור החשמל.

 

קבלת היתר מהיר

התוכנית קובעת שכעת ניתן יהיה כעת לקבל היתר בוועדות התכנון והבנייה באופן מהיר, במידה שמדובר בהקמת מתקנים על גגות מבני מגורים, משק ותעשייה וכן בשטחי מאגרים וחניונים. בנוסף תינתן עדיפות לניצול כפול של הקרקע ולהקמת מתקנים סולאריים בשטחים שיועדו לפיתוח.

 

לצד זה, התוכנית מאפשרת ליזמים ולאנשים פרטיים לקבל אישור ממוסדות התכנון להקמת מערכות סולאריות על גגות בתים ובשטחים, במידה שמדובר בשטח של עד 750 דונם. התוכנית מבקשת לסייע גם בעידוד הפריפריה ולכן נקבעה עדיפות להתקנת מתקנים בגודל בינוני-גדול בשטחי תעשייה בנפת באר שבע, נפת הגולן ועוטף עזה.

 

ממשרד הפנים נמסר כי "במטרה לבחון את האיזון בין עמידה ביעדי צריכת האנרגיה והשמירה על שטחים פתוחים נקבע בתוכנית מנגנון למעקב אחרי יישומה". 

 

ממשרד התשתיות נמסר כי מעורבות המשרד בגיבוש התכנית הביאה להסרת חסמים, זירוז תהליכים והעדפה לפריפריה - כל זאת בהתאם למסמך המדיניות של המשרד שפורסם לפני מספר חודשים.

 

בחברה להגנת הטבע מברכים על אישור התכנית ומציינים כי היא יוצרת איזון בין הרצון לעודד ולהקים מתקנים של אנרגיה

סולרית לבין הצורך למנוע פיתוח מיותר בלב השטחים הפתוחים ההולכים ומצטמצמים בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן סולארי הע הגג
צילום: רויטרס
מומלצים