שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  כסף זר בסיכון גדול: מינוף בשירות המשקיע

  מינוף הוא כלי נהדר בשירות הקפיטליזם, החל ממשכנתא ועד מסחר בשוק ההון, אך טעות אחת שתתבצע "בעזרתו" יכולה להפיל גם את הסוחר הגדול ביותר. מהו מינוף בהשקעות?

  אנשים רבים חולמים לעשות "מכה" בבורסה. אחד ה"פטנטים" להגדלה מהירה של הרווחים בבורסה, או בכלל בעסקים, הוא שימוש במינוף. מינוף הינו מצב שבו אנו משתמשים בכסף לא לנו, כדי לבצע רכישה. אין מדובר רק בהשקעות בבורסה, מינוף הוא בכלל כלי נהדר בשירות הקפיטליזם ואפילו זוגות צעירים משתמשים בו כשהם לוקחים משכנתא, מבלי לקרוא לזה ב"שם המפורש".

   

  כסף על חשבון הבנק תמורת ריבית

  כאשר זוג צעיר (או בכלל) בא בדרישת משכנתא לבנק, ברוב הבנקים הוא יידרש להגיע עם כ-30% מהון הנכס. כלומר, אם מחירו של הנכס הינו מיליון שקל, מבקש המשכנתא צריך להביא איתו 300 אלף שקל. הסכום הנותר, 700 אלף שקל, אותו יקבל דורש המשכנתא מהבנק, הוא למעשה מינוף.

   

  הבנק ימנף את בקשת דורש המשכנתא וילווה לו את הסכום החסר, תמורת ריבית. כמו שציינו, מינוף הוא דבר נהדר כל עוד משתמשים בו בצורה חכמה: במקרה של משכנתא - כל עוד עומדים בהחזרים החודשיים אזי ייתכן וזו עסקת החיים, אך אם לא עומדים בהחזרים, המינוף הופך ל"רעל" ומכרסם את הון הדורש.

   

  בדומה להלוואה שמציע לנו הבנק "ברוב טובו", ברוקרים רבים משתמשים במינוף ככלי שיווקי על מנת לפתות סוחרים מתחילים לסחור בבורסה.

   

  הברוקר מוסיף פי 3

  מינוף בבורסה הינו הדלק המניע השקעות חדשות, אך הוא מתאים לסוחרים המנוסים יותר. סוחר מתחיל, המשתמש בכסף ממונף, מכניס עצמו למלכודת דבש. מצד אחד- יש לו סיכוי להרוויח סכום גבוה בהרבה אך מצד שני, קיים סיכון כי במקרה של הפסד, גם הקרן עלולה להיפגע ואז נקלע הסוחר לבעיה חמורה.

   

  כיצד מתבצע המינוף במסחר בבורסה? מדובר בכסף של הברוקר, אשר מתווסף להשקעה של הסוחר ביחס של 1:3. לשם המחשה: במידה וסוחר מחליט להשקיע מכספו 4,000 דולר, יוסיף הברוקר לחשבון המיועד למסחר בלבד 12 אלף דולר נוספים (3 דולר על כל דולר שמשקיע הסוחר), כך שסה"כ החשבון יהיה בגודל של 16 אלף דולר.

   

  אם נתרגם זאת לשקלים: מהשקעה של 14 אלף שקל הגענו להשקעה של 56 אלף שקל והמשמעות היא רווח אופציונאלי של 10% מסכום של 56 אלף שקלים במקום מסכום של 14 אלף שקל.

   

  אבל, צריך לקחת בחשבון שלא תמיד נרוויח. משמעות הפסד במינוף היא: מספיק הפסד בגובה 25% מערך המניה, כדי למחוק כליל את סכום הקרן. כלומר, כל הסכום שהשקענו. מניית טבע, לדוגמא, ירדה ברבעון האחרון כ- 12%, מי שהשתמש במינוף, ספג בפועל הפסד של 48% מהקרן.

   

  את הכסף למינוף מקבלים בצורה אוטומטית בחשבון המסחר ביום ההפקדה. כלומר, לאחר הפקדת הכספים בחשבון הסוחר במערכת המסחר, יופיע המושג "כח קנייה ("Buying power) ובו יראה הסוחר את המזומן בחשבונו מוכפל פי 4.

   

  האינטרס של הברוקר לתת לכל סוחר מינוף נעוצה בעובדה שהוא גוזר את רווחיו כאחוז מגובה העסקה ולכן הוא מעוניין בביצוע עסקאות גבוהות כמה שיותר.

   

  תמרורי האזהרה של הברוקר

  ומה קורה אם לא מעוניינים במינוף? קיימת אפשרות להיכנס לעסקאות בגובה המזומן בלבד ולא להשתמש בכספי המינוף ולחילופין, לבקש מהברוקר להוריד את המינוף כך שהחשבון יהיה על בסיס מזומן בלבד.

   

   מה קורה לכספי הברוקר במידה של הפסד? במקרה של ירידה דרסטית ברמת המזומן בחשבון הסוחר, מערכות הברוקר יזהירו אותו מהגעה ל- MARGIN CALL. ביטוי זה משמעותו שהסוחר מסכן יותר כסף ממה שמותר לו ובמילים אחרות מסכן את כספי הברוקר.

   

  במקרה של MARGIN CALLMA , הברוקר ידרוש מהסוחר לכסות תוך יום עבודה אחד את הסכום החסר. במידה והסוחר לא מעביר את הכסף, הברוקר רשאי לסגור לסוחר את הפוזיציות במחיר שוק.

   

  במצב של סיכון כספו של הברוקר, השליטה בחשבון המסחר עוברת לברוקר להפחתת הסיכון, כל עוד הסוחר לא העביר סכום כסף נוסף לחשבונו. לאחר עבירה כפולה של MARGIN CALL, עלול הסוחר לקבל השעיה של 90 יום מהבורסה.

   

  לסיכום, בעזרת מינוף ניתן להגיע לרווחים משמעותיים וגדולים יותר. אך גם טעות אחת שתתבצע "בעזרתו" יכולה להפיל גם את הסוחר הגדול ביותר. אגב- המינוף היווה את הגורם העיקרי למשבר הסאב – פריים ומה שיגרום למשבר הבא.

   

  דודו רוז - "סימפל טרייד" 

   

  אזהרה: כל מה שנרשם הוא על דעתי האישית בלבד ואינו המלצה או ייעוץ לרכישת ניירות ערך. כל מי שמבצע פעולה כזו או אחרת עושה זאת על עצמו ואחריותו האישית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בורסה וול סטריט
  צילום: רויטרס
  דודו רוז
  צילום: אלי גרוס
  מומלצים