שתף קטע נבחר

נתניהו הולך עם ליברמן: חוק הגיור הצבאי יקודם

לאחר ששוחח בטלפון עם השר ישי ונפגש עם ח"כ גפני, החליט נתניהו כי ועדת הכנסת תדון היום בהעברת החוק לוועדה בראשות ישראל ביתנו. ביהדות התורה מאיימים להתנגד לתקציב, בש"ס בינתיים מנמיכים פרופיל ומחכים לרב עמאר

ראש הממשלה הולך עם ליברמן בקרב על חוק הגיור הצבאי  מול החרדים, כשברקע הדיונים על תקציב המדינה לשנתיים הקרובות. הבוקר (יום ג') תכונס ועדת הכנסת, כדי להעביר את הדיון בחוק לו מתנגדות הסיעות החרדיות, לוועדת חוק, חוקה ומשפט - שבראשותה עומד ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו.

 

נתניהו שוחח אמש בטלפון עם יו"ר ש"ס, אלי ישי, שהיה בביתו. באותו זמן דיבר יו"ר הקואליציה,

 ח"כ זאב אלקין מהליכוד, עם יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ אברהם מיכאלי.

 

מוקדם יותר נועד נתניהו בארבע עיניים עם ח"כ משה גפני מיהדות התורה. ראש הממשלה אמר כי הוא מבקש להכיר בגיור בצה"ל כבעל תוקף שלא ניתן לערער עליו. "אני מבקש פתרון. אמרתי בעבר ואני מתכוון לעמוד על כך, שאם יימצא פתרון באמצעות הרב הראשי (שלמה עמאר), חוק הגיור הצבאי לא יעבור. אבל אם לא יימצא פתרון, החוק יעבור. עלינו לגרום לכך שהגיור הצבאי יוכר במלואו".

 

חוק הגיור הצבאי, שעבר לפני כשבועיים בקריאה טרומית בכנסת, קובע כי לא יידרש אישור של הרבנות הראשית לישראל לגיורי הצבא. בש"ס רואים בו פגיעה בסטטוס-קוו וכרסום במעמד הרבנות, ומאשימים את ישראל ביתנו בניסיון לפלג את העם. אנשי ש"ס טוענים כי החוק יביא למערך גיור נפרד לצבא, שיהפוך את בוגרי צה"ל ל"מתגיירים סוג' ב'".

 

ח"כ אלקין אמר ל-ynet: "הליכוד מעוניין בפתרון להסדרת גיור חיילי צה"ל. לדעתנו עדיף לפתור זאת בדרך הפשוטה, באמצעות הרב הראשי, שתורם רבות לקידום עניין הגיור. אבל כל עוד הפתרון הזה לא הוסדר, אין לנו דרך אלא לתמוך בהליך חקיקת החוק".

 

"הרב לא מחליט, ואנחנו סופגים את הביקורת"

במקביל, בכירים בש"ס ובבית הרב עובדיה יוסף לוחצים על הרב הראשי שלמה עמאר לאשר לאלתר את גיורי צה"ל, כדי להביא לסיום המשבר המתמשך מול ישראל ביתנו. גורם במפלגה טען אמש בשיחה עם ynet כי הססנותו של עמאר,

 הדוחה כבר כמה חודשים את ההכרעה בנושא, היא שמונעת כעת את פתרון הבעיה, זאת לאחר שש"ס עצמה כבר הצהירה כי גיורי החיילים מוכרים על ידה ונחוץ להם רק אישור "טכני". לדבריו, העיכוב גורם ללחץ על המפלגה, אף שהנושא תקוע שלא באשמתה.

 

התחושה בש"ס היא כי הרב הראשי חושש לקבל החלטה שאינה מקובלת על הרבנים האשכנזים ובראשם הרב יוסף אלישיב: תחילה גלגל את הדיון בסוגיה אל מועצת הרבנות הראשית, זו הקימה ועדת רבנים שחבריה התפטרו כעבור ימים אחדים, ובימים האחרונים הקים עמאר עצמו ועדה נוספת שתייעץ לו בנושא. במפלגה מצפים כי הרב, הנושא באחריות לגיור בישראל, יעשה סוף לסאגה. "בנינו עליו והבטחנו הבטחות בעניין, אבל הוא לא מקבל החלטה ואנחנו סופגים את הביקורת".

 

הגורם הוסיף כי חברי הסיעה מנסים כעת להנמיך פרופיל בנושא הגיור כדי לא למשוך את האש שאינה מגיעה להם, ובמקומם נכנסה לתמונה יהדות התורה שאיימה שלא לתמוך בתקציב המדינה. לדבריו, "לא סתם אריאל אטיאס אמר שהפכנו חרדים יותר מהחרדים. נוצר מצב שהרב עובדיה יוסף אומר שגיורי הצבא כשרים, אנחנו מצהירים שאין לנו בעיה איתם ושזה בדרך לפיתרון, אבל הרב עמאר לא חותם בגלל הרב אלישיב". ואכן, בש"ס הרשמית סירבו הערב להתייחס לנושא, אף שישי הבטיח משבר קואליציוני אם החוק יקודם לקריאה ראשונה.

 

עם זאת הוסיף הגורם כי הוא מבין את חששו של הרב הראשי לאשר גיור שלא יוכר על ידי רשמי הנישואים הליטאיים.

 "זה יגרום לאותו מצב שבגללו אנחנו מתנגדים לחוק הזה – גיור סוג א' וגיור סוג ב', ולכן הוא רוצה לסגור את העניין הזה קודם מול הרב אלישיב והאשכנזים, אבל מה הסיכוי שזה יקרה?".

 

בלשכת הרב הראשי עמאר אמרו הערב כי הוועדה שהקים פועלת במרץ לגיבוש ההמלצות ולהגשתן בהקדם לרב, אף שלא הוגבלה בזמן. "רק אתמול החברים ישבו שש שעות יחד עם הרב הצבאי הראשי, והן עושים עבודה רצינית מאוד. אין מה לעשות – אין קיצורי דרך. אי אפשר לעשות את זה יותר מהר ממה שזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וישי. שוחחו בטלפון
צילום: נועם מושקוביץ
ליברמן. בינתיים הוא הבוס
צילום: גיל יוחנן
הרב עמאר. המפתחות בידיו
צילום: ירון ברנר
מומלצים