שתף קטע נבחר

עלות ההסכמים הקואליציוניים: 1.138 מיליארד ש'

מחיר הקואליציה של נתניהו: ישראל ביתנו תקבל 294 מ' שקל וש"ס תקבל 260 מ' שקל - כך חשף ח"כ חיים אורון שפירט את הסכומים שיינתנו כדי להבטיח את תמיכת הסיעות בתקציב. יו"ר הכנסת הורה ליועץ המשפטי של הכנסת לבדוק את הנתונים

עלות ההסכמים הקואליציוניים שנועדו להבטיח את תמיכת סיעות הקואליציה בתקציב הבא לשנים 2011 ו-2012 מסתכמת ב-1.138 מיליארד שקל – 569 מיליון שקל בכל שנה. נתון זה חשף הבוקר (ג') במליאת הכנסת ח"כ חיים אורון (מרצ).

 

 

הוא פירט את הסכומים שיינתנו לכל סיעה לפי ההסכמים: ישראל בתינו - 147 מיליון שקל לכל שנה או 294 מיליון שקל לשנתיים . ש"ס - 130 מיליון שקל לכל שנה או 260 מיליון לשנתיים. יהדות התורה - 120 מיליון שקל לכל שנה או 240 מיליון לשנתיים. העבודה - 100 מיליון שקל או 200 מיליון לשנתיים. הבית הלאומי - 72 מיליון שקל או 144 מיליון לשנתיים.

 

אורון אמר כי סכומים אלה מקופלים בסעיף הרזרבה של התקציב בכל שנה כדי למנוע שקיפות ודיון ציבורי. יעד הכספים אינו ברור למעט הכיוון הכללי של תחומי החינוך, הציונות, התרבות וכו'.

 

אורון ציין כי הוא יודע שקיימת התחייבות מוחלטת שהעמידו השותפות בקואליציה שאין לסגת מהסכומים הנ"ל. אורון אומר כי שיטה זו מחזירה בדלת האחורית במנהרת הזמן את שיטת החלוקה של הכספים הייחודיים שהייתה נהוגה בכנסת עד לפני כ-20 שנה.

 

ההקצבה שעולה הפעם מהסכמי הקואליציה כפי שחשף חבר הכנסת אורון נמוכה בהשוואה להקצבות שסוכמו עם שותפי הקואליציה בממשלות קודמות.

 

בעבר נמסר ל-ynet שהאוצר משריין סכום של כ-800 מיליון שקל לתשלומים הקואליציוניים. הצד החיובי הפעם הוא שזהו התקציב הראשון שלא מתנהלים סביבו מיקוחים עזים עם השותפות הקואליציוניות.

 

 

"לשון הסתרים" של התקציב

הממשלה ציינה אמש בסגנון מעורפל את קיומן של ההתחייבויות הללו. זאת כאשר סגן שר האוצר, יצחק כהן, הודיע בראשית הדיון על התקציב בחוק ההסדרים כי בהעברת התקציב לא נעשו שום הסכמים עם המפלגות למעט ההתחייבויות שניתנו בהסכמי הקואליציה לקראת תקציב 2009/2010 שיהיו בתוקף גם לשנים 2011/2012.

 

אורון כבר לחץ אתמול על סגן השר כהן לפרט מה מסתתר מאחורי סעיפי ההסכמים שהוא נקב מעל דוכן הכנסת רק במספרם הסידורי בהסכמים עם השותפות הקואליציוניות אבל כהן לא פרט ואורון חזר להסכמים ועשה את החישובים המתאימים ואת אופן הצגתם בתקציב – בסעיף הכללי של הרזרבה.

 

הוא אמר הבוקר כי סגן שר האוצר דיווח לכנסת "לשון סתרים". בעקבות הודעת אורון הורה יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, ליועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון, לבדוק את הנתונים ולחוות את דעתו אם הקצבות אלה עומדות במסגרת החוק המחייב את הממשלה לדווח עליהם בפרוטרוט לפני ההצבעות הסופיות על התקציב. לפי דברי סגן שר האוצר אמש לא נדרש דיווח מעבר למה שמסר באופן רשמי.

 

חריגת תקציב הביטחון: 12 מיליארד שקל

כבר אתמול התריע אורון בוועדת הכספים על חוסר השקיפות בתקציב, כאשר לאישור הוועדה הוגשה בקשה להוסיף 420 מיליון לתקציב הביטחון.

 

הוא אמר שם כי הוועדה לא מקבלת תמונה מלאה של התוספות החד פעמיות כביכול שתקציב הביטחון מקבל ולהערכתו בשנתיים האחרונות נוספו לתקציב הביטחון 12 מיליארד שקל. הוא עומד למעשה על 61 מיליארד שקל במקום 49 מיליארד שאושרו לו ב-2009.

 

חשיפת נתוני ההתחייבויות הקואליציוניות לשותפות שופכת אור על ההערה של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אתמול בדיון הוועדה על המשבר בבית החולים ביקור חולים. גפני אמר שם כי אם פתרון המשבר היה תלוי רק ב-30 מיליון שקל שבית החולים דורש להמשך קיומו. "הייתי נותן את הסכום מהכספים של יהדות התורה", אמר מבלי לפרש מהיכן יגיעו. כעת נראה שהתכוון להקצבה שהסיעה עומדת לקבל (120 מיליון שקל) בתוך התקציב הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההקצבה נמוכה לעומת ממשלות קודמות. נתניהו
צילום: AFP
הכספים הייחודיים חוזרים. ח"כ אורון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים