שתף קטע נבחר

שאמה: האוצר מוכן לתת ערבות למימון תמר

יו"ר ועדת הכלכלה אמר כי שר האוצר שטייניץ אמר שהוא מוכן לתת ערבות מדינה למימון פרויקט פיתוח הגז. מנכ"ל דלק-אנרגיה בתגובה: הממשלה לא הגישה הצעה קונקרטית בנושא

יו"ר וועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה-הכהן אמר בצהריים (ג') כי שמע מפי שר האוצר יובל שטייניץ' שהוא מוכן לתת ערבות מדינה למימון הפיתוח של פרויקט תמר. לדברי שאמה-הכהן, אף אחד לא הגיש לו בקשה מכיוון זה. אם תוגש בבקשה, האוצר ידון בה.

 

לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

שאמה אמר את הדברים בדיון על התקשרות החברה לישראל עם חברת הגז המצרי עבור בתי הזיקוק. הדיון גלש מהר לאווירת אי הוודאות הפיננסית שנוצרה לגבי המשך הפיתוח של פרויקט תמר, זאת בעקבות מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי והטענות של קבוצת תשובה כי אווירה זו מונעת מהם לגייס בבנקים את האשראי לפיתוח הפרויקט.

 

שאמה ציטט את דברי שר האוצר במענה לטענת גדעון תדמור, מנכ"ל חברת דלק-אנרגיה, שמובילה את פרויקט תמר כי מצד הממשלה לא הוגשה להם עד כה הצעה קונקרטית של מתן ערבות מדינה למימון הפרויקט.

 

דברי שאמה העבירו את הכדור למגרשם, אף שבקשת הערבות צריכה לבוא מצד מנהלי הפרויקט שכן מדברי השר עולה כי האוצר לא דוחה על הסף את נושא הערבות אם בכוחו להפיג את אווירת אי הוודאות הפיננסית שמטרידה את מנוחת המשקיעים.

 

תדמור אמר רק: "אנחנו לא רוצים סיוע, אלא רק שלא יפריעו לנו. ערבות מדינה לא פותרת את הבעיה כי הבנקים שואלים את עצמם אם העסק כדאי מבחינה כלכלית". הוא דרש להחריג את תמר ולקיים את כל ההבטחות שהממשלה נתנה לפרויקט.

 

"המדינה לא צריכה להיות תלויה הספק אחד"

מרכז ועדת ששנסקי, אודי אדרי, אמר כי נושא המימון לא היה הבעיה המרכזית שמטרידה את הוועדה. יוזמי הדיון חכ"ים חמד עמאר (ישראל בתינו) ומירי רגב (ליכוד) היטו אותו לבעיות של תמר ודרשו לתת לקבוצת תשובה לפחות את ההקלות במס שניתנו לקבוצת יוסי מימן, השותפה הישראלית וחברת הגז המיצרי emg.

 

ד"ר נמרוד נוביק, מקבוצת מימן, אמר כי החברה לא נהנית מהקלות מס. היא משלמת את המיסים המגיעים ממנה כחברה ישראלית. וטען כי הם אינם יבואני גז אלא מייצאים לישראל את הגז המצרי.

 

החכ"ים לא השתכנעו וטענו כי הממשלה נותנת עדיפות לגז המצרי שאספקתו הסדירה איננה מובטחת במקום להעדיף את המקור הבטוח של תמר שכולו כחול לבן. הם אמרו כי טובת המדינה מחייבת שנסמוך רק על עצמנו ולא נהיה תלויים בחסדי מדינה זרה. "סוף סוף יש לנו גז, אז למה אנחנו מחפשים איך לדפוק את עצמנו?"

 

מנכ"ל משרד התשתיות, שאול צמח, חברו ועדת ששנסקי, אמר כי המדינה לא צריכה להיות תלויה בספק גז אחד ולאומיותו לא משנה. לכן הבעיות של תמר חייבות להיפתר מחר ולא בעוד שבוע או חודש, והשיקול של סיוע לתמר צריך לבוא קודם לכל שיקול אחר. זאת מאחר שמשק החשמל בסכנה אם הגז שלך תמר לא יגיע בכל היותר ב-2013.

 

אדרי העיר כי ההחלטה היא בידי היזמים וח"כ רגב שאלה: "האם האוצר משחק את האו"ם? ואיפה העידוד שלכם ליזמים?". ח"כ רונית תירוש (קדימה) הציעה לקיים חקירה של התנהלות האוצר בפרשה בידי ועדת חקירה פרלמנטארית או של מבקר המדינה. וגם קראה לשר האוצר להתפטר.

 

היו"ר שאמה לא סיכם את הדיון ואמר שהוא יימשך לאחר שוועדת שישנסקי תגיש את מסקנותיה הסופיות. הוא הבטיח דיון נפרד אם למסקנות יהיו השלכות על המשקיעים הקטנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים