שתף קטע נבחר

מכתב הרבניות: בנות, אל תצאו עם ערבים

נשות רבנים בכירים חתמו על מכתב הקורא לנשים יהודיות להתרחק מסביבתם של ערבים: "בכפר שלהם, בשליטה שלהם, הכול הופך להיות שונה... את תשומת הלב שכל כך ביקשת לעצמך יחליפו קללות, מכות והשפלות"

לאחר מכתב הרבנים, שקרא לא להשכיר דירות לערבים, הגיע תורן של הרבניות: 27 נשות רבנים מרכזיים חתמו הערב (יום ג') על מכתב שמפיץ ארגון "להבה", הקורא לנשים יהודיות שלא לצאת עם ערבים, לא לעבוד במקומות שבהם מועסקים ערבים ולא להתנדב לשירות לאומי עימם. יוזמי המכתב אומרים כי מטרתו למנוע התבוללות וקשרי זוגיות בין נשים יהודיות וגברים ערבים.

 

בין החתומות על המכתב: הרבנית נצחיה יוסף - אשתו של הרב יעקב יוסף (בנו של הרב עובדיה יוסף), הרבנית אסתר ליאור - אשתו של הרב דב ליאור מקרית ארבע, הרבנית שלומית מלמד - אשתו של הרב זלמן מלמד מבית אל, הרבנית אסתר לבנון - אשתו של הרב

אליקים לבנון מאלון מורה, הרבנית סטרנה דרוקמן - אשתו של הרב מאיר דרוקמן מקריית מוצקין ואחרות.

  

במכתב נאמר: "יש לא מעט פועלים ערבים שמכנים את עצמם בשם עברי. יוסוף הופך ליוסי, סמיר הופך לסמי ועאבד הופך לעמי. הם מבקשים את קירבתך, מנסים למצוא חן בעינייך ונותנים לך את כל תשומת הלב שבעולם, הם דווקא כן יודעים להתנהג באדיבות, לשחק אותה כאילו הם באמת דואגים לך, לומר מילה טובה, אלא שההתנהגות שלהם היא רק זמנית. ברגע שאת בידיים שלהם, בכפר שלהם, בשליטה שלהם הכול הופך להיות שונה... החיים שלך לא יחזרו להיות כפי שהיו, ואת תשומת הלב שכל כך ביקשת לעצמך יחליפו קללות, מכות והשפלות".

 

"הסבתות שלך לא חלמו ולא פיללו שמישהי מצאצאיהן תעשה מעשה שיוציא את הדורות הבאים במשפחתה מהעם היהודי. למענך, למען הדורות הבאים, וכדי שלא תעברי את הסבל הנוראי, אנו פונות אלייך בבקשה, בתחינה, בתפילה. אל תצאי עם גויים, אל תעבדי במקומות שיש שם גויים ואל תעשי שירות לאומי ביחד עם גויים".

 

 

זו בעיה דתית - לא גזענות

בנצ'י גופשטיין, מבכירי ארגון "להבה" ומתלמידיו של הרב כהנא, סיפר ל-ynet: "חשוב לי להסביר שהבעיה היא דתית, ולא על רקע גזעני. אם בני יחליט להתחתן עם ערביה שעברה גיור אין לי כאן כל בעיה. הבעיה היא ההתבוללות שהתופעה הזו יוצרת. ארגון 'להבה' פועל נגד תופעת ההתבוללות שמסכנת את קיומו של העם היהודי. בכל העולם ממשלת ישראל והסוכנות משקיעים משאבים רבים במיגור התופעה וכאן, בארץ, הדבר מתפרש כגזענות. הפעילות שלנו מתמקדת בהסברה, קיום הרצאות והצפת הבעיה".

 

אתה ידוע כאיש כהנא ותיק. האם ניתן לומר שיש קשר אידיאולוגי בין "להבה" למשנתו של הרב?

 

"הרב פעל הרבה בנושא ההתבוללות, וכך גם אנחנו. אנו מאתרים את הנערות ומנסים לשכנע אותן לחזור למקורות. עם הבנות אנו פועלים בכפפות של משי, להסביר לכל אחת שהיא בת של מלך ואת החשיבות של הנושא. כך אנו גם מחזירים אותן לחק היהדות. בחודש האחרון עשינו

השבה ליהדות של שתי נערות שהתאסלמו".

 

ארגון להבה (למלחמה בהתבוללות בארץ הקודש) הוקם לפני כשנה ומשמש ארגון גג לארגונים רבים הפועלים נגד זוגיות מעורבת בין יהודים וערבים. שורשיו צמחו מארגונו של הרב כהנא "יד לאחיות".

 

אנשי הארגון מגדירים אותו כא-פוליטי ומספרים כי פעילותו בעיקר הסברתית: "המיקוד שלנו זה הסברה ומניעה. אנו עושים כנסים שבהם אנו מעבירים הרצאות ומקרינים סרטים על התופעה שתפסה תאוצה, והיא בעייתית בעיקר בירושלים, צפת, הטיילת בבת ים ובאר שבע. בהרבה מהערים הוקמו תאים שפועלים באופן עצמאי. אנו לא מנחים את פעילות התאים אלא רק מציפים את הבעיה וכל תא פועל לפי ראות עיניו".

 

מנכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר בתגובה למכתב: "המשך גל הגזענות הוא תוצאה של היעדר אכיפה מצד המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה. גורמים בימין עושים כל מאמץ כדי להחיות ולהעצים את אש הגזענות נגד ערבים בישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוזי ברק
הרב יעקב יוסף. גם אשתו חתמה
צילום: עוזי ברק
מכתב הרבנים
מומלצים