שתף קטע נבחר

מחאה נדירה בתוניסיה: שני הרוגים בהפגנות

לאחר ששני בני אדם נהרגו בהפגנות מחאה על האבטלה הגואה, הבטיח הנשיא לפעול ליצירת מקומות עבודה חדשים - אך הזהיר את המפגינים. "האלימות תרחיק את התיירים והמשקיעים", טען

המחאה הציבורית על האבטלה הגואה בתוניסיה יצאה מכלל שליטה והצליחה להפר את השקט במדינה הצפון-אפריקנית: נשיא תוניסיה, זין אל-עבאדין בן עלי, הבטיח אמש (יום ג') לפעול ליצירת מקומות עבודה חדשים בעקבות סדרה של הפגנות אלימות שגבו את חייהם של שני בני אדם.

 

בהודעה פומבית ראשונה מאז שפרצו ההפגנות, טען בן עלי כי המחאה חוטאת למטרה. "השימוש באלימות ברחובות על-ידי מיעוט של קיצונים נגד האינטרס של ארצם אינו מקובל", אמר בנאום טלוויזיוני, "יהיה לזה השפעה שלילית על יצירת מקומות עבודה, וזה ירפה את ידי המשקיעים והתיירים".


הנשיא (שני משמאל) ליד מיטתו של הצעיר שהצית את עצמו (צילום: AFP)

 

ההפגנות החלו לפני כשבועיים, כשבוגר אוניברסיטה מובטל הצית את עצמו לאחר שהמשטרה החרימה ממנו פירות וירקות שמכר ללא רישיון. באחת ההפגנות נורה אדם מאש המשטרה, ובאירוע אחר מפגין חישמל את עצמו למוות. בימים האחרונים המחאה המשיכה להתפשט, וביום שני כאלף מפגינים התעמתו עם שוטרים בבירה תוניס.

 

מחאה ציבורית היא עניין נדיר למדי בתוניסיה, שהוגדרה באחד מהמסמכים האמריקנים שהודלפו

לאתר ויקיליקס כ"מדינת משטרה". הנשיא תואר כמי שאיבד את הקשר עם הציבור אחרי 23 שנים בשלטון.

 

בן עלי, שנפגש אתמול עם משפחותיהם של ההרוגים וגם עם הצעיר שהצית את עצמו, טען כי ישנן מפלגות ששופכות שמן למדורה ומנסות לנצל את ההפגנות לצרכים פוליטיים. הוא הבטיח לפעול ליצירת מקומות עבודה, אך הזהיר שיפעל בנחישות נגד המפגינים האלימים.

  

הנשיא, שהשתלט על המדינה בהפיכה ב-1987, נבחר מחדש ב-2009 לכהונה שישית, לאחר שזכה ב-89 אחוז מקולות הבוחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדינת משטרה? מפגינים בתוניס
צילום: AFP
ההפגנה בתוניס
צילום: AFP
מומלצים