שתף קטע נבחר

שטייניץ בפתח ההצבעות: התקציב טוב לחלשים

הכנסת אמורה לאשר בקריאה שנייה ושלישית את תקציב 2012-2011 בסך של כ-247 מיליארד שקל, וכ-259 מיליארד שקל ל-2012. בנוסף, תאשר הכנסת את חוק ההסדרים. בפתח הדיון אמר שר האוצר: "התקציב טוב לנשים עובדות - אנחנו מוסיפים 700 מיליון שקל לסבסוב מעונות יום לנשים עובדות"

תקציב המדינה הדו שנתי לישורת האחרונה: הכנסת אמורה לאשר היום בקריאה שנייה ושלישית את תקציב המדינה לשנים 2012-2011 בסך כולל של כ-247 מיליארד שקל, וכ-259 מיליארד שקל ל-2012. בנוסף, תאשר הכנסת את חוק ההסדרים לשנתיים הבאות שהוא קצר בהרבה מהחוק שהוגש בשנים האחרונות. לפני תחילת ההצבעות נשאו דברים שר האוצר, יובל שטייניץ, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ושר האוצר לשעבר, ח"כ רוני בר-און (קדימה).

 

 

השר שטייניץ קרא לכנסת לתמוך בתקציב: "אנחנו מביאים תקציב טוב לאזרחי ישראל ואני מבקש מהחכים לאשר אותו", אמר - והדגיש כי התקציב טוב לחלשים, לחינוך ולפריפריה.

 

שר האוצר פתח את דבריו בתזכורת על דיוני התקציב הדו שנתי הקודם: "הצגתי אז את התקציב ואת התוכנית הכלכלית -האופוזיציה תקפה. את עסקת החבילה עם ההסתדרות - האופוזיציה תקפה. הצגתי תוכנית בלימה בתנופה - האופוזיציה תקפה.

 

"והנה שנה וחצי לאחר מכן. בשנת 2010, המשק יצר משרות חדשות, הצמיחה מתקרבת ל-4% חיובי, ולכן אדוני, כיוון שעם ההצלחה קשה להתווכח, כל מה שהאופוזיציה עשתה היה לדבר על התקציב הבא. ולכן אני אומר כמה מילים על התקציב הבא:

 

"אדוני היו"ר אנחנו מגישים היום כאן תקציב טוב למדינת ישראל. תקציב של צמיחה, של חינוך, של פריפריה, של סגירת פערים וסיוע לחלשים בחברה, של שילוב החרדים והערבים בכלכלה ובעבודה.

 

"למי התקציב הזה טוב? הוא טוב לאזרחי מדינת ישראל וכלכלת ישראל. הוא טוב לאמהות עובדות, כי אנחנו מוסיפים כסף למעונות יום, הוא טוב לאמהות עובדות, כי כל אמא עובדת תקבל 500 שקל תוספת שכר.

 

"התקציב הזה טוב לקשישים - אלה שכבר לא יכולים לעבוד, שכבר ביצרו וחיזקו את מדינת ישראל. התקציב טוב לעובדים החלשים, שמשתכרים שכר מינימום או 5,000 שקל, משום שיש בו גידול קצבאות ומשום שיש בו מס הכנסה שלילי, ותוספת הכנסה להורים עובדים בעלי שכר נמוך משמעותית.

 

"שמענו מהאופוזיציה כי התקציב פוגע במעמד הבינוני. עכשיו אני אומר לאזרחי מדינת ישראל את האמת: החלשים בחברה בממוצע, אם לוקחים את המסים ואת הנחות המסים, את הקצבאות ומס הכנסה שלילי: 1,600 שקל תוספת לחודש לבעלי הכנסה נמוכה. התקציב הזה הוא טוב לחלשים. הוא גם טוב לחרדים ולערבים וישלב אותם בתעסוקה". שטייניץ הוסיף, כי גם מעמד הביניים הגבוה יהנה מהתקציב: "מי שמרוויח 20 אלף שקל בחודש יוצא נשכר ב-1,600 שח לחודש".

 

עוד הוסיף השר: "התקציב טוב בעיקר להכנסה הפנוייה של האזרחים הפנויים. יש פה חיזוק עצום בחינוך ורפורמה משמעותית להשכלה הגבוהה. זה חסר תקדים. התקציב טוב לפריפריה, ביחד עם פריסת רכבות יש גם חיזוק מפעלים בנגב ובגליל.

 

"ישראל היום צריכה לרוץ מהר יותר מכולם, לכן חשוב שסדר העדיפויות הוא לא בצריכה אלא בצמיחה. מה זו צמיחה? זה עידוד התעסוקה, זה מס הכנסה שלילי, זה מחזק את החלשים, זה תוספת שלא הייתה כדוגמתה למעונות יום, זה תקציב טוב לאזרחים וטוב מאוד לצמיחה ולכלכלה במדינת ישראל".

 

בר-און לנתניהו: לך לבחירות ונסה שוב עוד 10 שנים

לפני השר שטייניץ דיבר שר האוצר לשעבר בר-און שפנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, באופן אישי: "במקום עוד נאום תקציב, אדוני היו"ר, מכיוון שאני יוצא מתוך הנחה שממילא הכול נאמר, רציתי לדבר עם ראש הממשלה. באמת שיחה אישית, שקטה מלב אל לב. שיחה נוקבת. אבל מלב אל לב", אמר בר-און.

 

"ראש הממשלה איננו. שר העל לענייני כלכלה, הכנסת מטריחה את עצמה 3 ימים, יום ולילה ועוד יום ועוד לילה ועוד יום ואין ראש ממשלה... "תראה הכול צפוי והרשות נתונה, ואנחנו יודעים כמעט כל מה שיהיה פה. עוד מעט יעלה לפה יו"ר וועדת הכספים, זה שקרא לך אדוני רה"מ, אתמול, סמרטוט, ויספר את הסיפורים ובסוף יצביע בעד התקציב. עוד מעט יעלה לכאן שר האוצר ויפליג בשבחי התקציב והסיסמאות יהיו כולם ברמה שעין אדם נורמאלי כמעט לא שוזפת אותם: בינלאומי, ותקדימי, וראשוני, ונפלא, ומקסים ומושלם והכי טוב שהיה אי פעם בכל מקום על פני הפלטנה הזאת. אם הוא מאמין בזה שיבושם לו".

 

"אני רציתי להגיד לך, אדוני ראש הממשלה... די! מספיק! ... אתה הופך לנטל על מדינת ישראל... אתה יודע שעל כל רגע שאתה ממשיך לשבת שם בלשכה הסגורה הזאת כשידיך כפותות כשאתה לכוד, כשאתה לא חופשי לעשות דבר, אתה פשוט מסכן את מדינת ישראל. ולמדינת ישראל להבדיל ממך, למדינת ישראל אין זמן. וכשאתה תמשיך לשבת בלשכת ראש הממשלה החל מהרגע הזה, אתה מבזבז את זמננו, אתה מבזבז את זמנה של המדינה. הממשלה שלך אדוני ראש הממשלה תקעה את התהליך המדיני. תקעה שלא לומר הרסה. כי אנחנו אנשים עם תקווה ולא רוצים לדבר עליו כמשהו בלתי הפיך.

 

"הממשלה שלך אדוני ראש הממשלה הפכה את מדינת ישראל שלנו של כולנו למנודה בעמים. הממשלה שלך אדוני ראש הממשלה לקחה את החברה הזאת, את החברה הישראלית והפכה אותה לחברה שסועה וקרועה ומפולגת וקסנופובית. ואתה והממשלה שלך אשמים. 

 

"תעשה את הדבר האחרון, אדוני רה"מ, שעוד ייתן לך לגיטימיות. תיפגש היום או מחר בבוקר עם יו"ר האופוזיציה, תסכם איתה מועד לבחירות, תעביר את השלטון באופן מסודר, ולך לדרכך ויהיה אלוהים עימך. תצא על רגלייך, תצא על רגלייך, אדוני ראש הממשלה. כך לך חופשה ממושכת, אתה איש ברוך כישרונות, תעשה למען העם היהודי ולמען מדינת ישראל את הדבר הטוב שאתה יודע לעשות - תדבר בשבילנו. אתה איש צעיר, אדוני ראש הממשלה. אתה בן 60. אתה מכיר את החוויה הזאת. בעוד 10 שנים בעוד 10 שנים תבוא ותנסה שוב. אולי זה אפשרי, אולי בפעם השלישית, אדוני ראש הממשלה, זה יצליח לך". 

 

גפני: חוק הגיור - חבלה בתקציב ובמשק

יו"ר ועדת הכספים, גפני, אמר בדיון: "היום הזה היה צריך להיות לי יום של שמחה אבל אני לא מרגיש אחריות לאומית על התקציב. אחרי שהגענו לאיזונים ופשרות עם האוצר, שהיה מאוד מעשי, כדי שיהיה לנו תקציב טוב ומאוזן, פתאום כמו חבלה, מן סחיטה, יום לפני אישור התקציב, נחת עלינו נושא שנוי במחלוקת (חוק הגיור הצבאי) שקלקל את התמונה.

 

"הייתי אצל ראש הממשלה וביקשתי לדחות אותו כי ביקשתי לאשר את התקציב ולדחות את כל ההסתייגויות. אבל לא. לישראל ביתנו יש כנראה אקדח. יש כלכלה ומשק ואזרחים, אבל ככל הנראה הפוליטיקה חזקה מהנושאים הרציניים. אני רואה בזה חבלה בתקציב ובמשק ובכלכלה, שלא הייתה כדוגמתה.

 

"תקציב רע אפשר לדחות, אבל לא את זה. התקציב מצוין. חוק ההסדרים שאין בו גזרות מצויין. ויתרתי למענו על דברים עקרוניים. לי אין טייקונים. יכולתי ללכת עד הסוף באופן עקבי ולבקש שתאשרו את התקציב אם היה זה יום רגיל שבו מדינה מתוקנת צריכה להתנהל. אבל זה לא היום. ככה אני לא מרגיש אחריות לאומית על התקציב".

 

גפני סיים באומרו שכחבר הקואליציה הוא נאלץ להצביע בעד חוק ההסדרים והתקציב, "אבל להצביע בעד גם על הסתייגויות האופוזיציה נגד מדיניות הכבאות, מענקי האיזון לרשויות המקומיות, ומדיניות המיסוי בכלל כפי שהתנגדתי להם בוועדת הכספים".

 

התקציב הדו שנתי: עדיין בגדר ניסיון

זוהי הפעם השנייה שהכנסת מאשרת תקציב דו שנתי, ועדיין בהוראת שעה, כך שהמבנה החדש הוא עדיין בגדר ניסיון ורק בעוד שנתיים יוחלט אם להפוך אותו למתכונת קבע.

 

בין הנושאים שעמדו במוקד המחלוקת במהלך הדיונים היו העלאת המסים העקיפים במשק (מע"מ, מס הבלו מכס), לעומת מדיניות קיצוץ המסים הישירים. נציגי הקואליציה טענו בדיונים כי התקציב יפגע קשות בשכבות החלשות ובפריפרייה, וכי הוא אינו מטפל כיאות במצוקת הנדל"ן. בתוך כך כך סוכם, בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר הפנים אלי ישי כי הקואליציה תתמוך בחוק הדיור, שיזם ח"כ יצחק וקנין, לפיו המדינה תסבסד סיוע במשכנתאות לזוגות צעירים.

 

ההצבעות על התקציב ועל חוק ההסדרים אמורות להימשך שעות רבות. את רוב הזמן תקדיש הכנסת להצבעות על הסתייגויות לחוק ההסדרים, שנדונו ביומיים האחרונים. הדיון הפעם התקיים בלוח זמנים מקוצר, ללא הדיונים הליליים המרתוניים הזכורים משנים קודמות. נראה כי סיעות הכנסת הגיעו למסקנה שאין טעם להרבות במילים, כשהתוצאה ידועה מראש נוכח מבנה הקואליציה.

 

ההצבעות על חוק ההסדרים בקריאה השנייה תעשנה במרוכז בפרקי זמן שונים לאורך היום, ולאחר מכן תתקיים הצבעה כל החוק בקריאה שלישית.

 

לאחר מכן יתחילו ההצבעות על ההסתייגויות לתקציב, שהן רבות. אך לאור הניסיון בשנים הקודמות, הצבעות אלה הן מהירות, ומתבצעות לרוב בהרמת ידיים ולא בהצבעה אלקטרונית, כשחברי הכנסת מוותרים לאורך ההצבעה על חלק מהסתייגויותיהם כדי לקצר את הזמן. לקראת אחר הצהריים צפויה ההצבעה הסופית על התקציב בקריאה שנייה ושלישית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עם הצלחה קשה להתווכח". שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
התקציב הכי טוב בפלנטה". בר-און
צילום: גיל יוחנן
מומלצים