שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "סעודיה וסוריה הציעו פשרה לחרירי ולחיזבאללה"

  כלי תקשורת בלבנון מדווחים על היוזמה המשותפת לנשיא אסד ולמלך עבדאללה: ראש ממשלת לבנון יתכחש לחקירת רצח אביו ובתמורה ישמור על תפקידו - ועל חייו

  הולך וגובר הלחץ על ראש ממשלת לבנון: כלי תקשורת בביירות פרסמו דיווחים לגבי יוזמת פשרה שמגבשות סעודיה וסוריה בניסיון למנוע פיצוץ במדינה אחרי פרסום כתבי אישום נגד רוצחי ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי.

   

  רפיק אל-חרירי נרצח בפיצוץ מכונית תופת בביירות בפברואר 2005. עמדותיו האנטי-סוריות העלו תחילה חשדות כבדים למעורבות דמשק, אולם מאז פנתה החקירה לכיוונים אחרים. לפי דיווחים במערב, צוות של האו"ם החוקר את החיסול צפוי להמליץ בחודש הבא על העמדתם לדין של בכירים בתנועת חיזבאללה.  

   

  שני עיתונים לבנוניים הנחשבים מקורבים לחיזבאללה, "א-ספיר" ו"אל-אחבאר", דיווחו על היוזמה המשותפת של סעודיה, המקורבת למחנה של

  ראש ממשלת לבנון הנוכחי סעד אל-חרירי, ושל סוריה, המקורבת לתנועת חיזבאללה.

  לפיהם, הנשיא בשאר אסד והמלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז גיבשו פשרה שתמנע עימות בין מחנה סעד אל-חרירי לבין חיזבאללה.

   

  לפי הדיווחים, ההצעה גורסת כי ממשלת לבנון תפסיק לספק מימון לבית הדין הבינלאומי וכן תמשוך ממנה את השופטים הלבנוניים. בתמורה לסיכול פעולת בית הדין - שהוקם כדי לשפוט את רוצחי אביו - ייזכה אל-חרירי להישאר בתפקיד ראש הממשלה ושממשלתו תתפקד. כמו כן, יובטחו שלומו ושלום צוותו.  


  חיסול אל-חרירי בביירות, פברואר 2005 (צילום ארכיון: רויטרס)

   

  עוד עולה מהדיווחים, שלא ברור מה טיבם, פרטי ההצעה המתגבשת כבר נודעו לראש לשכתו ובן דודו של ראש ממשלת לבנון, נאדר אל-חרירי, שהצטווה להגיע לבית החולים בניו יורק בו אושפז המלך הסעודי. ראש הלשכה שמע, שב לביירות והעביר את המסר למעסיקו - אולם זה דחה את ההצעה.

   

  בהמשך הוזמן אל חרירי לבוא באופן אישי לבית החולים בניו יורק כדי לשוחח בארבע עיניים עם המלך הסעודי. ואכן, המנהיג הלבנוני יצא לביקור שממנו טרם שב. לכן לבנון ממתינה בציפייה דרוכה לראות מה תהיה עמדתו עם שובו והאם תהיה בשורה חדשה בנוגע לפשרה.

   

  עם זאת, גורמים בביירות המקורבים לאל-חרירי מכחישים את הדיווחים, כמו גם את הדברים המיוחסים לנשיא אסד. אותם המקורות אמרו ליומון

  הלבנוני "א-נהאר" כי "ראש הממשלה נוסע לניו יורק במטרה אחת - לדרוש בשלומו של המלך הסעודי".

   

  לדבריהם, אין כל נתונים רציניים המבססים את כל מה שמפורסם בנוגע להסדר "ובמיוחד בנוגע למה שמפורסם על כניעתו של ראש הממשלה אל-חרירי לדרישה לסרב לכתבי אישום. כל הדיבורים על הסדר וויתורים הם לא מציאותיים ומתבססים על גוזמאות, ובמיוחד משום שכל נושא ונותן לא יקבל את עיקרון הוויתור על בית הדין וכתבי האישום".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הלחץ גובר. חרירי
  צילום: AP
  הצעה מפתה. אסד
  צילום: רויטרס
  הזמין לניו יורק. עבדאללה
  צילום: AFP
  מומלצים